Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia sileäkarvaisesta noutajasta lapsiperheessä?

Vierailija
15.10.2009 |

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sileäkarvainen noutaja on erittäin aktiivinen koira. Ei todellakaan mikään sohvaperuna. Tarvitsee runsaasti liikuntaa ja virikkeitä.

Vierailija
2/2 |
15.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emme metsästä, mutta harrastan koiran kanssa aktiivisesti agilityä ja olemme joka vkonloppu pe-su mökillä, jossa koira saa olla vapaana ja nauttia luonnossa liikkumisesta.



Lasten kanssa koiramme tulee erittäin hyvin juttuun. Tuntee asemansa perheessä ja kunnioittaa lapsia. Ainoastaan pentuaikana sai varoa, kun koira oli ensimmäiset 6kk todella "hulmu" ja hyppi lapsia vasten jne. Ikä kun teki tehtävänsä, niin kaikki on sen jälkeen sujunut hyvin.



Tuon noutajan lisäksi meillä on 2 lappalaiskoiraa (lapinporokoira ja paimensukuinen suomenlapinkoira) ja noista kolmesta kyllä noutajalla on pisin pinna lasten kans. Porokoira pitää laittaa pihalle, jos lapsilla on kavereita, koska ei osaa rauhoittua vaan paimentaa koko ajan ja lapinkoira etsiytyy hyvinkin nopeasti rauhalliseen paikkaan pois lapsilauman käsittelystä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla