Miksi syytämme lehmiä metaanipäästöistä, kun
Miksi syytämme lehmiä metaanipäästöistä, kun
klo 22:15 | 14.1.2022
ihmiset itse piereskelevät niin paljon, ettei vuorokaudessa ole yhtään sekuntia, etteikö noin miljoona ihmistä päästä metaania ilmaan yhä aikaa? Siis yhtenäistä metaanipäästöä 24 tuntia vuorokaudessa ilman taukoa joka päivä.
Siis jos nyt vaikka jokainen ihminen metaanipäästelee vaikka 5 kertaa vuorokaudessa ja mitä meitä on - jotain 10 miljardia? Sehän tekee valtavasti ilmastoa lämmittävää metaanipääsöä joka sekunti.
lehmät eivät ole ongelma.
Lihaa syövät lemmikit, kuten kissat ja koirat. ovat paljon suurempi taakka ilmastolle ja ympäristölle.
Kieltäkää lemmikkieläimet siis ennen lehmiä ja lihansyöntiä jos kerran haluatte olla vastuullisia ja rationaalisia tai muuten tukkikaa suunne.
Mutta pitäisikö ihmiset kielää myös?
Karjaa on ihan käsittämätön määrä maailmassa, ja märehtijät päästelee enemmän.
Kannattaa käydä tutustumassa tilastoihin.
En minä ainakaan syytä.
Metaania syntyy myös kun lehdet putoaa ja mätänee, eli nyt kaikki lehtimetsän tasaisiksi. perk....
Lehmät eivät edes kaasuttele kovin paljon - tai ei ainakaan kovaäänisesti. 😲 Tämä perustuu omiin havaintoihini lehmien parissa. Kakkaa tulee kyllä todella paljon, mutta se on hyvää lannoitetta pelloille. 👍
Koko ilmastonmuutoskriisi on huijausta. Kuvaavaa on, että ilmastonmuutoksen kasvot kuuluvat kehitysvammaiselle FAS-lapselle. Kaikki alakavat symppaamaan Gretaa ja unohtavat, että eihän tässä touhussa ole mitään järkeä.
Maa- ja karjatalouden ympäristöpäästöt eivät rajoitu pelkästään piereskelyyn.
Greta on jonkun ajatushautomon luoma hahmo.
Hiilidioksidi ei ole mikään ongelma. Maapallon kasvisto säätelee hiilidioksidia hyvin tehokkaasti.
Aurinko vaikuttaa kaikkein eniten ilmastoon. Uusi jääkausi on mahdollinen jossain vaiheessa. Siinä kohtaan aletaan paniikissa tupruttamaan kasvihuonekaasuja ilmaan.
Lehmien metaanipäästöt ovat vitsi. Kyseessä on normaali kierto.