Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Vierailija
53/66 |
01.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Minä olen 28-vuotias ja tulin viikonlopuksi vanhemmille. Ensitöikseni menin sohvalle makoilemaan ja huutelin sieltä viltin alta että iskääää, tee mulle voikkaria. Ja iskä teki mulle herkkuvoikkarit ja mustaviinimarjamehua ja tarjoili ne tuhkimo-lautaselta samalla tavalla kuin 20 vuotta sitten.

En ihan tiedä pidänkö tuota nolona (passuutat "vanhaa" isääsi") vai suloisena (isin pikkutyttö iästä huolimatta). Ehkä kuitenkin kallistun tuonne suloisen puolelle :)

Isä ei ole vanha ollenkaan, ja tää on mun ja isän yhteinen juttu, kyse ei siis ole mistään lellipentu-tyttären mielivaltaisesta simputuksesta :’D

Vanha oli syystäkin lainausmerkeissä. Sehän tarkoittaa näin keskustelupalstatyylissä, että ei oikeasti vanha. Lopun ymmärtämiseen auttaa huumori ja sen ymmärtäminen että passuuttaminen ei täysin eri asia kuin mielivaltainen simputtaminen. Ja kuten huomasit, kallistuin suloisen puolelle, joten ymmärsin kyllä mistä tuossa oli kyse. Itse en ehkä siltikään kehtaisi pyytää isää tekemään minulle leipiä, mutta ei siinä mitään jos se teistä on mukava juttu. Jatkakaa ihmeessä :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä neljä