Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Vierailija
13/34 |
03.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kerrostalokyttääjä kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kerrostalokyttääjä kirjoitti:

Palkkatyöhaluton voi olla myös yrittäjä. 

Moni työtön on nirso työn suhteen. Puhutaan paskatöistä, ei haluta kouluttautua, ei muuttaa paikkakuntaa tai ollaan sitä mieltä, että palkka on liian pieni. Mielummin nostetaan työttömyyskorvausta.

Naapurini on hyvä esimerkki asiasta. Ei tykännyt työstään eikä pomostaan. Otti loparit, sai karenssin, mutta nyt saa ansiosidonnoiasta eläkeikään saakka. Istuu tuolla pihalla, paistattelee päivää ja juo olutta.

Olisiko tuossa auttanut, että pomo olisi ollut parempi ja keskustellut työntekijän kanssa tämän toiveista? Miksi niin vähän panostetaan siihen, että työelämässä voisi viihtyä useammanlaiset ihmiset.

Varmaankin. Silti minusta ensin olisi pitäinyt etsiä uusi työpaikka eikä heittäytyä muiden elätettäväksi.

Entä jos haki, mutta ei löytänyt? Koki kuitenkin, että on pakko pelastaa oma mielenterveytensä, jos työpaikka oli todella kauhea.

Ei se ainakaan kertonut muita töitä hakeneensa tai hakevansa. No kai se mielenterveys paranee kun juo kaljaa auringonpaisteessa yhteiskunnan laskuun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä neljä