"out of the box thinking" SUOMEKSI?
Eli tiedän toki mitä tarkoittaa, mutta haluaisin työhakemuksessani ilmasista saman suomeksi (en halua viljellä vieraskielisiä ilmaisuja, koska monet saattavat kokea ärsyttävinä), mutta en millään keksi miten se sanosin... Jos jollain leikkaa paremmin niin helppiä pliis :)
Kommentit (17)
En ajattele kaavamaisesti on mielestäni paras vaihtoehto, kun puhutaan "thinking out of the box".
Pystyn näkemään asiat uudesta näkökulmasta
(itse ehkä jättäisin esim. innovatiivisuuden sanana pois, niin kulunut se on)
"Out of the box" tarkoittaa kustomoimatonta standardituotetta, ts. perustauhkaa jota myydään kuluttajille tusinoittain.
"Thinking outside the box" taas tarkoittaa epäkonventionaalista, luovaa ajattelua, joka tuo uutta perspektiiviä käsiteltävään asiaan.
Kannattaa olla tarkkana iodiomien kanssa, jos käyttää niitä vieraalla kielellä. Haetkohan nyt hiukkasen liian vaativaa hommaa?
"Pystyn näkemään asiat suurempina kokonaisuuksina jäämättä kiinni vain yhteen osa-alueeseen".
Tuo on kyllä hyvä ja voisin sitäkin käyttää, mutta nyt tarvitsen vain lyhyen termin kuten "avarakatseinen", mutta en siis sitä vaan jonkun paremman... Viilaan tätä, on niin tärkeä!
thinking outside the box. Olisi hyva osata oikein jos johonkin viralliseen paperiin laittaa.
joku ohjelmaversio (tietokone) on ei-räätälöity.
Tahdot siis kertoa, että ajattelusi ei ole omaperäistä.
Toki noin jos käytetään lauseessa, mutta termiä mitä tuosta käytetään on ihan tuo out of the box thinking esim. jos on vaikka jossain luettelossa(olen jopa yhden seminaaripuheenvuoron kerran kuunnellut ja pitäjänä natiivi engl. ja sattui materiaali olemaan vielä tallessa ja oli jopa otsikoitu noin).
Olen avoin uusille asioille ja näen kaikista asioista aina ne positiiviset puolet tai jotain....
Seiskalle tiedoksi:
out-of-the-box-ajattelua
n: ajattelu, joka liikkuu pois eriäviin suuntiin niin
liittyy erilaisia näkökohtia ja joka joskus johtaa
uusia ideoita ja ratkaisuja, jotka liittyvät luovuuteen
[syn: (poikkeavat ajattelu)] [ant: (konvergenssikehityksen ajattelu)]
Mietinkin että eikö tule palstalle ominaista vastautyyliä ollenkaan ;) Tiedän kyllä termin ja miten sitä käytetään, etsin vain sitä käännöstä ;) Mutta kiitos teillekin!
out of box jolla haetaan vahvistusta sille ajatukselle, että toteutus ei ole perinteinen ja yleisin toteutus. Siis on luova, kekseliäs ja omaperäinen. osoittaa laajempaa näkemystä asiasta.
AVoin uusille asioille on hyvä. Tässä onkin jo tosi monta joita voin käyttää, pitää vielä jäsentää kun lapset menevät nukkumaan. Kiitos vielä kaikille toivottaapi ap!
Sehän on sitä, että otat passiivisena vastaan uusia asioita, mutta et ole itse niitä luomassa.
vastaa tuota hyvin mun mielestä