Sivut

Kommentit (1122)

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa uskomattomalta että joku selviää noin vähällä. Itse olen normaalipainoinen, mutta pelkkiin ruokiin menee vähintään parikymppiä päivä.

Sä syöt kalliita tuotteita, joissa on korkea kilohinta. Jos tekee kaiken alusta asti itse niin tulee halvemmaksi ja terveellisemmäksi. Jos samaa tuotetta on 10 eri brändiä, niin osta sitä halvinta. Ihan yhtä turvallista, terveellistä ja maistuvaa niistä saa. Euroshopper, X-tra yms. on ihan hyviä valintoja. Kallis ei aina tarkoita parasta laatua.

  • ylös 132
  • alas 197
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Lidlistä ostan alle satasella kuukauden eväät. Vihanneksia, yrttejä, juureksia, mausteita. Tarvittaessa öljyä sun muuta. Lihaa, kalaa ja kanaa. Kokkaan toki itse alusta lähtien kaiken.

M35

Paskaa puhut. Yksi ainoa yrttipurkki ja värkit lounassalaattiin ovat 6-7 euroa, eikä niistä saa edes päiväksi mahaa täyteen. Kanapaketti on nyt tarjouksessa, 1,75, ja siitä saa kahteen ateriaan protskut. Missä 30 muun päivän aterialihat? Laske tuo siis 30:llä, niin sulla onkin huvahtanut pelkkään lihaan viitisenkymppiä. Lisäksi tarvitset vihanneksia, juureksia, leipää, kenties maitoa, leikkeleitä, kahvia ja/tai teetä, riisiä, pastaa, öljyä ja levitettä, mausteita....

Ja kaikkiko muka alle satasella? En usko. Et laske mukaan kaikkea. Esimerkiksi työpaikkalounaita.

  • ylös 401
  • alas 78
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Eläkkeellä. Kahdesti viikossa kaupassa. Kaurapuuroa, banaaneja, reissumiestä, oivariinia, oltermannia, perunoita, porkkanoita, mandariineja, rasvatonta maitoa, tarjouskahvia, tarjouksesta joskus lohta, tonnikalaa, broilerinjauhelihaa. Pakastepikkupullia (Xtran) ja hilloa väliin herkutteluksi. Hyvin pärjään satasella. Prismasta haen kaikki muut paitsi tarjouslohta on Lidlissä halvalla.

  • ylös 166
  • alas 19
Vierailija

Seuraan tätä ketjua mielenkiinnolla. Itse en pääsisi tuohon 100e/kk per henki (meidän kahden hengen taloudessa tarkoittaisi 200e/kk) millään vaikka suosinkin sesongin raaka-aineita, kerään marjoja pakkasen täyteen ja leivon leipääkin paljon itse.

  • ylös 204
  • alas 10
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lidlistä ostan alle satasella kuukauden eväät. Vihanneksia, yrttejä, juureksia, mausteita. Tarvittaessa öljyä sun muuta. Lihaa, kalaa ja kanaa. Kokkaan toki itse alusta lähtien kaiken.

M35

Paskaa puhut. Yksi ainoa yrttipurkki ja värkit lounassalaattiin ovat 6-7 euroa, eikä niistä saa edes päiväksi mahaa täyteen. Kanapaketti on nyt tarjouksessa, 1,75, ja siitä saa kahteen ateriaan protskut. Missä 30 muun päivän aterialihat? Laske tuo siis 30:llä, niin sulla onkin huvahtanut pelkkään lihaan viitisenkymppiä. Lisäksi tarvitset vihanneksia, juureksia, leipää, kenties maitoa, leikkeleitä, kahvia ja/tai teetä, riisiä, pastaa, öljyä ja levitettä, mausteita....

Ja kaikkiko muka alle satasella? En usko. Et laske mukaan kaikkea. Esimerkiksi työpaikkalounaita.

Ei sitä lihaa tartte JOKA PÄIVÄ mässätä. Ja tuskin joka kauppareissulla tarvii ostaa kaikkia noita jotka luettelit. Leikkele on myös suht turhaa

  • ylös 203
  • alas 187
Vierailija

Kyllähän sitä satasella pärjää, jos syö ei laske mukaan ilmaisia työpaikka/koululounaita, äitin luona syömisiä yms. Muistakaa mainita nämä viesteissänne!

  • ylös 252
  • alas 42
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Lidlistä riisipaketti, pastakastike, 1000g jauhelihaa, 1000g vihanneksia. Maksaa about 10€. Noilla pärjää viikon, jos ei välitä syödä samaa joka päivä. Tai ottaa puolet kanaa ja puolet jauhelihaa. Pakasteseitikin on optio.

No eikä pärjää. Millä sä noista teet aamupalan, lounaan, välipalan, iltaruuan ja iltapalan? Tai vaikka vaan aamupalan ja kaksi ruokaa?

Noista tulee ravintoa per päivä vain vähän yli 400 grammaa. Vastaa yhtä einesateriaa. Ei kukaan pysy terveenä ja työkykyisenä pitkään syömällä yhden pienen aterian päivässä!

Jeesus täällä on taas valehtelevaa ja/tai umpitolloa sakkia vastaamassa.

Ap:lle: et pysy terveenä tuolla budjetilla pitkään. Hengissä toki, varsinkin jos saat ilmaisen lounaan koulussa tai työpaikalla. Osta satasella näitä:

-Osta leipäjauhoja, kuivahiivaa ja öljyä ja leivo leipää itse - kuukauden leivät saat siten noin viitosella.
-Osta puurohiutaleita ja tee puuroja. Kuukauden aamupuurot noin viitosella.
- Osta halvalla omenoita ja porkkanoita ja syö niitä välipalaksi, pari kiloa riittää viikoksi ja maksaa pari euroa. Kuussa noin kympin.
- Juo maitoa siellä ilmaisella lounaalla, se on aika kallis janojuomaksi ostaa itse. Jätä kahvi, osta etnokaupasta halpaa irtoteetä. Siitä kuukauden teet noin viitosella.
- Kananmunat ovat hyvä ja halpa proteiinin lähde, keitä ja siivuta niitä leiville. Iso kymmenen munan kartonki irtoaa halvimmillaan noin eurolla. Neljä euroa kuussa.
- Tee isoja satseja vaikkapa keittoja, pakasta loput. Niistä saat iltalounaan muutamalla eurolla per viikko. Kuussa parisenkymppiä.

Tuosta kertyi viitisenkymppiä. Viikonloppuina joudut tekemään enemmän ruokaa, koska et syö koululla/töissä. Kaksi ateriaa per päivä - ja huom., toinen ateria oltava tuhdimpi kuin pelkkä keitto nostaakin kummasti kustannuksia. Vaikkapa iso jauheliha-perunalaatikko maksaa noin 7 euroa, sillä saa neljä annosta. Tietenkään et voi syödä pelkästään sitä, mutta lasketaan siitä perushinta - lisäksi tarvitset salaattia, jonka saa halvimmillaan noin parilla eurolla per annos. Lasketaan salaattiakin joka päiväksi annos. Viikonloppusyömiset nostavat hintatasoa jo 44 euroa.

Loppusumma on siis 94 euroa, eikä siinä ole mukana arkena syötäviä koulu/työpaikkalounaita eikä minkäänlaista herkuttelua tai kalliimpaa ruokaa kuin perushuttua. Ei hedelmiä, ei pähkinöitä, ei siemeniä, ei tuoretta kalaa tai kalliimpaa lihaa.

  • ylös 313
  • alas 38
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

  • ylös 122
  • alas 61
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lidlistä ostan alle satasella kuukauden eväät. Vihanneksia, yrttejä, juureksia, mausteita. Tarvittaessa öljyä sun muuta. Lihaa, kalaa ja kanaa. Kokkaan toki itse alusta lähtien kaiken.

M35

Paskaa puhut. Yksi ainoa yrttipurkki ja värkit lounassalaattiin ovat 6-7 euroa, eikä niistä saa edes päiväksi mahaa täyteen. Kanapaketti on nyt tarjouksessa, 1,75, ja siitä saa kahteen ateriaan protskut. Missä 30 muun päivän aterialihat? Laske tuo siis 30:llä, niin sulla onkin huvahtanut pelkkään lihaan viitisenkymppiä. Lisäksi tarvitset vihanneksia, juureksia, leipää, kenties maitoa, leikkeleitä, kahvia ja/tai teetä, riisiä, pastaa, öljyä ja levitettä, mausteita....

Ja kaikkiko muka alle satasella? En usko. Et laske mukaan kaikkea. Esimerkiksi työpaikkalounaita.

Ei sitä lihaa tartte JOKA PÄIVÄ mässätä. Ja tuskin joka kauppareissulla tarvii ostaa kaikkia noita jotka luettelit. Leikkele on myös suht turhaa

Ei tarvitse, mutta proteiinia kyllä pitää. Ja se maksaa.

En minä väittänytkään, että kaikkea ostetaan joka kerta. Kuukaudessa kyllä pitää ja se maksaa. Siksi väitän yhä, että joko puhut soopaa tai unohdat mainita ilmaiset ateriat tai työpaikkalounaisiin menevät rahat.

  • ylös 94
  • alas 38
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

No mitäs sitten syöt yleensä päivän aikana?

  • ylös 73
  • alas 4
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

Sinä its ekerroit ostavasi luomua ja ah syöväsi NIIIIIIIN monipuolisesti. Mutta sitten kun vähän kovistellaan, se onkin kolme tuotetta, joita ostat luomuna 😂😂

Ja säästöjäkin sinulla saattaa hyvin olla, mutta kas, eihän niitä nyt tässä otetan huomioon....

Toivottavasti et yritä kouluttautua kaupalliselle alalle tai mihinkään, missä vaaditaan matematiikkaa.

  • ylös 66
  • alas 97
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

No mitäs sitten syöt yleensä päivän aikana?

Kirjoitin ketjun toisen kommentin. Siinä lukeekin aikalailla mitä tulee syötyä. 

  • ylös 21
  • alas 6
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

Sinä its ekerroit ostavasi luomua ja ah syöväsi NIIIIIIIN monipuolisesti. Mutta sitten kun vähän kovistellaan, se onkin kolme tuotetta, joita ostat luomuna 😂😂

Ja säästöjäkin sinulla saattaa hyvin olla, mutta kas, eihän niitä nyt tässä otetan huomioon....

Toivottavasti et yritä kouluttautua kaupalliselle alalle tai mihinkään, missä vaaditaan matematiikkaa.

Ok? Nuo kolme ostan aina luomuna. Lihoja en osta luomuna, koska en näe siihen tarvetta. Kananmunat ostan välillä luomuna. Porkkanat tulee ostettua myös aina luomuna, koska tavanomaisena tuotettuna ruiskutuksia tulee aika monta. En koe että kukaan mitään kovistellut. Enkä ymmärrä mikä herättää sinussa noin voimakkaita tunnereaktioita. :D Opiskelen ruoantuotannon alaa, joten tiedän aika paljon tuotantotavoista. Ostan luomuna ne, mitkä koen tarpeelliseksi. Jauhot sun muut tulee myös ostettua luomuna kun ei ole kilohinnassa juuri eroa, eikä jauhoja mene kilokaupalla tässä taloudessa. Ja pitää kyllä täysin paikkaansa että ostan luomua ja syön monipuolisesti. 

  • ylös 99
  • alas 34
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

Sinä its ekerroit ostavasi luomua ja ah syöväsi NIIIIIIIN monipuolisesti. Mutta sitten kun vähän kovistellaan, se onkin kolme tuotetta, joita ostat luomuna 😂😂

Ja säästöjäkin sinulla saattaa hyvin olla, mutta kas, eihän niitä nyt tässä otetan huomioon....

Toivottavasti et yritä kouluttautua kaupalliselle alalle tai mihinkään, missä vaaditaan matematiikkaa.

lääkkeet?

  • ylös 67
  • alas 23
Vierailija

Opiskelija puhuu nyt muunnettua totuutta. Jos hän ostaa leivät kaupasta, pelkästään leipiin saa kevyesti tärvättyä kuussa kympin, jos syö kaksi leipää per päivä. Ja tämä siis halvimmalla tarjousleivällä laskettuna. Eikä siinä ole mukana mitään päällyksiä.

Halpakin keitto maksaa noin euron satsi, parilla eurolla saa kiinteää ruokaa. Päälle salaatit tai raasteet. Päivässä siis melkein vitonen kahteen lämpimään ruokaan. Kuussa se tekee jo 100-150 e.

Entä iltapala? Vaikka menisi halvasti puurolla ja teellä, se tekee kuussa kympin.

Mahdolliset välipalahedelmät, maidot tekevät kevyesti pari kymppiä kuussa.

Ollaan jo pari sadassa eurossa.

  • ylös 87
  • alas 81
Vierailija

Miten jonkun toisen syömiset voi kuumentaa tunteita näin paljon? 😂 t. Se joka käyttää 10€ viikossa ruokaan.

  • ylös 176
  • alas 58
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

Oletpa kova julistamaan absoluuttisia totuuksiasi. Itsellä ei jää vuokranmaksun jälkeen kuin 200 euroa, että eipä hirveästi yli 100 euroa ruokaan voisi käyttääkään kun täytyy vielä laskutkin maksaa. En juuri syö lounasta kampuksella. Tämän koulutuksen aikana en ole vielä nostanut euroakaan opintolainaa. Edellisestä on 8000 euroa lainaa. Luomuna tulee ostettua kahvi, maito, banaanit. (Kotimaisia kasvihuonevihanneksia ei tarvitse ostaa luomuna kun kasvihuoneissa käytetään pääasiassa biologista torjuntaa.)

Sinä its ekerroit ostavasi luomua ja ah syöväsi NIIIIIIIN monipuolisesti. Mutta sitten kun vähän kovistellaan, se onkin kolme tuotetta, joita ostat luomuna 😂😂

Ja säästöjäkin sinulla saattaa hyvin olla, mutta kas, eihän niitä nyt tässä otetan huomioon....

Toivottavasti et yritä kouluttautua kaupalliselle alalle tai mihinkään, missä vaaditaan matematiikkaa.

lääkkeet?

En tiedä, mihin olet lääkkeesi hukannut, koeta nyt löytää ne, ennen kuin menee stoorisi vielä tuostakin ufommiksi.

"Minä ostan paljon luomua..."

  • ylös 31
  • alas 61
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lidlistä ostan alle satasella kuukauden eväät. Vihanneksia, yrttejä, juureksia, mausteita. Tarvittaessa öljyä sun muuta. Lihaa, kalaa ja kanaa. Kokkaan toki itse alusta lähtien kaiken.

M35

Paskaa puhut. Yksi ainoa yrttipurkki ja värkit lounassalaattiin ovat 6-7 euroa, eikä niistä saa edes päiväksi mahaa täyteen. Kanapaketti on nyt tarjouksessa, 1,75, ja siitä saa kahteen ateriaan protskut. Missä 30 muun päivän aterialihat? Laske tuo siis 30:llä, niin sulla onkin huvahtanut pelkkään lihaan viitisenkymppiä. Lisäksi tarvitset vihanneksia, juureksia, leipää, kenties maitoa, leikkeleitä, kahvia ja/tai teetä, riisiä, pastaa, öljyä ja levitettä, mausteita....

Ja kaikkiko muka alle satasella? En usko. Et laske mukaan kaikkea. Esimerkiksi työpaikkalounaita.

HÖpö höpö. kahvit sun muut on turhia. en käy missään v itun töissä syömässä kun teen etää kotoa. lihaa ei ole pakko vetää joka päivä.

  • ylös 100
  • alas 23
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minusta 100€ ruokaan kuukaudessa yhtä henkilöä kohden on jo ihan hurja summa. 
Pyrin syömään terveellisesti, mutta valitettavasti useiten syöminen jää vähän vähälle. Mitä pääasiallisesti syön, on puuroa ja leipää. Välipaloilla hedelmiä ja kasviksia. Muutaman kerran kk teen isomman satsin jotain lämmintä ruokaa. 

Kuluja tulee jotain 50€/kk. Olen kylläkin opiskelija, ettei tässä ole varaa syödäkään edes paljoa, mutta tällä ruokavaliolla olen ollut jo vuosia ja selvitty tähänkin asti.

Lämmintä ruokaa muutaman kerran kuussa? No huhhuh

Isomman satsin muutaman kerran kk. Tätä isompaa satsia syö helposti viikon. 

  • ylös 40
  • alas 14
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
No haloo, ei kyllä onnistu. Joku nyt valehtelee tai ei huomioi kaikkia syömisiään. Lyön vaikka vetoa, että syötte työpaikkalounaan, ettekä laske sitä mukaan. Tai kahden euron opiskelijalounaan arkisin, ettekä laske sitä kustannuksiin.

Ja vielä muka luomua ja terveellisesti.. paskapuhetta. Minä teen nelihenkiselle perheelle - jonka jäsenet aikuisia - ruokaa itse, ja ammattikokkina osaan hyödyntää hyvin ainekset. Ostan isoja eriä ja mahdollisimman halvalla. Ja silti hyvään ruokaan - ei luksukseen, vaan arkiseen kasvispainotteiseen ruokaan - kuluu perheessämme rahaa 500-600 euroa kuussa ja PÄÄLLE tulee työpaikkaruokailu. Jos tekisimme eväät, summa olisi likempänä 800 euroa. Eli 200 euroa per nassu.

Eikä siitä ole kyllä nipistettävää, jos hyvin syö, eikä närpi pelkällä puuro ja uunijuureslinjalla.

On kyllä järkyttävä määrä rahaa ruokaan kuukaudessa? Olette kaikki ylipainoisia ja teitä on 10 henkeä?

  • ylös 61
  • alas 166

Sivut

* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.
 
Sisältö jatkuu mainoksen alla