Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Vierailija

Nyt on tiukkaa. Kymppi varattu lauantain mättöihin minulle + kaverilleni. Mitähän tuolla saa? Jotain ruokaa ja herkkua. Ei makaronilaatikkoa :D. Aamupala on syöty ja iltapalaa ei tarvi..

  • ylös 0
  • alas 0

Kommentit (20)

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Lasagneaineet

Eikö ole aika kallista, ehkä nipinnapin riitäisi.. lasagnelevyt, juusto, maito, jauheliha, tomaattimurska ...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Lidlistä saat 2 kassillista ruokaa kympillä.. 

Osta jauhelliha ja tee pizzaa. Lidlissä on ihan hyvää mozzarella juustoa ja edullinen kilohinta tomaateissa. Juustoraastekkin on siellä vaan pari euroa pussi. 

Vierailija

Kai teillä nyt jotain peruskamaa on kaapeissakin? Pitsatarvikkeet, ranskalaisia/lihapullatarpeet, falafelit kikherneistä, melkein mitä vaan. 10 euroa riittää pitkälle jos viitsii vähän nähdä vaivaa.

Vierailija

Kaupasta jauhelihaa ja perunoita. Voitte tehdä vaikka pihvejä tai jauhelihapullakastiketta ja perunamuuusia. Jää vielä rahaa salaattitarpeisiin.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lasagneaineet

Eikö ole aika kallista, ehkä nipinnapin riitäisi.. lasagnelevyt, juusto, maito, jauheliha, tomaattimurska ...

Ei ole jos ostaa sellaisen valmispakkauksen. Maksaa noin 2,50€. Siihen sitten jauheliha ja itse laitan vielä pakastevihanneksia. Jää reilusti alle kympin. Ei välttämättä yhtä hyvää kuin jos tekisi ns. alusta alkaen itse, mutta ihan kelvollista kuitenkin, ja eipä maksa paljon.

Vierailija

Hyviä ehdotuksia, on vaan niin kaukana Lidl, että sen voi unohtaa.
On meillä jotain kaapissa, mutta koko kuu ollut tiukkaa, joten varastot ovat huvenneet. Taidetaan kallistua tuohon perunamuusiin ja lipapulliin päin. Sais tosiaan vähä vihreetäkin.. vielä ehdotuksia?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lasagneaineet

Eikö ole aika kallista, ehkä nipinnapin riitäisi.. lasagnelevyt, juusto, maito, jauheliha, tomaattimurska ...

Ei ole jos ostaa sellaisen valmispakkauksen. Maksaa noin 2,50€. Siihen sitten jauheliha ja itse laitan vielä pakastevihanneksia. Jää reilusti alle kympin. Ei välttämättä yhtä hyvää kuin jos tekisi ns. alusta alkaen itse, mutta ihan kelvollista kuitenkin, ja eipä maksa paljon.

Okei, pitääpä tsekata löytyykö täältä valmispakkausta, lasagne olisi kyllä hyvää!

Vierailija

En tiedä mitä aineksia sulla on valmiina, mutta jos perustarpeet löytyy, niin pannukakku jälkkäriksi, siihen jotain hyvää hilloa. Mutta muuten vaikka joku edullinen jäätelöpaketti, jos ei jaksa leipoa. Pienempään makeannälkään joku keksipaketti. Jos suolaista, niin poppareita, se siemenpussi ei maksa paljoa.

Ruokahommeleita kannattaa katsoa sen mukaan, että mitä olisi tarjouksessa. Jauheliha ja makkara on edullista, samoin broiskusuikaleet. Ei kauhean terveellistä, mutta esim. nakit/makkarat ja ranskalaiset uuniin. Uunikasvikset on myös helppo tehdä itse. Pari perunaa, porkkana, paprikaa ja sipuli pilkotaan, sekaan ölyä ja hunajaa ja mausteita ja uuniin. Maistuu monenlaisen kanssa. Tähän teen kylkeen esim. broilerille kastikkeen kermaviilistä johon murskaan fetaa ja valkosipulia ja mausteita.

Vierailija

Jos sulla on ketsuppia, jauhoja ja hiivaa/kuivahiivaa ni osta kinkkusuikaleita, ananasta, juustoraastetta (tekevät N.3,50€), teet pellillisen pizzaa, sitten ostat cocista 2-packin (nyt ostokset n. 6,50€) ja saat siihen vielä sipsipussin ja jää rahaa n. 1€ (sillä saat kyllä sen hiivan ja muovipussin ;) )

Vierailija

Ostakaa sellanen tacokit maksaa 2-3€ , sika-nauta jauhelihaa max2€, halpaa limsaa, ( pirkka, xrtra, rainbow) riippuen kaupasta. Mutta 0,99€-1,19€ halvimmat liikkuu. Sipsipussi myös reilu euron ja karkkiakin saa n. eurolla. Kannattaa mennä Prismaan, k-supermarkettiin tai s-markettiin.

Vierailija

En oikein  ymmärrä konseptia. Mikä tuo kympin budjetti on ja millä perusteella se on määrätty? Jos sinulla on noin tiukkaa rahasta, että pitää joku budjetti määrittää, niin ei ylipäänsä kannata pitää mitään mättöiltoja, vaan käyttää rahaa järkevästi vain tarpeelliseen. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lasagneaineet

Eikö ole aika kallista, ehkä nipinnapin riitäisi.. lasagnelevyt, juusto, maito, jauheliha, tomaattimurska ...

Lidl=

Tuore lasagnelevy 1.29

Nautajauheliha 400g 2.62

Halvin kermajuusto 1 kg 2.98

Tomaattimurska tetrassa 0.55

Täysmaito n. 0.80

Rahaa jää vielä vaikka tuoreeseen basilikaruukkuun.

Toki jos ei osaa hintoja vertailla, ja käyttää halvinta kauppaa niin eihän millekään ruoalle ole mitään ylähintakattoa.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Ostakaa sellanen tacokit maksaa 2-3€ , sika-nauta jauhelihaa max2€, halpaa limsaa, ( pirkka, xrtra, rainbow) riippuen kaupasta. Mutta 0,99€-1,19€ halvimmat liikkuu. Sipsipussi myös reilu euron ja karkkiakin saa n. eurolla. Kannattaa mennä Prismaan, k-supermarkettiin tai s-markettiin.

Lisäys: tai Cittariin, siellä on mammuttimarkkinat ja paljon tarjouksia herkuista ja safkoista

Vierailija

-Keitetyt perunat ja makkarakastike

Nuudeli-broileri-wokki nesteeksi kookosmaito, mausteeksi ne pakkauksen nuudelimausteet ja pakasteesta wokkikasvikset

-Irtokarkkeja, tulee halvemmaksi kuin joku valmispussi ja saa mieluisia, voi käydä vaa'alla punnitsemassa aina välillä, että riittääkö rahat :)

Vierailija

Silver raxi on ihan jees. Vielä se on golden kuin aasialainen kulttuuri on päässyt sen asian jyvälle.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
-Keitetyt perunat ja makkarakastike

Nuudeli-broileri-wokki nesteeksi kookosmaito, mausteeksi ne pakkauksen nuudelimausteet ja pakasteesta wokkikasvikset

-Irtokarkkeja, tulee halvemmaksi kuin joku valmispussi ja saa mieluisia, voi käydä vaa'alla punnitsemassa aina välillä, että riittääkö rahat :)


Ei muuten tule! Makeisvero lähti tammikuussa niin ei ole karkkipussit enää kalliita.

Vierailija

Riisikeitto parmesaani pastalla tukee hyvin vegetaarista ruokavaliota brasilialaisessa raxin lihassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla