Tänään Aamulehden kastetuissa:
Kommentit (18)
mutta uusi olen täällä, joten ihmekös tuo.
oikeastikko??? Vuoden päästä siellä lukee: "Nico Petteri sai pikkusiskon joka sai nimen Janica-Jemina"
mitä te välitätte minkä nimisiä lapsia ihmisille tulee. Meinaatteko ettei teidän lapsenne nimet aiheuta joillekkin samanlaisia reaktiota?!?
viitsitte edes kommentoida? Nico-Petteri, kuolen nauruun :)
Ja ei tosiaan kannata kommentoida, jos ei tajua jutussa mitään erikoista.
Ja toivottavati ei ihan heti tänne eksykään...
mitä te välitätte minkä nimisiä lapsia ihmisille tulee. Meinaatteko ettei teidän lapsenne nimet aiheuta joillekkin samanlaisia reaktiota?!?
man-passiivi. Nico-Petterit tekee sitä ja tätä.
Lisäksi Nico-Pettereitä asuu av:n mukaan vain lähiöissä. Eli perheeseen kuuluu yh-äiti, Nico-Petteri ja ehdottomasti J-niminen tyttö esim Janica. Kaikki lapset ovat eri isille. Äiti polttaa tupakkaa ja vetää viinaa.paistaa jauhelihaa puhaltaen savukkeestaan savuja liesituulettimeen. Nämä c:t nimissä on äiti antanut, jotta se toisi lapsille kansainvälisemmän leiman. J-nimi taas on mikä tahansa 80-90-luvuilla yleistynyt J-alkuinen nimi, kuten jami, Jessica ym.
Nico-Petteri on suomalainen white trash-yleistys
Voiko joku jatkaa!
mutta uusi olen täällä, joten ihmekös tuo.
ensin leviämään poliisissa, poliisit siis käyttivät nicopetteri-nimitystä lähiön ongelmakakaroista.
ensin leviämään poliisissa, poliisit siis käyttivät nicopetteri-nimitystä lähiön ongelmakakaroista.
Pasilassa ainakin oli ykköstuotantokaudella...
ensin leviämään poliisissa, poliisit siis käyttivät nicopetteri-nimitystä lähiön ongelmakakaroista.
joihin poliisi törmäsi aina tietyissä yhteyksissä vai keksikö poliisit nicopetterin ihan muuuten vaan.
muuallakin kuin tällä palstalla, siis yleisnimenä pilalle hemmotellusta lapsesta, tiedoksi niille jotka eivät tiedä.
Ei niin, että nimi olisi mikään pahin mahdollinen muuten, mutta kun sillä on tuollainen muu merkitys, niin tuskin sitä kukaan lapselleen antaisi, jos sen tietäisi. Ellei sitten olisi vähän erikoinen huumorintaju.
Minulle nimi Nico-Petteri on samaa sarjaa 80-luvun Jani-Petterin ja sitä aiempien Jarien, Arien ja Sarien laumaa. Ei merkki mistään hemmottelusta tai yh-äidin perheestä, vaan siitä, että "tää on sellanen nimi, joka on varmaan ihan ok kaikkien mielestä, ei kuullosta liian vanhanaikaiselta, uudelta tai keksityltä"
jolla on tuon niminen lapsi. Ei väliviivalla tosin, vaan nimet erikseen.
Äiti ja isä ilmeisesti autuaan tietämättömiä nimen merkityksestä pilalle lellittynä itsekeskeisenä pikkukriminaalina.... Voi, voi.
Onneksi kuitenkin käyttänee vain nimeä Nico, koska ei ollut väliviivalla, joten tuo toinen nimi ei tule kaikille heti tietoon.