![]() Keskiviikko 23.5.2012 - Lyydia, Lyyli
|
REKISTERÖIDY |
Keskustelut
Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä
» Aihe vapaa
Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti
Patsatun huonekalun maalaus
Hei, löytyisköhän täältä joku joka osais auttaa mua! Täällä kun tuntuu liikkuvan porukkaa joka tietää kaikesta kaiken.Minulla on pari petsattua huonekalua jotka haluisin maalata valkoiseksi. Ensimmäinen vaihe on ilmeisesti poistaa petsi? Miten? Ihanko vain hiomalla? Miten ihmeessä saan hiottua niin että kulmat eivät pyöristy?
Riittääkö pelkkä hionta? Jostain luin että petsiä ei tarvitsisi hioa kokonaan pois vain ainoastaan pinta rikki ja sitten pestä! Olikohan tässä pesussa kyse jostain maalinpoistoaineesta vai mistä?
Voinko petsin poistamisen jälkeen vaan maalata huonekalun vai kannattaako laittaa ensin pohjamaalia?
Vastaukset
Hio
Hio pinta himmeäksi, eli sen verran että kiilto samenee, hiekkapaperin karkeus 100-120.Pyyhi hiontapöly pois nihkeällä rätillä.
Kittaa kolot pikasilotteella, anna kuivua.
Hio kitatut kohdat 120 paperilla, poista hiontapöly.
Pohjamaalaa Otex tartuntapohjamaalilla tai muulla pohjamaalilla.
Välihio vähintään 120 paperilla, poista hiontapöly.
(Toista pohjamaalaus tarvittaessa, eli jos pohjamaali ei peitä tarpeeksi hyvin. Muista välihionta ja pölyn poisto maalausten välillä.)
Pintamaalaa 1-2 kertaa, ja anna kuivua. Yleensä maali on kuivuttuaan vielä muutaman viikon pehmeähkö, joten älä pidä kalusteen päällä mitään kovin raskasta kunnes pinta on täysin kovettunut.
Nykyään on saatavilla myös vesiohenteisia kalustemaaleja.
Uutta vauva.fi:ssä
Uusimmat keskustelut
- > Luullaanko Ruotsissa todella, että Suomessa puhutaan yleisesti ruotsia?
- > Onko täällä muita, jotka ei jaksa työpäivän jälkeen tehdä mitään?
- > Onko yksikään samaa mieltä mieheni kanssa?
- > Miesten vuoro ---> vehkeet esiin!
- > parinvaihto
- > Keksikaa mulle virikkeita
- > Onko hyvin säilynyt 40-vuotias nainen viehättävä ? =)
Uusimmat blogikirjoitukset
- > Mitä kysyä bloggaajalta?
- > Pyöränistuin vapauttaa
- > Unihäiriöitä
- > Imetyskeskustelu,
- > 24. Viikko
- > Sivusta sanoen: Miksi vegaaniruokavalio?
- > Saako lasta tukistaa?
© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot

Los Angeles
4.12 m/s




