eka joululahja ostettu
meidän muksut saa siis ainakin guitar heron! tuon lisäks jokainen saa jonkun oman maksimissaan 5 euron lahjan.
Kommentit (8)
ihan sitä samaa tavaraa josta olisin ennen joulua joutunut maksamaan paljon enemmän.
Äitini jo teki näin ja aloin huomaamaan sen kannattavuuden. Jos jotain tiettyä ei saa tammialesta, niin sen sitten raaskii maksaa normaalihinnalla sillä monesta lahjastahan on tullut säästöä, eikä kokonaissumma silloin päätä huimaa.
Monesti voi sinnitellä lasten talvitamineiden kanssa, ostaa sitten kun on heti alkuvuodesta alennuksessa.
Jos sattuisi kummi antamaan lahjansa rahassa, saa lapslle enemmän iloa joulun jälkeen ostamalla kuin ennen, jolloin hinnat korkeammat. Ja ihan samaa tavaraa - vain halvemmalla .
Mikä siinä on sairasta? Ostan yleensä noin 40 ihmiselle lahjoja varmaan ja on tosi kiva, jos osan lahjoista osan saan edullisesti tammialesta. Esim. viime tammikuussa ostin ihania kulhoja päiväkotien henkilökunnalle, johon ostan nyt sitten hyvät karkit ennen joulua.
Omille vanhemmille ostin Jamie Oliverin paistinpannun -50% alesta taas heinäkuussa. En tiedä, että olisinko raskinut ostaa samaista paistinpannua täydellä hintaa (80e), mutta nyt luulen, että ovat iloisia ja saman laatuinen se paistinpannu on, että ostinko se heinäkuussa vai nyt joulun alla. Mieluummin ostan laatua kuin jonkun tv5:n paistinpannun täydellä hintaa.
Minä ostan välillä esim. vaatteita ja kenkiäkin varastoon. Ei kai se lahjojen ostaminen eroa siitä?
ekat joululahjat syyskuussa, tällä hetkellä puolet lahjoista hankittuna. Kiva kun ei mene veronpalautukset sitten kaikki lahjoihin.
Lähes kaikki lahjat omille lapsille hankittu. Kummilapsillekin jo osa. Kiva nähdä etten ole ainoa joka hankkii joululahjat ajoissa :) Alesta suurin osa,ei ole montaa kymppiä mennyt. Kaikkea tarpeellista olen päättänyt hankkia,ei mitään ylimääräistä/turhaa.
Osa meidän joululahjoista on jo ostettu tammikuussa. Taidan olla aika paha.
Ostan pitkin vuotta, käytän alennukset, HP:t, tehtaanmyymälät, season salet etc. hyväkseni pitkin vuotta.
Nyt on yli puolet lahjoista jo hankittu. Tämä hyvä, sillä kodinhoidontuella ei revitellä enää...
Me tehtiin kesällä 2 matkaa Eurooppaan ja ostettiin niiltä reissuilta suurin osa lahjoista. Vanhin antamani lahja on vuodelta 2004. Oltiin silloin joulu Balilla ja ostin veljeni tyttäreille laukut. No, me sitten taas muutettiin ja laukut unohtui antaa. Nyt annan toisen laukuista 9 v kummitytölleni.
Listasta puuttuu vielä appivanhempani, joille annamme tänäkin vuonna lahjaksi herkkukorin. Melban kanssa samoilla linjoilla, mä ostin heille Jamie Oliverin kattilan heinäkuussa, myös - 50 % alesta. Herkkukori ostetaan lähitukusta ennen joulua, kun valikoimat ovat parhaimmillaan.
Lisäksi mieheni lahja on ostamatta, mutta se on jo päässä valmiina.
Muutossa löytyi myös iso kasa, n 100 joulukorttia vuosien varrelta, olen siis ollut aina aikamoinen hamsteri, joten joulukorttejakaan ei tarvitse tänä vuonna ostaa.
Mun puolesta joulu vois tulla ylihuomenna.
Osa meidän joululahjoista on jo ostettu tammikuussa. Taidan olla aika paha.