No niin, Kuntaliitto on sitten tehnyt listaa, miten menoja saadaan vähennettyä kunnissa
ja kärjessä on subjektiivisen päivähoito-oikeuden poistaminen ja siirtyminen Ruotsin malliin. Lähde: STT
Kommentit (6)
- pois kunnalliset teatterit ja urheilulaitokset, niiden poistaminen kuntien kontolta ei vaaranna kenenkään terveyttä ja ne jotka haluavat käyttää, voivat maksaa niistä ihan itse. Urheilupaikkojen kohdalla poikkeus voisi olla alle 18-vuotiaiden toiminta, eli ei salivuokria heille.
- pois kuntien matkailutoimet ja kaikenlainen muu hörhöily, kuten suurin osa kulttuuritoimesta/vapaa-ajantoimesta, eivät ole kuntien ydintoimintoja
Hallintokuluissa on aina supistamisen varaa vaikka se tekee kyllä eniten kipeää.
Pakoloisten hyysäämisessäkin olisi säästämistä.
että perhepäivähoito on halvempaa kuin kotihoito. Täällä ei edes ole kuntalisää, avointa päiväkotitoimintaa tai kaupungin järjestämieä kerhoja tai muita harrastuksia O_o
Mitenköhän tuo meillä säästää?
ole oikeutettu ilmaiseen puolipäivähoitoon? Lisäksi päivähoitomaksut ovat käsittääkseni muutenkin reilusti pienemmät kuin täällä meillä. Tämän johdosta ruotsalaiset vanhemmat tekevät monesti lyhennettyä työaikaa ja lasten hoitopäivät saadaan näin kohtuullisen mittaisiksi.
KANNATAN todella meillekin samaa!
jos ideana on tehdä listaa joilla voi säästää, niin tuohan on aivan asiallista. subjektiivisen päivähoito-oikeuden poisto SÄÄSTÄÄ. eri asia on onko se oikein.