Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsivettä rv26?

Vierailija
18.09.2009 |

Olen aiemminkin huomannut että pikkuhousuihin on joskus tullut todella nestemäistä valkovuotoa. Valkovuodoksi olen ainakin epäillyt.



Minulla on supistuksia ollut jo pitkään ja viimeksi 3vk sitten lääkäri tarkisti kohdunsuun tilanteen ja kaikki oli kunnossa. Ei lyhentymistä ja kiinni oli.



Nyt aamulla olin hetken aikaa alasti, koska olin menossa suihkuun kun vanhempi lapsi pyysi lisää maitoa, jota lähdin hakemaan. Yhtäkkiä huomasin että jotain valahti reisille ja ensin luulin että on pissaa, koska oli ihan vettä. Pyyhin talouspaperiin ja koska ei yhtään värjääntynyt haistoin sitä, eikä haissut miltään. Ei ainakaan pissaa ollut ja minusta liian vetelää valkovuodoksi. Vaihtoehdoksi jää lapsivesi.



Mutta jos kohdunsuu on kiinni ja kaikki taas kunnossa, niin voiko todella olla lapsivettä? Entä mikä määrä on sellainen josta lähdetään lääkäriin näytille? Tätä tuli nyt ehkä puoli desiä, eli n 2 rkl. Tällä viikolla muistaisin vain kerran tulleen pikkuhousuihin, viime viikollakin ehkä sen 2 krt.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

luultavasti vain todella vetistä valkovuotoa, mutta tarkistuttaisin tilenteen.



Viikkoja sen verran, että äitipolillekin voi mennä, ellei neuvolan kautta pääse lääkärille.

Vierailija
2/5 |
18.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

valkovuotoa, mutta ne voi testata sen ja katsoa onko lapsivettä polilla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näyttämässä voi todella käydä. SIihen on joku testi, jolla tsekkaavat kummasta on kyse. Tosin se valkovuoto voi olla kyllä melkein millaista vain.

Vierailija
4/5 |
18.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eri asia jos useamman kerran päivässä tulisi tai peräkkäisinä päivinä edes.



Minulla on neuvolalääkäri ensi viikolla. Ei viimeksi kokenut että supistuksistani olisi mitään haittaa ja olen ihan normaalisti käynyt töissä ja koittanut liikkuakin sen mitä vain pystyn.



Voiko valkovuoto olla ihan väritöntä ja todellakin kuin vettä?



-ap

Vierailija
5/5 |
18.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvasi on jo todennäköisesti kuollut tulehdukseen ensiviikolla. Jos haluat ottaa sen riskin niin mikäs siinä.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yksi