Mikä on pisin aika, jonka tiedät jonkun imettäneen lastaan?
Pidemmistäkin olen kuullut, mutta henkilökohtaisesti en tunne ketään, joka olisi imettänyt kovin pitkään. 2 vuotta taitaa pisin aika (yhdellä ystävälläni).
Kommentit (10)
..ja sen verran imetin itse viimeksi, pidempään imettäneitä en henk.koht. tunne. Kuullut olen kyllä 4v imetyksestä.
Iltatähdeltä kun ei voinut kieltää mitään... :)
Itse olen imettänyt 1-2 v jokaista, ja semmoinen reilu 2 v ei tunnu vielä miltään, mutta tuo 4,5 v kyllä tuntuu aika isolta jo.
En tiedä kuinka pitkään vielä tuon jälkeen imetti, toivottavasti ei kauheen kauaa,.
Aiheesta tuli joskus kauan sitten joku dokumentti... tais olla 4d. Siinä brittiäiti yritti kaikin keinoin vierottaa 8v tyttöään... ja onnistui lopulta! Sairasta.
jonka ½ vuotta minua vanhempaa poikaa imetettiin vielä joitakin kertoja päivässä. Minusta se oli perin omituista jo silloin lapsena.
Ja kun tuo poika oli yläasteella samalla luokalla ja yritti olla niin kovis, niin kummasti tuo kovis-imago karisi silmissäni kun muistin sen näyn imetyksestä... =0)))))
ja sanotaan niin, että se olin minä.
Nyt lapsi on kolme vuotta ja varmasti olisi halunnut jatkaa imemistä ja haluaisi edelleen. Läheisyyden- ja imemisentarve ei ole kadonnut mihinkään.
Mutta en olisi itse jaksanut pidempään.
Ei mitenkään säännöllisesti, mutta poika kävi ottamassa aina välillä huikat, kun pikkuveljeä imetettiin. Itse imetin kuopusta 2 v 8 kk.