Keskiviikko 23.5.2012 - Lyydia, Lyyli
REKISTERÖIDY
Facebook RSS

Unohditko salasanan? Sivukartta
Tilaa lehti
Ovatko rokotuskohut vaikuttaneet perheenne rokotuspäätöksiin?
#########

Keskustelut


Aiheet:
« Takaisin keskustelujen etusivulle

Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä

Näytä:
» Aihe vapaa

Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti

Vierailija - 9.2.2012 19:01  (1/32)

Hämmästyttää bloggareiden järjetön törsääminen

Aina silloin tällöin lueskelen suosittuja blogeja, siis bloglovinissa tai blogilistalla ja joka kerta hämmästyttää nuorten naisten järjetön rahan tuhlailu.

Juu, kaikki saa rahansa käytttää miten tykkää, mut silti oikeesti... on vuittonin kasseja joka mallia, michael korsin laukkua ja se varsinkin kultainen kello.. uusin hullu villitys on miumiun laukut, sellaisia n. tonnin lakkuja..

Äsken klikkailin erääseen oikeustieteen opiskelijan blogiin ja siellähän ostoksia piisaakin, viimeisimpiä ostoksia burberryn trenssi, vaan 850 e. Suu kyllä loksahti auki ja joo, ehkä olen kateellinen, toisilla vaan näyttää olevan rahan käyttö näemmä hallussa. No, ihan vaan ajattelin kysellä mitä mieltä ootte, noista tuhlaavista bloggareista vuittoneineen?

Vastaukset

Vierailija - 9.2.2012 19:03  (2/32)

Laita linkki, rakastan tuollaisia blogeja :)

Vierailija - 9.2.2012 19:09  (3/32)

No..

xeniasday, sillä löytyy.. ja oikeastaan kaikki noiden blogilistojen kärkipään blogit, järjetöntä kulutushuumaa.

Vierailija - 9.2.2012 19:14  (4/32)

Samaa ihmettelin minäkin. Ed. ostos pari vkoa sitten

samaisella bloggarilla miumiun laukku 1100€! Mutta niinkuin kirjoitit, jokainen tekee miten haluaa. Ja tämä bloggarihan käy töissä ja ansaitsee itse rahansa.

Vierailija - 9.2.2012 19:19  (5/32)

laittakaa lisää linkkejä

xenia on jo nähty :)

Vierailija - 9.2.2012 19:22  (6/32)

lähinnä

ihmettelen tuota laukkujen määrää, ihan lähtee noilla pimuilla lapasesta. Ja just toi ostostahti, joka viikko löytyy jotain must have, ei ollut alessa kuin sitä ja tätä, eli useita satasia. Oikeesti, kuka tarvii kuutta tai seitsemää luksuslaukkua?? Tai niitä merkkikorkkareita tusinaa.

Sitten perustellaan, että halpaa ei kannata ostaa, vaan luksusmerkit kestää pidempään, no toki toki, jos niitä kasseja on sen seitsemää sorttia, niin kyllä ne kestää kun ei niitä varmaan ehdikkään käyttää.. Ja kyllä, mäkin ostaisin, jos olis rajattomasti rahaa laittaa, mut tää oikee elämä on vaan niin pirun kallista, ei siitä paljon sukanvarteen jää.

Vierailija - 9.2.2012 19:27  (7/32)

noh

rahat saa käyttää miten haluaa. Mutta jos toinen on töissä ja toinen opiskelee ja asuvat saman katon alla. Rahaa jää enempi. Itse opiskeluaikana asuin yksin ja mies eri paikkakunnalla. Silti ostelin vaatteita välillä lainalla tai tienaamalla. mm 800mk/sisleyn toppatakin. Mikä silloin tuntui kalliilta.Jos silloin olisi ollut tuo luksusmuoti mikä nyt olisin ostallut vuittoneita ja burberryjä kanssa.
Nuorilla ei myöskään ole asuntolainaa vielä, mikä hillitsee kulutusta tai lapsia. Niin ja kunhan pyöräyttää pakolliset 2 lasta niin vartalo muuttuu ja nuorena ostettu burberryn trenssi ei enää välttämättä mahdukaan. =)

Vierailija - 16.2.2012 17:18  (8/32)

Ja lisää..

MungoAnna on maailmaympärys matkalla ja tilailee tonnin mulberryjä samalla, tsekatkaa blogista. Siinä on järjettömin törsääjä mitä tiedän. Jessus ja fanit palvoo kommenttiboxissa.

Vierailija - 16.2.2012 18:36  (9/32)

Hmm

Olen miettinyt, monikohan noista suosituista ostosbloggaajista elää pikavipeillä tai luottokorteilla. Totta kai lapsettomana töissäkäyvänä opiskelijana voi jäädä rahaa yllättävän paljon. Silti vähän mietityttää...

No, eipä se kenellekään kuulu.

Vierailija - 16.2.2012 18:54  (10/32)

Mä ihmetteln kanssa.

Luomuruoasta tai luomupuuvillasta tehdyistä vaatteista voin maksaa, mutta järjellä kun ajattelee, niin joku pelkkä merkkivaate, tyyliin Burberryn trenssi, siinä makssa vain merkistä. Aivan turhaa.

Vierailija - 16.2.2012 19:06  (11/32)

Hih

Ei kannata niin sokeasti uskoa kaikkea mitä netissä näkee:)

Kalliita laukkuja, korkkareita ja kelloja voidaan ostella lainarahalla. Rikkaalta vaikuttavalla bloggaajalla voi olla tonnien velat niskassa. Ei niistä asioista kerrota netissä. Monet nostaa opintolainankin kerralla ja ajattelee maksavansa sen sitten isona pois, varsinkin jos on jossain ns. varman työpaikan opiskelupaikassa.

Taustalla voi olla suurempi perintö, tai yksinkertaisesti isäpappa voi maksaa ostoksia/vuokraa tms. Tietenkin kaikki haluavat antaa sen kuvan että "itse tienaan ja käytän rahani niinkuin haluan, en saa mitään avustuksia." Tosiasia on, että harvalla opiskelijalla on oikeasti varaa kaikkeen ylikulutushysteriaan täysin omien rahojen ja opintotuen varassa eläessä.

Lista voi jatkua vaikka kuinka pitkälle:
- Asunto voi olla vuokrattu tutulta, ja vuokra voi olla naurettavan alhainen. Jos kahdestaan asuu vielä tällaisess asunnossa ja kulut puolittaa, asumiseen voi jossain Hki-keskusta-akselillakin mennä naurettavan vähän rahaa.
- Asunto voi myös olla vanhempien omistama, eivätkä he välttämättä peri vuokraa.
- Joissain rikkaissa perheissä on tapana säästää lapsuusvuosien ajan lapselle rahaa johonkin rahastoon/sijoittaa rahaa, jolloin lapsi saa esim. ylioppilaslahjaksi käyttöönsä sievoisen summan opiskeluvuosia varten. Tiedän minäkin erään tytön, joka sai yo-lahjaksi 50 000 euroa sijoitettavaksi. Mikäs siinä, kun on jo pohjalla niin hyvin rahaa, joita sitten käyttää opiskeluvuosina omien tulojen lisäksi.

Vähän perspektiiviä, ihmiset! :) Netissä voi kaiken saada näyttämään hienolta ja kalliilta. Sehän näiden pintaliitoblogien tavoite onkin. Mikä onkaan hienompaa pitää jotain pikku blogia, jossa esittelee kalliita ostoksiaan ja jetset-elämäänsä kanasalaatteineen ja kuohuviinibrunsseineen. Kommenttibokseihin sataa ihailuja jotka lämmittävät mieltä.

Huvittavaa, kun bloggaajat vielä suureen ääneen aina ihmettelevät miksi heitä luullaan pinnallisiksi ja tyhmiksi, ja pitää kovasti selitellä että ovat tavallisia ihmisiä niin kuin muutkin, eikä kulutustapojen perusteella saisi yleistää mitään. "Ei se tee musta pinnallista vaikka tykkäänkin menen sekaisin kaupoissa käydessä ja ajattelen ulkonäköäni koko ajan. Tärkeintä mulle on elämässä rakkaat ihmiset, ja olisin onnellinen ilman Vuittonejani" jne.

Kyllähän se ihmisestä kuitenkin jotain kertoo, jos koko elämä pyörii ulkonäön ja tavaran haalimisen ympärillä. Väitti kuka mitä tahansa:)

Vierailija - 29.3.2012 18:33  (12/32)

liiallinen shoppaus on sairaus

http://www.lily.fi/juttu/shoppaus-sairaus

Vierailija - 29.3.2012 18:42  (13/32)

jooo

Sen takia tykkään esim tarabanxx tyyppisistä blogeista. hauska ja ei esitä mtn liian rikasta yms. :)

Vierailija - 29.3.2012 19:02  (14/32)

Näin tienaat rahaa muotiblogilla!!!!

Lisää blogiin mainoksia

Mainosten lisääminen onnistuu Blogger-blogeissa suoraan hallintapanelin kautta. Jos blogisi majailee webbihotelliin sijoitetun WordPress-ohjelmiston syövereissä, täytyy sinun lisätä mainoskoodit itse blogin teematiedostoon.

Google-mainokset eivät ole ainoa tapa tienata rahaa blogilla. Usein ns. kumppanuusohjelmat (affiliate programs, affiliate marketing) tuottavat huomattavasti mainoksia paremmin, ainakin jos tarjolla on blogin aihepiiriin läheisesti liittyviä kumppanuusohjelmia.

Kumppanuusohjelmien mainosten lisääminen blogin laidoille on helppoa. Pelkkä kumppanuusohjelman mainoksen napsauttaminen ei yleensä riitä tuomaan sinulle ensimmäistäkään senttiä — rahaa saat vasta, kun joku blogin lukija tilaa mainoksen tuotteen. Vastaavasti saamasi palkkio on huomattavan suuri verrattuna vaikkapa Google-mainoksiin.

Hanki blogille sponsori

Jos blogisi kerää suuria lukijakuntia, voit onnistua myymään mainostilaa myös suoraan mainostajille. Siinä tapauksessa voit oikeastaan ajatella mainostajaa sponsorina, joka mahdollistaa blogin julkaisun. Tietenkin suora sponsorisuhde tuo mukanaan jonkinasteisen riippuvuuden maksavaan yritykseen — sponsori ei varmastikaan ole kiinnostunut jatkamaan tukemistasi, jos suhtaudut yrityksen tuotteisiin kovin kriittisesti.

Useat Suomen suosituimmat muotiblogit ovat siirtyneet kaupallisten kustantamoiden julkaisemiksi. Näillä blogeilla saattaa olla kymmeniätuhansia lukijoita joka päivä. Tiettävästi bloggajille maksetaan minimaalisen pieniä palkkioita. Siksi on huomattavasti tuottoisampaa kerätä mainostulot suoraan itselle, kuin antaa kustantajan viedä voitot kiinteää korvausta vastaan.

Suomen suosituimpien muotiblogien lista on jo varsin vakiintunut. Siksi sinun kannattaa miettiä, olisiko joku muu aihepiiri mahdollisesti parempi menestysblogille. Kaikkien ei kannata kalastaa samoilla apajilla — tai ainakaan samanlaisilla syöteillä.

Ettekste tätä tajunneet?

Vierailija - 29.3.2012 19:10  (15/32)

oho, en tajunnut!

Vierailija - 29.3.2012 19:16  (16/32)

ehkä nämä tyypit on pikemminkin bloggailuaddikteja..?

eli jotain uutta on joka viikko kuvattava ja annetava faneille. Eikun stockalle ja visalla uusi luuserit vittuun -laukku ja palautus kauppaan seuraavana päivänä?

Vierailija - 29.3.2012 19:29  (17/32)

kuka sanoo, ettei ne palauta noita kamoja kauppaan?

Tai vaan lainaa sovitettavaksi kotiin?

Vierailija - 1.4.2012 13:18  (18/32)

joopa joo

Itse olen miettinyt mikä mega rinkka Mungo Annalla on... meinaan vaan että reissaa maailman ympäri ja on aina erinnäköinen merkkiveska olalla ja uudet vaatteet päällä!
Ei kuulosta minun logiigalla reppureissulta!

Vierailija - 1.4.2012 13:24  (19/32)

mua oksettaa tuo kerskakulutus.

Joka viikko uudet merkkikengät, tonnin laukku, sitä ja tätä sälää,Nelly sitä ja tätä. On tekotukka, tekokynnet, naama pakkelissa ja joka viikonloppu ravintoloissa mällätään. Blah. Ihanan pinnallista ja kallista. Tämä oikeustieteilijä erityisesti ihan ostosriippuvainen ja blogi antaa tosi tyhjäpäisen kuvan.

Vierailija - 1.4.2012 13:28  (20/32)

Se on sitä Ämeriican meininkiä

Hyvin on aivopesty tämä sukupolvi. Pitää olla väskyt ja rätit kuin Paris Hilttonilla, että olisit "jotain"

Vierailija - 1.4.2012 13:35  (21/32)

Muakin oksettaa

kulutusjuhla! Itsellä niin ahdistaa jos on liikaa tavaraa, vien aina vanhaa Punaiselle Ristille, ihan surutta. Mietin todella tarkkaan joka ainoaa esinettä, jonka ostan. Raivoan miehelle kun tuo töistä liikelahjoja ja muuta rojua. Ja oikeasti meillä on iso talo! Olen antihamstraaja.

Rakastan tätä blogia, täällä ei kulutusjuhlaa eletä!: http://vialiivia.blogspot.com/

Kohta nämä kulutusjuhlablogit kääntyy itseään vastaa, ihmiset äänestää jaloillaan, kun joka toinen postaus on mainos. Ei sellaisia jaksa lukea.

Vierailija - 1.4.2012 13:53  (22/32)

Ekologisuutta jos ajatttelee

niin kuluttamisen ihannoiminen on aika tyhmää.

Itseäni hämmästyttää että on näin paljon nuoria, joita ei kiinnosta maapallon tulevaisuus. Kaikkea kuluttamista pitäsi jo vähentää. Länsimainen elämäntyyli tuhoaa maapallomme. Jäätiköt sulavat jo kovaa tahita.

Ei muutaman ihmisen laukkujenostelu siihen tietenkään vaikuta, kyse on kokonaisuudesta. Pienistä puroista suuri virta kuitenkin lpuolta syntyy.

Vierailija - 1.4.2012 14:10  (23/32)

Young, Fabulous and Broke

Lainaus:
Hyvin on aivopesty tämä sukupolvi.


Bloggareiden omaa tilannetta en tunne, mutta itsetunto on kovasti kiinni ulkomuodossa ja pukeutumisessa. Universaalia eli blogit heijastavat vain aikaansa.

Taloudenhoitomalli on.... Omanlaisensa. Kaikki mita tulee kulutetaan tai korkeintaan saastetaan uuteen laukkuun, kenkiin, plastiikkaoperaatioon. Koyha sailyy koyhana, uusia paaomia ei kerry. Bloggareiden kohdalla viela niin, etta kaytosmallia seuraamaan saadaan suuri joukko itsenaiseen ajatteluun kykenemattomia.

Bloggari itse saattaa kuitenkin taustaltaan olla ns. etuoikeutettu (esim. Sandra Hagelstam), eivat tosin kaikki. Asetelma vaaristyy entisestaan ja niin kasvaa sukupolvi, jolle saastaminen ta vararahasto on sita, etta muutaman kuukauden kuluttua on varaa ostaa Mulberry tai Miumiu (Suomessa), Loubutinit tai Hermes (muualla).

Vai miten se sitten meneekaan.

Vierailija - 1.4.2012 14:18  (24/32)

Omasta tulevaisuudesta

Parjaimpia asioita mitä lapselleen voi antaa on hyvä itsetunto. Ja jos osaa, finanssilukutaito. Kädestä suuhun malli on kurja ja orjuuttava, tulevaisuuden haasteita ajatellen.

Vierailija - 1.4.2012 14:39  (25/32)

HUOM

En jaksa lukea koko ketjua, mutta tiesittekö, että nuo brändit ANTAA niitä laukkuja yms. ihan ilmaiseksi, koska mainonta blogien kautta on niin tehokasta, kun niitä niiden kamoja on ihan tavallisilla ihmisillä jne.. ettei ne välttämättä niitä itse osta, vaikka kirjoittaakin!

Vierailija - 1.4.2012 14:54  (26/32)

lainaavat tavaraa.

Lainaus:
MungoAnna on maailmaympärys matkalla ja tilailee tonnin mulberryjä samalla, tsekatkaa blogista. Siinä on järjettömin törsääjä mitä tiedän. Jessus ja fanit palvoo kommenttiboxissa.

Vierailija - 1.4.2012 14:55  (27/32)

luulisi

Lainaus:
En jaksa lukea koko ketjua, mutta tiesittekö, että nuo brändit ANTAA niitä laukkuja yms. ihan ilmaiseksi, koska mainonta blogien kautta on niin tehokasta, kun niitä niiden kamoja on ihan tavallisilla ihmisillä jne.. ettei ne välttämättä niitä itse osta, vaikka kirjoittaakin!



että bloggari sanoisi jos on saanut louis vuittonin ilmaiseksi blogin kautta. Ihmeellistä piilomainontaa ettei ilmoiteta lukijoille. Ehkä halutaan pitää harhakuvaa etuoikeutettuna syntymisestä tai rankasta työnteosta mitä blogin pitäminen ei ole.

Vierailija - 1.4.2012 14:58  (28/32)

Joo

Laumasieluinen blogin lukija ei ajattelu muuta kuin haluavansa itselleen bloggarin mainostamaa vaatetta, kenkiä, laukkuja jne.

Bloggari antaa esimerkin, olkoonkin mainostaja ja ilmaistuotteen esittelijä itse. Blogin lukija kuitenkin on se joka oikeasti ostaa ja ei muuta paljon mieti. Kierre jatkuu.

Kuinkahan kauan yhteiskunta tulee velkaantujalle tai työttömäksi jääneelle avuksi, vanhuudenturvasta puhumattakaan? Eläkekään ei taida olla tuleville polville itsestäänselvyys. Kaikissa sosiaalimenoissa säästetään vähitellen jo nyt ja veropohja ei vaan millään nykymenolla riitä kuluja kattamaan.

Jos elää palkasta palkkaan ja kaikki aina menee, kuuluu kai se tietyn yhteiskuntaluokan nuoruuteen. Vauraat suvut opettavat jo kotona perusasiat, ja onhan siellä hyvä pesämunakin jälkipolvelle erilaisin järjestelyin taattu. Sensijaan köyhä pysyy köyhänä muotibloggareiden suotuisalla avustuksella (?!) ja uutta varallisuutta ei synny.

Osaltaan kehityskulusta pitää huolen jo kova verotus ja yrittämiseen ladattu byrokratia. Rikastumaan ei pääse tai päästetä helposti. Asiaa ei kuitenkaan auta suunnittelun ja oman ajattelun totaalinen puute.

Blogatkaa nuoret naiset joskus kunnollisesta taloudenpidostakin! Se tieto ei voi olla vain vauraiden sukujen yksinoikeus. Jakakaa nyt ihmeessä sellaistakin osaamistanne!


Vierailija - 1.4.2012 15:20  (29/32)

jepjep

Kannattaa tutustua niihin ei niin suosittuihin blogeihin...

Vierailija - 1.4.2012 15:23  (30/32)

On ihan muualtakin tuttua

Emme mahdollisesti koskaan saa tietoomme kaikkia taustoja, mutta tolkuttomaan kulutukseen kannustetaan jo ihan yleisesti.

Tyypit ovat mukavan leppoisia, taustoja ja sidoksia emme kuitenkaan kunnolla tunne. Hauskoja ja viihdyttävia, jopa huvittavia, ja niin arvostukset liukuvatkin hiljalleen ihon alle. Tapahtuu huomaamatta, lienee tarkoituskin.

Viihdyttävien bloggareiden osastoa seuraavassa esim.
http://www.dulcecandy.com/
http://www.youtube.com/user/DulceCandy87

ja kriitiisemmin sama
http://www.gurugossip.net/t11505-turning-point-realization

Vierailija - 1.4.2012 15:41  (31/32)

Ponnahduslauta

Pitää muistaa, että moni bloggari elää muotiin tai sisustukseen liittyvästä alasta eli se "tavallisen tallaajan" identiteetti on keksitty ja tarkoin harkittu tiettyä tarkoitusta varten.

Sen kun muistaa, blogien lukemisesta voi nauttia. Kaikkeen ei siis tarvitse tai edes kannata "langeta". Oma ajattelu ja harkinta sallittu!

Vierailija - 1.4.2012 16:52  (32/32)

No

Ei kai muotibloggareiden kulutustottumukset tai ilmaislahjat haittaa, niin kauan kuin se ei omaan talouteen vaikuta. Antaa muiden ostaa mielitekojen mukaan, kunhan itse tekee hankintansa todellisen varallisuuden ja tarpeiden mukaan.










© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot
[^]