Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päätösapua ja mielipiteitä kaivataan!

Vierailija
08.06.2009 |

Miten ihmeessä saan päätettyä että yritetäänkö kolmatta lasta vai lähtisinkö opiskelemaan.. jos opinnot suoritan niin todennäköisesti sitä kolmatta ei enää tulisi.. olen jo kohta vuoden asiaa mielessäni pyöritellyt ja kohta pää hajoaa kun en osaa päättää... olisko kenelläkään mielipiteitä????

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi vaan yritykseen. Jos vuorottelette miehen kanssa, joudut pitämään vain muutaman kuukauden tauon opinnoista. Tai jos haluat pitää kokonaisen vuoden vapaata, niin kyllä ne opinnot odottaa.



Itsellä haaveissa neljäs lapsi ja opinnot. Ja ehkä viides ja kuudeskin :)

Vierailija
2/5 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos koulu alkaisi syksyllä niin samaan aikaan kolmatta aluille ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taloudellisesti ei ole mahdollista että mieheni hoitaisi lapsia kotona ja itse haluan ainakin kaksi vuotiaaksi hoitaa lasta kotona, joten jos vauva syntyisi kesken opintojen niin kahden vuoden tauko siihen tulisi.. Jos nyt lähden opiskelemaan, joudun ottamaan lainaa, jota jo ennestäänkin on kun yksi ammatti luettuna.Opinnot kestäisi lähes 5 vuotta, jonka vuoksi olenkin miettinyt etten voisi saada sekä papereita että kolmatta lasta. Tämä kaikki siis taloudellisista syistä.... aarg..tää on niin vaikeeta.... ap

Vierailija
4/5 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on työtilanteesi nyt? Onko sulla vakituista työpaikkaa.

Jos sulla on vakipaikka ja ihan ok työ, niin mä tekisin sen kolmosen nykytilanteeseen. Ja jos e vielä ole 45v, niin hyvinhän sä sitten sen jälkeen voisit vielä opiskella.



Useinhan ä-lomalla miettii elämänsä suuntaa ja olisi kenties vielä varmempi olo hankkia itselleen uusi koulutus.



Mutta jos sulla on ikää jo paljon, eikä vakityötä, eikä mieluista koulutusta, niin hakisin opiskelemaan nyt ja varmaan yrittäisin lastakin samalla. Opsikelustahan voi tarvittaessa pitää taukoa ja lapsen "saamiseen" voi mennä kauankin.

Vierailija
5/5 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitoalalla olen, vakkari paikkaa ei ole. Lapsia 2 ja ikää 25, joten sen puolesta ehdin vaikka mitä..:) Ja nyt siis vielä hoitovapaalla. Omalla alalla jo olen, mutta lisäkoulutusta haluaisin..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kaksi