Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehtäviä 5-vuotistarkastuksessa ?

Vierailija
15.06.2009 |

Mitä pitää osata?



Täytyy vissiin poikaa taas patistaa piirtämään yms. Huoh.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän kuulin yhdeltä tutulta. Että viisivuotiaan pitäisi osata kävellä varpaillaan jotain viivaa pitkin sekä hyppiä yhdellä jalalla. Piirrustus- ym. jutuista en tiedä mitään.



Itse olen vain miettinyt samaa, kun olen varaamassa tyttärelleni neuvola-aikaa ensi kuulle. Aina on ollut jotain, mitä muka pitäisi jo osata täysin ongelmitta, mutta tyttöä ei voisi vähempää kiinnostaa. Jotain muuta taas osaa kirkkaasti yli vaatimusten. Tympii, kun mennään aina vain niiden oletusten mukaisesti ja sitten moititaan, jos jokin ei onnistu, että tätä täytyy seurata ja harjoitella... Hohhoijaa, eikö yksilöllisyydellä ole mitään virkaa?!

Vierailija
2/2 |
16.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erilaisia ohjeita täytyy osata noudattaa; on piirtämistä, lyhyen tarinan kuuntelu ja kysymyksiin vastaaminen, käsitteiden hahmottamista, värien tunnistamista jne. Lisäksi testataan ihan perusmotoriikkaa juuri näillä viivaa pitkin kävelyillä ja yhdellä jalalla hyppimisellä ja pallon heitolla.



Lääkärintarkastus on kuulemma ihan perusjutut, siellä ei olla vielä käyty, kun meidän tyttö teki nuo viisikkojutut pk:ssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kaksi