![]() Keskiviikko 23.5.2012 - Lyydia, Lyyli
|
REKISTERÖIDY |
Keskustelut
Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä
» Aihe vapaa
Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti
Miksi juhannus on niin monille pakkomielle?
Mä en kestä enää yhtään kysymystä "mitä teette juhannuksena". Me ollaan kotona ja se on meille ihan ok!Mikä ihme siinä on että kaikkien mielestä juhannuksena on pakko tehdä jotain, lähinnä mökkeillä tms.
Ollaan ihan puhki vuoden työrupeamasta ja loma alkaa vasta heinäkuun puolella, minä en ainakaan jaksa lähteä mihinkään enkä tehdä mitään. Kaupungissa ja kotona on ihan hyvä olla.
Vastaukset
En tiedä. Me veietään kotijuhannus kuten usein aiemminkin.
Pakkomielle on ikävä asia.
SE taitaa sit kuitenkin olla sulla. ;o)Samaa joskus mietin
Siinä on yksi ylimääräinen vapaapäivä, ei ihmeempää, todellakaan ei kiinnosta lähteä ruuhkassa ajelemaan jonnekin mökille kökkimään hyttysten syötävänä. Kaupungit on parhaimmillaan juhannuksena. :)Sen kun tietäisi
Meille juhannus on ihan normaali viikonloppu siisä missä muutkin. Kotona ollaan ja grillataan sään salliessa. Ei mitään erikoista.Silti, kun muut kysyy meiltäkin mitä tehdään juhannuksena niin ihmetelllään et eikö mökille, tai kokkoa katsomaan yms. Eikä meillä edes ole mökkiä.
Ap. oikea valinta!
Kaupungissa on mukavan rauhallista ja hiljaista, kun porukat ovat menneet järvien rannoille örveltämään.2 päivää lepoa ja grillausta, sunnuntaina aleihin!
Eipä ole kaupat auki vielä juhannussunnuntaina.
Asuin aikoinaan rivitalossa, olin silloin perheetön vielä
ja juhannuksena koko taloyhtiö autioitui. Minä' olin yksin koko talossa ja pihapiirissä. Oli rauhallista.Minusta
juhannus on vuoden ontoin juhla. Ei merkitse minulle muuta kuin pitkää viikonloppua. Joskus ollaan mökillä, joskus ei. Johtuisiko juhannuksen hehkutus siitä, että moni jää silloin lomalle?Kyllä on juhannus sunnuntaina kaupat auki..
Olen silloin töissä, kuten aattonakin.Onneksi on muitakin
Vaikka tuntuukin välillä että on kummajainen jos ei tee mitään perinteistä juhannusohjelmaa.Oikeesti naapurin yh äiti eilen esim sanoi että "olin jo ihan paniikissa että mitä teen juhannuksena mut onneks saatiin kutsu exän mökille".
t.ap
No joillekin se on perinne ja otetaan lisälomaa
muutama päivä sen ympärille jos varsinaiset lomat ovat muualla. Meille se on suvun kokoontuminen samoin kuin joulukin.juhannuksena nautitaan luonnosta, kesästä
ja ulkoilmasta. Onneksi myös kaupat ja muut aktiviteetit ovat kiinni, niin ihmisillä on vihdoin mahdollisuus nauttia näistä asioista. Ikävää, että te jotkut ette halua katkoa arjen tasapaksuuteen tuollaisella spesial-viikonlopulla.Sama se on muidenkin juhlien kanssa.
Uutena vuotena ja vappunakin on "pakko" keksiä jotain ohjelmaa.no huh huh!
Lainaus:
Vaikka tuntuukin välillä että on kummajainen jos ei tee mitään perinteistä juhannusohjelmaa.
Oikeesti naapurin yh äiti eilen esim sanoi että "olin jo ihan paniikissa että mitä teen juhannuksena mut onneks saatiin kutsu exän mökille".
t.ap
Vaikka tuntuukin välillä että on kummajainen jos ei tee mitään perinteistä juhannusohjelmaa.
Oikeesti naapurin yh äiti eilen esim sanoi että "olin jo ihan paniikissa että mitä teen juhannuksena mut onneks saatiin kutsu exän mökille".
t.ap
siis sun naapuria!! ei mekään mitään erikoista tehdä. asutaan jo valmiiksi maallakin tosin ei mökkiä.
nuorempana juhannus oli kovin merkityksellinenkin etenkin kun mulla on siinä tietämillä aina synttärit.
myöhemmin ennen lapsia on kolme-neljä juhannuspäivää oltu kavereiden kanssa särkänniemessä tai lintsillä.
En minä ainakaan oleta että ihmiset mitään sen kummempia tekevät
mutta kun on tavallista pidempi vapaa monet tekvät ja siksi kysyn että onko jotain juhannussuunnitelmia. Ihan samalla tavalla kysyn esim. pääsiäisenä, jouluna, uutenavuotena ja kesälomilla. Saatanpa joskus repäistä ja kysyä muutenkin etät mitä joku tekemässä seuraavana viikonloppuna!Samaa olen minäkin ihmetellyt.
Suunnitelmia aletaan kysyä tyyliin kolme kuukautta etukäteen jo.Meillä ei ole koskaan ollut mitään sen kummempaa kuin kotona oloa johtuen siitäkin, että asumme hieman kauempana keskustasta aivan meren rannalla, joten tämän kylän puolesta on kokko lapsia varten. Siihen lisäksi ihan grillailua (joka nyt muutenkin kuuluu kesään). Jos säät sallivat, lähdemme poikkeamaan anopin mökille, jonne matkaa veneellä puoli tuntia. Tänä juhannuksena tuo veneily tosin saattaa jäädä väliin, kun odotamme vauvaa syntyväksi hetkenä minä hyvänsä (la oli eilen).
Vai pakkomielle :D
Enemmän tuntuu, että sulla se on pakkomielle muiden juhannuksenvietosta! Jos olet itse tyytyväinen teidän tapaanne viettää juhannusta, miksi ärsyynnyt muiden kysymyksistä ja kertomuksista?kyllä täytyy taas ihmetellä
että miten ihemelliset asiat saa ihmiset ärsyyntymään!!!!!!Mä kun saataan esim. kysyä esim. että mitäs jussisuunnitelmia, ihan vaan keskustellakseni jostakin. ihan kuin saatan kysyä että mitäs teet vkl:na, jouluna, pääsiäisenä, kesälomalla, vappuna tms.
Ei tartte hermostuu!!!!!
Meille 3-vuorotyöläisille juhannus on päivä muiden joukossa
Itse vietän tänä vuonna juhannuksen töissä. Viime vuonna olin juhannuksen aikaan lomalla.joo samaa oon ihmetellyt
en jaksa muutenkaan näitä pakkojuhlia. Me olemme tyytyväisinä olleet kaupungissa jo useamman vuoden. Ois tietty kiva jos ois joku näppärä mökki jossain, mutta eipä ole. Eikä vois vähempää kiinnostaa joku ruuhkassa kituminen, tappelu viimeisistä makkarapaketeista kaupan tiskillä jne. Lapsuudessani juhannukset vietettiin aina isän siskon luona, siellä oli kaikki isäni sisarukset lapsineen, aikuiset kännissä ja lapsille poltettiin kokkoa ja saatiin riehua. No, kai se ihan hauskaa oli silloin.tutulta kuulostaa
olen jo kuullut tuon kysymyksen tänäkin kesänä monta kertaa. Meille se on aina ollut viikonloppu muiden joukossa. En ole koskaan ollut juhannuksena missään mökillä, koska ei ole sitä mökkiä. Kaikkia muita juhlia vietän kyllä mielelläni, mutta juhannusta en kovin ihmeellisesti. Jotain grillailua takapihalla, mutta sitä tehdään muutenkin.Se on yksi pakkoryyppyjuhla,
ainakin nuoremmille. Kuten vappu ja uusi vuosi. "Ei kyl yhtään huvittais, eikä oo rahaakaan, mutta pakkohan se on kun on juhannus / vappu / uusi vuosi."No, pahoittelen.
Sopiiko kysyä; "teettekö mitään erityistä juhannuksena"?Kysytään kai sitä muistakin juhlista, "Mitä teette jouluna?" "Mitä teette vappuna?" "Mitä teette uutenavuotena?" Jne.
Voithan vastat, "ihan kotona ollaan vaan", ei pitäisi olla hankalaa.
Ei se ole pakkomielle, se on kiva keskikesän juhla
jokainen tyylillään, te kotona, me mökillä :)Uutta vauva.fi:ssä
Uusimmat keskustelut
- > Jarna on menossa Berliinissä Trandeburgin portille.
- > mitä laihduttaja voi syödä aamupalaksi?
- > Ajeleekohan Vickan pimpulinsa?
- > Mitä alkuraskauden merkkejä sinulla oli ennen kuin tiesit?
- > Minusta tämä on kaunein asunto pitkään aikaan
- > Ääntelevätkö naiset seksin aikana myös oikeasti?
- > Lapsikaste
Uusimmat blogikirjoitukset
- > Mitä kysyä bloggaajalta?
- > Pyöränistuin vapauttaa
- > Unihäiriöitä
- > Imetyskeskustelu,
- > 24. Viikko
- > Sivusta sanoen: Miksi vegaaniruokavalio?
- > Saako lasta tukistaa?
© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot

Los Angeles
4.63 m/s




