onko pakko lähteä yksityiselle?
olen sairaana, töihin pitää viedä lääkärintodistus. En kuulu vielä työterveydenhuollon piiriin ja terveyskeskuksessa ei saa aikaa lääkärille.
Kommentit (8)
Näin ainakin useimmissa työpaikoissa on käytäntönä (siis jos ei ole työterveyslääkärille mahdollisuutta).
3
pääsee vasta illalla ja tarvitsen koko päivästä todistuksen. Ja mitä ne ajattelevat, kun aikuinen flunssan takia lähtee päivystyksiä tukkimaan.
todellakaan julkiselle puolelle ai lääkäripäivystykseen haluta sairaslomatodistuksen hakijoita, sitä varten ovat terveydenhoitajat.
Kysypä nyt vielä tätä asiaa myös liitostasi, niin meilläkin on tehty.
3
meillä ei ole mahdollista kysyin asiaa, ja vain lääkärintodistus kelpaa.
entisessä työpaikassa työnantaja sanoi että vain lääkärin todistus kelpaa vaikkei meillä ollut edes mahdollisuutta työterveyteen tuossa työpaikassa. Satuin juttelemaan tuosta yhdelle kaverille joka käski soittaa liittoon ja juuri tuolloin oli tullut se että terkkarin todistus on myös kelvattava. Työnantaja myönsi tuon kanssa sitten myöhemmin kun siitä hetki väännettiin.
ja kertoisin tilanteen. Mielestäni eivät voi velvoittaa yksityiselle pelkän todistuksen takia.