Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Vierailija
50/474 |
27.11.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei hyvää päivää taas.

Työttömyysturva on tuki jota maksetaan, jos joutuu työttömäksi. Suomessa vähennetään työpaikkoja koko ajan eikä kaikille ole töitä, joten tuolla tuella turvataan näille ihmisille jonkinlainen säädyllinen elämä kun joutuvat kilometritehtaalle. Miksi juuri tänä aikana, kun työpaikkoja on vähemmän kuin koskaan, väläytellään näitä kaikki nerouksia kuinka työttömyysturva pitäisi ansaita TÖILLÄ?

Työpaikkoja on ulkomaillakin. mene sinne.

Millä rahalla muuten voi lähteä muuttamaan ulkomaille jos ei mitään jää säästöön? Ihan oikeasti.

Samalla rahalla, kuin mitä tuhannet kehitysmaiden asukkaatkin. Maailma on pullollaan työllistyneitä siirtotyöläisiä. Sinne vaan joukkoon sakeaan. Ei heille ole kukaan mitään pesämunarahaa antanut, vaan itse ovat heittäytyneet maailmalle tienaamaan elantonsa. Siihen se menee meilläkin, kun edelleen köyhdymme. Katso vaan miten kreikkalaisiakin on viime vuosina lähtenyt taas enemmän liikkeelle.

Eli etsimällä ihmissalakuljettajan vai?

Voisitteko neuvoa konkreettisemmin, häipyisin täältä mielelläni. Minulla ei sitten ole autoa tai kykyä ajaa sitä, ei ole ollut varaa.

Oleko sinä se sama avuton, jota olen jo pariin otteeseen tässä neuvonut? Mitä, jos ottaisit itse asioista selvää. Filippiineiltä esim. lähdetään työnvälityspalveluiden kautta. Suomessakin homma toimii ainakin sairaanhoitajilla. Suomalaisia hoitajia on sadoittain ellei tuhansittain maailmalla joka hetki. Jos he osaavat, saat luvan sinäkin osata. En minä heitäkään ole maailmalle auttanut, enkä ole velvollinen sinuakaan paapomaan.