Suomalaisautoilija tyrmistyi 120 euron varaosasta - tulosti itse 0,30 eurolla
Suomalaisautoilija tyrmistyi 120 euron varaosasta - tulosti itse 0,30 eurolla
klo 11:22 | 1.2.2016
Näin se 3D-tulostus tuo mahdollisuuden säästyä huijaamiselta. Muutaman vuoden kuluttua netistä saa valmiit piirustukset osiin ja voit tulostaa tarvitsemasi osat itse.
Miten metalliosat onnistuu?
Tuo mies on kyllä unelmamies joka firmalle palkattavaksi! Muutaman tunnin työ ja kustannukset vain 0,3€!
Pitäisi palkata tuo tyyppi kotiapulaiseksi. Pesisi astiani ja imuroisi päivittäin yms. ja rahaa menisi vain 0,05€ mitä sähköön ja pesuaineeseen kuluu.
Mistä sinulla tuollainen tieto on? Kyllähän nykyään pystytään 3D-tulostamaan metalleja. Esimerkiksi lentokoineissa tulee pian olemaan näitä osia:
http://3dprinting.com/news/ge-aviation-gets-faa-certification-for-first-...
Samaa naureskelin. Mutta ilmeisesti hänen vapaa-aika ei maksa mitään. Perus suunnitteluhommissa tuntihinta on vähintään 60€ ja niitä muutama kappale, niin johan tulikin osalle hintaa.
Toki se on nyt edullinen, kun suunnitelma on jo tehty.
Lähtisitkö 3D-tulostetulla lentokoneella ylittämään Atlanttia?
Ostaisitko ensin miehelle 1900 euron koneen ja sen jälkeen luottaisit että se tulee sulle ilmaiseksi siivoamaan kaiken tietotaitonsa kera?
Toinen vaihtoehto on tilata varaosia ebayn kautta, kuten moni jo tietääkin. Tulee huomattavasti halvemmaksi kuin ostaa suomalaisen varaosaliikkeen kautta.
Siinä varaosassa maksaa alkuperäinen suunnittelu, sen tehtaan ja koneen tekeminen mikä niitä varaosia pykää...
Eiköhän uusien koneiden osista suurin osa ole tehty tulostamalla. Miten 3d tulostin eroaa teollisuusrobotista? Joka on vain isompi 3d tulostin.
Ja vähintään puolet hinnasta myyntikuluihin, sekä katteeseen.
Te jotka nillitätte "todellisista kuluista" tai esitätte kysymyksiä, lukekaa uutisen kommentit IL:n sivuilla. Siellä vastaukset useisiin kysymyksiin.
Lähtisin. Lentokoneiden osat ja komponentit tarkastetaan niin tarkkaan, että valmistusmentelmällä ei ole vaikutusta turvallisuuteen. Lisäksi 3D-tulostuksella on mahdollista optimoida osan rakenne, koska valmistusmenetelmät eivät toimi rajoittavana asiana.
Kyllä käsistään kätevä aina keinot keksii ilman 3d tulostintakin.
Maksaa maksaa, mutta kun niillä samoilla koneille tuotetaan miljoonia kappaleita osia, niin yhden osan hinta ei ole suuri. Ne katteet tehdään sitten myyjän puolella.
Odottelen, että halpenevat ennekuin ostan. Olisi kyllä kokoajan käyttöä tuolle tulostimelle.
Kokoajalla on varmasti paljon käyttöä tuollaiselle.
1000€ saa jo tulostimen, veikkaan ettei mene kauaa kun hinta on 500€. Silloin jo moni hankkii tuollaisen kotiin.
Kaveri laski kerran, että parinsadan euron moottorisaha varaosista koottuna tulisi maksamaan nelisen tonnia.