Tänään LA ja synnytyskipu pelottaa kauheasti :(
Kaikkien raskausvaivojeni keskelläkään en osaa toivoa synnytyksen käynnistymistä, koska se kipu kauhistuttaa. Toki odotan lapsen saamista, mutta silti haluaisin lykätä koko koitoksen johonkin hamaan tulevaisuuteen. Muutamana päivänä on jo ollut hieman kipeämpiä supistuksia ja ne saavat vain hiukseni pystyyn.
En ole ensisynnyttäjä, joten mitään tuntematonta en tässä pelkää...
Kommentit (17)
epiduraalihan on THE lievitys, siihen vois jäädä koukkuun ;D
Mutta muista, että kun pääset sairaalaan löytyy kipuun lääkkeellistä helpotusta...
Epiduraali ei kokemukseni mukaan auta enääponnistusvaiheessa, vaikka hetkellinen taivas onkin. Voi olisipa olemassa kivuton synnytys... Huoh.
Ei sitä kipua oikein ehdi ajattelemaan, siihen vaan uppoaa mukaan. Ja kivunlievitykset toivottavasti auttavat sinulla, minulla epiduraalista ei ollut mitään apua, mutta toisen lapsen synnytyksessä spinaali oli ihana.
Epiduraali ei kokemukseni mukaan auta enääponnistusvaiheessa, vaikka hetkellinen taivas onkin. Voi olisipa olemassa kivuton synnytys... Huoh.
Mulla kyllä auttoi ihan hamaan loppuun saakka. Sain tosin itse painella sitä lisää.. Oli täysin kivuton synnytys sen piikin jälkeen. Jokainen synnytys on erilainen, ehkäpä sinullakin menee tämä toinen paremmin kuin eka. Pidä mieli korkealla ja onnea koitokseen! Tsemppiä!
Olen kyllä käynyt raskauden aikana kerran juttelemassa kätilönkin kanssa tästä pelostani, joten toivottavasti tosiaan ottavat kunnolla asiakseen kivunlievitykseni.
Ekassa oli epiduraali mutta siitä ei ollut enää apua lopussa. Spinaali oli taasen edellisessä synnytyksessä ja oli kyllä täysin kivuton synnytys.
epiduraali ja spinaali :) Ja todellakin ihan kivuton loppuun asti. Mahtava tunne kun se vauva vaan putkahtaa sielta ulos, eika satu yhtaan!
Itselläni ei epiduraali auttanut yhtään, mutta spinaali vei kivut kokonaan ja poika vain tupsahti
Mulla toimi kyllä epiduraalikin hyvin ekassa synnytyksessä, mutta tosiaan auttoi vain osan aikaa. Kätilö ehdotti mulle tuota spinaalia tähän tulevaan synnytykseen. Mahtavaa, jos se on noin tehokas, mitä kerroitte!!! Miten tuollaisen epiduraali+spinaalipuudutuksen voi saada? Onko se yleistäkin? Kuulostaa tosi tehokkaalta yhdistelmältä.
Kai tästä hengissä selvitään, vaikka on se kipu kyllä hurja.
että sitä pelkää etukäteen mutta sitten kun se tilanne on päällä sitä vain selviää. Niin kuin joku jo sanoi siihen vain uppoaa mukaan. Mä en ole kerennyt puudutuksia saada kertaakaan mutta synnytykset on tietty ollu niin nopeita että ne on menty hammasta purren. Tsemppiä se on sitä elämää isolla eellä. Verta ja hikeä mutta on se palkinto ssen arvoinen.
Mutta itse menin ensimmäisessä synnytyksessä aivan paniikkiin siitä kivusta. Ponnistusvaiheen alkaessa halusin lyödä hanskat tiskiin ja perua koko vauvajutun siinä paikassa... Eli en oikein kokenut uppoavani mukaan tilanteeseen, kun halusin vain paeta siitä pois.
Toivottavasti toinen kerta on nopeampi ja jotenkin edes helpompi kokemus.
niin ehdot saamaan kaikki mahdolliset kivunlievitykset. Pyydä kipupiikki, ilokaasu ja epiduraali.
Ja nopeasti se vaan menee. Ja kuten tiedät, kaikki unohtuu kun saat lapsen rinnoillesi.
spinaali vei liiankin hyvin kivut pois, mutta se oli huono homma ponnistuksessa ja tuli repeämiä.
Toisen lapsen kohdalla sain epiduraalin, ja tunsin jokaikisen supistuksen, niiden pahin kärki jäi vain pois. Ponnistus kivuliasta, mutta ei minkäänlaisia repeämiä. Onnistuneempi vaihtoehto.
Tosiaan pitää hakeutua sinne sairaalaan ajoissa, ettei kivunlievitys jää ainakaan siitä kiinni. Esikoisen synnytys oli melko pitkä, mutta toinen kai voi tulla paljonkin nopsemmin. Ja meiltä on melk. tunnin ajomatka sairaalaan...
toka synnytys oli niin paljon mukavampi ja helpompi kuin ensimmäinen. Spinaalipuudutuksen otin ja kaikki meni paremmin kuin hyvin.
Itse pelkäsin myös etukäteen kipua ja tuskaa mitkä jäivät ekasta synnytyksestä mieleen, mutta tämä synnytys olikin kuin lasten leikkiä siihen ensimmäiseen verrattuna.
Joten älä suotta huoli, voi olla ihan erilainen kokemus!
kun ne kivut alkaa oikeesti. Sitten mennään eikä meinata! Tsemppiä, hyvin se menee kuitenkin, ainahan se vaan etukäteen jännittää.