monelta teidän lapset herää aamulla?
Kommentit (9)
- poika 7,5v herää aika tasaiseen 6.30 ja on "aina" herännytkin
- tyttö 1v4kk heräsi vielä keväällä aina 6-6.15 mutta nyt on oppinut nukkumaan jopa seitsemään asti, toivotaan että pysyy!!!
- Ja poika 6v herää kesälomalla joskus 8-9 välissä, eskarin alkaessa täytyy alkaa kasilta, viim puoli ysiltä herättämään että ehditään yksi eskarille
Kaikki menee nukkumaan suunnilleen samaan aikaan eli iltakasilta ja viimeistään puoli yhdeksältä nukkuvat
Kaikkea tuolta väliltä.
Olemme joskus pohtineet, että pitäisikö opettaa tasainen arkirytmi että heräisi niin, että veisi päiväkotiin klo 8.
Tulimme kuitenkin siihen tulokseen, että mitä suotta. Kun miehen työaika joustaa ja päiväkoti on ihan lähellä, niin nukkukoon kuinka lystää. Kyllä sitten eskari- ja kouluaikaan ehtii heräillä aikaisemmin.
Ensi viikolla alkaa arki ja herätys kaikilla noin 7.30 ja samalla rytmillä menee kuopuksella myös viikonloput. Isommat nukkuu viikonloppuisin pitempään.
Lapset 10, 9 ja 3v
Mutta valvotaankin joskus melkein kolmeen asti.
Heräillään 9-10 maissa. Arkena sitten klo 7.
Nyt rytminmuutos menossa ja heräävät klo 8 mennessä. Koululainen ja eskarilainen kyseessä.
yleensä ennen kuutta. nukkuisin mielellään pitempään mut minkäs teet.