![]() Tiistai 22.5.2012 - Hemminki, Hemmo
|
REKISTERÖIDY |
Keskustelut
Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä
» Aihe vapaa
Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti
Meidän 11v tyttö on alkanut meikkaamaan kouluun.
Mites muilla?Minkä ikäisenä tytöt on alkaneet meikkaamaan?
Pitäisikö kieltää vai onko ok?
Jotenkin en sitä niin pahanakaan osaa pitää kun meikkaa ihan nätisti pikkasen luomiväriä, ripsaria ja huulikiiltoa...
Mitä mieltä on arvoisa av-raati?
Vastaukset
meikkaus yläasteella vasta
Minä sallisin
Olin ite 11v kun sain korvikset ja aloin meikkaamaan, olinhan jo kuudennella luokalla (loppuvuoden lapsia) ja taisin olla viimeisiä jotka meikkaamisen aloittivat luokallani, ja melko pienestä/keskisuuresta maalaiskoulusta sentään kyse.Ja perustelkaa miksei saisi meikata?
Mitä pahaa siinä on?Olen asiaa miettinyt ja en löydä oikein syytä kieltää. Tietysti jos meikkaisi "liikaa" niin puuttuisin asiaan.
ap
miksi sinä täällä kyselet, kun kerran hanakasti tartut muiden mielipiteisiin,
kun joku Sinulle jotain sanoo? ei kai Sinulle kukaan halua mitään vastata?Mulla on ollut kolmen tytön kanssa se periaate, että kutosella saa meikata.
Aikaisemmin saa meikata vaan koulun diskoon.Arkimeikki on ripsiväri ja kevyt värivoide (saa näpyt piiloon) ja puuteri. Ei muuta.
Yläasteella saa sit laittaa vaikka koko repertuaarin naamaan. Mä olen opettanut tytöt meikkaamaan, joten "linnunpelätti" -ilmiöltä on vältytty ;-D
Meillä tää ikäraja on ollut sen takia, että ehtiihän sitä meikata ja lapsuus on muutenkin lyhentynyt tänä päivänä niin paljon.
Ihan aidosti haluan keskustelua aiheesta.
Ja perustelua mielipiteisiin.Haluan tietää mitä mieltä muut äidit/isät ovat?
Anteeksi jos kuulostin töykeältä, ei ollut tarkoitus.
Olen vähän ihmeissäni tämän meikkausasian kanssa kun itse aloin käyttää ripsaria vasta 30v.
ap
Annoin luvan kun tyttö meni kolmannelle
2 viikkoa jaksoi nousta aamulla laittaan ripsaria ja huulikiiltoa aiemmin ja illalla pestä puhdistusmaidolla.Villitys meni tällä ohi ja ei meikkaa vieläkään ja lopettelee nyt kuudetta.
Meikkaus on syntiä.
Minun tytöillä ei ole ollut vielä tuossa iässä
kiinnostusta meikkaamiseen.Vanhempi aloitti meikkaamisen opettelun 7. ja 8. luokan välisenä kesänä ja nyt meikkaa päivittän kun kahdeksannella.
Nuorempi on kutosella eikä häntä kiinnosta meikkaaminen lainkaan.
Olen ihan tyytyväinen kun eivät alakouluikäisenä meikkailleet.
Tiedän alakoulussa olevan tyttöjä jotka ovat meikanneet jo nelosella ja mielestäni se on liian aikaista. Annetaan lapsien olla lapsia mahdollisimman pitkään.
Kaikkein ärsyttävimpiä ovat pikkupissikset ja onneksi lapseni eivät kuulu tuohon porukkaan.
Minun 11v tyttö saa laittaa huulikiiltoa ja vähän luomiväriä.
Nyt on alkanut puhua ripsiväristä, mutta siihen en ole antanut lupaa. Harkitsen vielä asiaa.Miksi noin nuoren pitäisi käyttää meikkivoidetta?? Siihen en anna lupaa vielä aikoihin.
Tästä asiasta lienee yhtä monta mieleipidettä kuin on ihmisiäkin.
Minä en meikkaa lainkaan (tai vain juhliin), mutta siitä huolimatta oma lapseni on ollut kiinnostunut meikeistä, tosin vasta n. 11-vuotiaana osoitti ensi merkkejä kiinnostuksesta. Alunperin olin sitä mieltä (ehdottomasti!), että vasta yläasteella saa meikata kouluun. Kotona annoin luvan harjoitella 11-vuotiaana, vähän ennen kuin täytti 12 (5. luokan loppupuolella). Nyt tyttö on 6. luokalla ja on ihan pikkuhiljaa alkanut meikata hillitysti kouluunkin, ripsiväriä ja peitevoidetta, ei edes halua muuta. Minusta ihan ok, koska osaa meikata niin hillitysti. Ekoilla kerroilla sanoin, että halaun tarkastaa lopputuloksen ennen kouluun lähtöä, mutta ei ole sitä sittemmin tarvinnut tehdä. Heidän luokallaan on ilmeisesti aika 50/50 meikkaajia ja niitä, jotka eivät meikkaa.Minä sain kuudennella luokalla
ruskean ripsivärin, vaaleanruskean kajalin ja puuterin. Olin onnessani. En silti oikeasti alkanut meikata päivittäin kuin vasta lukiossa. Asuttiin maalla kunnes aloitin yläasteen Helsingissä.Sisko taas on asunut tokaluokkalaisesta Helsingissä, ja alkoi meikkaamaan salaa koulun vessassa aamuisin kolmannelta vai neljänneltä lähtien. On nykyään tosi koukahtanut meikkeihinsä, hänellä on meikkikaappi (!) ja siveltimiä laatikkokaupalla ja niin poispäin. Ei kuulu niihin jotka menee ruokakauppaan meikittä.
Mutta itse sanoo että ei kai sillä muille pitäisi olla väliä. Että jos hän on tyytyväinen meikattuaan, niin mikäs siinä sitten. Enkä haraa vastaan. Viisas tyttö on, opiskelee sairaanhoitotiedettä ja muutenkin elämä hanskassa, rakastaa vaan meikkaamista. :)
Minusta meikkaamisessa ei ole mitään huonoa jos ei vain anna mennä ihan missä sotamaalauksissa vain kouluun. Toisaalta, sitä on vaikea kieltääkin..
Meillä on 11v tyttö joka on nyt vitossella
ja ei vielä meikkaa mutta kutoset siirtyvät yläkoulunpuolelle ja siellä näkyvät 11.12v tytöt meikkailevan. Olen siis ajatellut sallivani ripsarin käytön kun siirtyy tuonne isojen puolelle mutta katsellaan nyt.8 v meikkaa juhliin, ei tartte ripsaria, kun on tummat ripset,
luonnostaan, mutta luomiväriä huulipunaa ja poskipunaa. Hyvin osaa meikata, isosiskot ostaneet sille sen ihoon sopivat meikit, ja kauniimmalta näyttää meikeillä, vaikka ei sitä huomaa että meikkejä on laittavat silleen että näyttää"luonnolliselta." Bobbi Brownia, ja ne voi levittää kuinka ohuesti tai paksusti, värit ovat todella "luonnolliset."En ole antanut meikata kouluun noin pienenä
Juuri diseihin ym saanut meikata ja kaverien kanssa kotosalla harjotella jne.Perusteluni on se, että en halua lapsen elämän keskittyvän liikaa ulkonäköön.
Tiedossani on tapauksia, ettei voi lähteä minnekkään ilman meikkiä, edes roskista viemään.
Sävytetyn huulivoiteen sallisin.
Yläkoululaiset saavat mielestäni meikata vaikka joka päivä. Tosin meillä ei yleensä kouluun meikannut
Olen ollut muissakin asioissa aika tarkka. Navan paljastavia toppeja tai muita paitoja ei ole kouluun laitettu eikä muutenkaan ulkona pidetty. Samoin stringit sallittu vasta myöhemmin. Farkuista ei ole saanut näkyä pikkuhousut.
Tyttö ollut muodikkaasti ja kivasti puettu mutta säädyllisesti.
T: Äiti helsingistä
Minulla samoin, ja kuudesluokkalaiselle sallisin jo _kevyen_ meikin.
Lainaus:
Minä sallisin Olin ite 11v kun sain korvikset ja aloin meikkaamaan, olinhan jo kuudennella luokalla (loppuvuoden lapsia) ja taisin olla viimeisiä jotka meikkaamisen aloittivat luokallani, ja melko pienestä/keskisuuresta maalaiskoulusta sentään kyse.
Minä sallisin Olin ite 11v kun sain korvikset ja aloin meikkaamaan, olinhan jo kuudennella luokalla (loppuvuoden lapsia) ja taisin olla viimeisiä jotka meikkaamisen aloittivat luokallani, ja melko pienestä/keskisuuresta maalaiskoulusta sentään kyse.
Tytöt ja heidän ympäristönsä ovat aika erilaisia
ilmeisesti...Meillä vanhempi tyttö alkoi kinuamaan meikkamista noi 11 vuotiaan, jolloin sen kielsin. Olin päättänyt, että vasta yläkoulun puolella. No kinuaminen oli niin suurta, että taivuin ja sain meikata jo kuutosella. Nyt on kasilla ja kulkeen melkoiset mustat kajalit silmissä, enkä siihen mitenkään puutu.
Toinen tyttö on nyt viitosella, eikä ole vielä yhtään kertaa tosissaan halunnut aloittaa päivittäistä meikkaamista. Joskus kaverin kanssa tekevät sotamaalauksia kotona tai sitten johonkin koulun diskoon vähän laitetaan ripsiväriä.
Syy, miksi en halua antaa meikata on se, että mielestäni näille meidän lapsille pitää olla ikärajoja eri asioihin. Ei ole hyvä saada kaikkea heti, kun haluaa. Meikkaminen 14 vuotiaana, korvakorut rippilahjaksi (tämä tosin ei mellä onnistuntu ;)) jne. ovat ihan hyviä välietappeja aikuisuuteen. Mitä sitten halutaan, kun kaikki nämä on saatu?
Hieman huolestuttaa tämä lasten liian aikainen isoksi kasvaminen. Mitä kauemmin lapset ovat lapsia sen parempi heille.
Eli ihan vaan siksi näitä rajoituksia, vaikka eihän siinä varsinaisesti mitään pahaa ole. Toisaalta ajattelen myös, että lapsi on paljon kauniimpi ilman meikkiä kuin maalttuna.
tyhmät
mää päätän ite ku meikkaan ja jos en meikkaa sitten en.Mä kyllä kiellän alle 13-vuotiailta lapsiltani
meikkaamisen, ei ole mitenkään tarpeellista eikä suotavaa. Lasten pitää saada olla lapsia eikä mitään pikkuaikuisia tai varhaisteinejä. Kyllä ne ehtii naamaansa maalata koko loppuikänsä vähän myöhemminkin.Ehkä kevyt meikki on ok,
mutta meidän 11v puhui, että jotkut ikäisensä vitosluokkalaiset ovat kauheassa sotameikissä koulussa.Itse yritän pitkittää meidän tyttöjen meikkauksen aloittamista ainakin kuudennelle luokalle. Discoon, juhliin tai lomamatkoille saa nyt jo laittaa ripsaria ja huulikiiltoa.
Mun mielestä on parempi mitä myöhempää meikkaamisen aloittaa ja ainakin niin, että joku opettaa miten "kuuluu" meikata. Ja että meikit putsataan naamasta kunnolla. Kauheimpia on alakouluikäiset pakkelinaamat, joiden vaatteet ovat vielä pissiskuteita.
Ei hyvänen aika
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!milta vuosisadalta olet
Lainaus:
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!
jos luulet meikin vahingoittavan ihoa ??? Mummoni, joka oli syntynyt 1920-luvulla luuli niin.....
herranjumala missä tynnyrissä ihmiset elävät ?
Vai oletko aivopesty lesta
ei ole kamalampaa
kuin puuteroitu lapsi... yöks .....meillä samassa iässä tyttö halusi meikata
11v iässä tyttömme kovasti haluaisi meikata kouluun. Kertoi myös monen koulukaverin meikaavan. En sitten heti osannut kieltää, mutta soitin opettajalle seuraavana päivänä ja kysyin asiasta.Luokalle oli tullut uusi tyttö joka meikkasi erittäin vahvasti ja muutenkin ikäistään vanhemman oloinen. Muut luokan tytöt eivät opettajan mukaan meikanneet.
Keskustelin asiasta tyttömme kanssa ja sovimme että saa meikata kouluun kunhan menee yläasteelle. Siihen asti meikkailkoon kotona tai ystäviensä synttäreille menessään.
Jälkeenpäin vielä juttelimme vanhempain illassa asiasta. Eräs toinen äiti otti siis meikkaamisen puheeksi. Totesimme silloin vielä lähes kaikki vanhemmat yhteisymmärryksessä että ehtivät meikata myöhemminkin.
Kuitenkin mielestäni jokainen tekee itse lastaan koskevat päätökset ja jos teillä ok että tyttö meikkaa kouluun en asiaa ala arvostella. Se on teidän perheen päätös.
Meillä tytär aloitti meikkaamisen 11-vuotiaana.
Ripsari, puuteri riitti. Nyt on 13 ja käytiin kesällä meikkikoulussa, jossa ammattilainen meikkasi ja antoi neuvoja. Nyt on lisänä kevyt meikkivoide ja ohut rajaus. Ei edelleenkään meikkaa liian rajusti. Itse koin, että kun ammattilainen neuvoo ja opastaa, ei ylilyöntejä tule. Nätisti osaa meikata, eikä mulla ole siihen mitään vastaan. Itsekin aloin meikkaamaan 6-7 luokalla. Tosin itse rajummin kuin tytär, joten parannusta on tapahtunut sukupolvessa.Itsekin aloitin tuossa iässä.
Ei siinä kiellot paljon auta, tyttö meikkaa koulumatkalla ellei kotona anneta. Oma tyttöni jostakin syystä ryhtyi meikkaamaan vasta 16-vuotiaana, toisaalta hän oli saanut isältään niin hyvät luonnolliset värit, ettei ollut samanlaista tarvettakaan kuin minulla, värittömällä tapauksella.Meidän ekaluokkalainen haluaa joka päivä meikata, huulikiiltoa ja hajuvettä
Ripsaria en vielä ole ostanut eikä ole osannut pyytää. Korvikset on.Ei siinä mitään pahaakaan kai.
Meikattu lapsi on irvokkaan näköinen
Ripsiväriä voi laittaa vaikka 12-vuotias, mutta kyllä luomivärit ja kiillot muista pakkeleista puhumattakaan on liikaa.Seiskalla alkoi meidän tyttö käyttämään ripsaria.
Meidän 11v laittaa vain ripsaria ja huulikiiltoa.
Ei puuteria, saati meikkivoidetta.Ja 28, jonka ekaluokkalainen meikkaa...
Asuu Helsingissä, täällä näyttää myös muut luokan tytöt meikkaavan, eivätkä siis muuten ole suomalaistaustaisia.Vähän noin se menee
Lainaus:
jos luulet meikin vahingoittavan ihoa ??? Mummoni, joka oli syntynyt 1920-luvulla luuli niin.....
herranjumala missä tynnyrissä ihmiset elävät ?
Vai oletko aivopesty lesta
Lainaus:
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!
jos luulet meikin vahingoittavan ihoa ??? Mummoni, joka oli syntynyt 1920-luvulla luuli niin.....
herranjumala missä tynnyrissä ihmiset elävät ?
Vai oletko aivopesty lesta
Olen nähnyt monilla parikymppisellä ryppyjä, kun ovat käyttäneet meikkiä koko ikänsä. Etenkin silmien alle niitä tulee herkästi, kun ihoa vanutetaan ja venytetään joka päivä meikkien kanssa.
melkoisia lissuja siellä päin kasvamassa :D
Lainaus:
Asuu Helsingissä, täällä näyttää myös muut luokan tytöt meikkaavan, eivätkä siis muuten ole suomalaistaustaisia.
Asuu Helsingissä, täällä näyttää myös muut luokan tytöt meikkaavan, eivätkä siis muuten ole suomalaistaustaisia.
Meikkaaminen on 11-vuotiaalle LEIKKIÄ
Sellaista "naisleikkiä".Jos kieltää pienen meikkauksen, opettaa lapselle että siinä on jotain pahaa, hävettävää. Totuus on että ripsivärissä ja huulikiillossa ei ole mitään hävettävää.
Samoin ihmettelelin kun täällä joku kauhisteli että nuorten palstalla (tarkoitettu siis 9-vuotiaasta ylöspäin) joku vetäjä kertoi miten kielari tehdään. Mitä kauheaa on kielarissa? Totta kai lapsia alkaa tuossa iässä kiinnostaa kielarit ja muut jutut ja on hyvä että joku aikuinen ne selittää. Ei sa tarkoita että lapsi itse heti tekee kielareita ja jos tekeekin niin se on leikkiä.
Inhottaa kun aikuiset naisetkin seksualisoi lapsia vaikkapa pukeutumisen perusteella. Ei ymmärretä että tuon ikäisenä se on täysin leikkiä ja viatonta kuin mikä.
Ei todellakaan kaikille 11 veelle meikkaaminen ole leikkiä, heh.
no ei sun likaisessa mielikuvituksessasi tietenkään
Mulla on kolme tyttöä
Ovat tosi kauniita ja "hyvänvärisiä". Kutosella ovat saaneet laittaa ripsaria ja puuteria. Seiskalla sitten kunnolla.Ala-asteella on saanut laittaa vähän enemmän meikkiä koulun discoon :-)
niin tekisin minäkin!!
Lainaus:
meikkaamisen, ei ole mitenkään tarpeellista eikä suotavaa. Lasten pitää saada olla lapsia eikä mitään pikkuaikuisia tai varhaisteinejä. Kyllä ne ehtii naamaansa maalata koko loppuikänsä vähän myöhemminkin.
meikkaamisen, ei ole mitenkään tarpeellista eikä suotavaa. Lasten pitää saada olla lapsia eikä mitään pikkuaikuisia tai varhaisteinejä. Kyllä ne ehtii naamaansa maalata koko loppuikänsä vähän myöhemminkin.
>> En missään nimessä antaisi 11-vuotiaan meikata ja kouluun vielä! Rajat pitää olla! Lapsen maailma on eri kuin aikuisen ja teini on siinä välimaastossa.
Sitten taas toisaalla ihmetellään kun miehet on kiinnostuneita pikkutytöistä, miksiköhän??
Miettikää sitä.
Mä tiedän tytön joka sai tulla kirkonkylälle täydet meikit naamassa ja korkokengät jalassa 8-vuotiaana!!
Eipä äiti estänyt ja isä oli voimaton(sanoi ettei se hänelle kuulu), no kenellekä?
Ei kai sillä ole sitten väliä jos joku setä nappaa tällaisen pikkupissiksen kyytiin, ei kai?
Muutenkin tämä tyttö huolestuttaa kun seuraan sivusta. Saa katsoa tv:stä mitä haluaa, pukeutuu kuin teini ja on nyt vasta 10-vuotias.
En ihmettelis jos joskus joutuu vaikeuksiin vielä.
Äitensä ei laita m i t ä ä n rajoja, kun ei tajua sitä että lapsi on lapsi eikä aikuinen!
Eli tämäkin asia kuuluu siihen mikä on lapsen maailmaa ja mikä aikuisen. Kaikkeen ei pidä lähteä mukaan liian aikaisin.
KÄYTÖS TAPOJA !
A: Olet varmaan 6,Vuotias koska aikuiset ei käytä mää ja tietää missä kohtaa on piste. B. Aikuiset harvoin kirjoittaisivat tyhmät. C. Lauseisiin kuuluu iso alku kirjain.D. Ja vanhemmat saa ite päättää milloin lapsi meikkaa sillä niiden avulla olet syntynyt! E. Äitisi on varmaan petti nyt että esität jotain vitun kovista! F. Otan osaa jos sinusta tulee 20.vuoden päästä äiti.Tynnyristä puheenollen, suosittelen faktoja.
huhhuh. missäköhän tynnyrissä sinä olet kasvanut? on tehty paljon tutkimuksia haitallisista kemikaaleista ihoon joutuessaan.Eri väriaineet ovat perinteisesti joko orgaanisia tai epäorgaanisia. Orgaanisten väriaineiden värit yleensä johtuvat kromoforeista - funktionaalisista ryhmistä, kuten konjugoiduista kaksoissidoksista, jotka absorboivat valoa, mutta jotka ovat hyvin reaktiivisia ja hapettuvat helposti eli suomeksi sanottuna kuormittavat elimistöä. Epäorgaanisten väriaineiden värit puolestaan johtuvat erivärisistä metalli-ioneista - sana "rauta" tulee muinaisruotsin sanasta raud, nykyruotsin röd, joka tarkoittaa punaista - rauta(III)oksidi (Fe2O3 on verenpunainen, ja sitä sisältävää hematiittia onkin käytetty antamaan punaväriä kosmetiikassa. Monet kosmetiikka-aineet ja deodorantit sisältävät alumiinioksidia, jonka yhteyttä rintasyöpään tutkitaan. Lyijyoksidia ja -asetaattia on käytetty valkoisena pigmenttinä, lyijy(II)-oksidia ja tinaoksidia mustana, ja kupari(II)-ioni antaa kauniin sinisen värin. Viimeistään nyt pitäisi varoituskellojen soida.Mutta kosmetiikka siaältää myös paljon muutakin. Monissa tuotteissa on ammoniakkia, joissakin silmämeikeissä arseeniä ja monissa voiteissa parabeenejä, jotka ovat toisaalta pseudoestrogeeneja ja joita toisaalta epäillään karsinogeeneiksi - pseudoestrogeeneilla on yhteys rintasyöpään. Parafenyleenidiamiini, propyyliglykolii, triklosaani - kaikki, mikä kuulostaa kemialta, todennäköisesti myös onkin sitä - epäterveellistä joutuessaan elimistöön.
Jokainen koskaan juhlameikkiä tehnyt nainen tietää, miten täydessä spakkelissa hikoaa. Se johtuu siitä, että meikin - sekä meikkivoiteen, meikkipuikon että puuterin - sisältämät talkki- ja pigmenttihiukkaset - tukkivat ihonuokoset ja estävät ilman sekä vesihöyryn vaihdon. Vaikka näin saadaankin tasainen, kaunis ja virheetön ihon pinta, se ei tule ilmaiseksi. Nuo partikkelit osaksi tukkivat ihohuokoset ja osaksi absorboituvat elimistöön. Tämä kaikki rasittaa ihoa ja vanhentaa sitä ennenaikaisesti.
Siinäpä vaikka hieman miettittävää että mitä lapsenne elimistöön kertyy.
hallelujjah teitä, että pitää ihan vielä miettiä vai? Ottakaa hyvät ihmiset selvää!
jäi puuttuman edellisestä..
tähän viestiin vastaus, ja vastausta vastuuntuntoisille vanhemmille.milta vuosisadalta olet
Lainaus:
Mietittekö lainkaan, että tuossa iässä lapsen iho on vielä hyvin hauras. Miltä mahtaa iho näyttää 20 v kuluttua kun siihen on lotrattu meikejä ja meikinpoistoainetta vuosia!
jos luulet meikin vahingoittavan ihoa ??? Mummoni, joka oli syntynyt 1920-luvulla luuli niin.....
herranjumala missä tynnyrissä ihmiset elävät ?
Vai oletko aivopesty lesta
kuudennella luokalla alkoi meikata
ja vaikka se oli kamalan näköistä, niin en kieltänyt, ei siitä olisi mitään hyötyä, lapsi voi halutessaan laittaa ne meikit vaikka koulun vessassa jos tahtoo. Ja kaipa sillä meikillä on joku tarkoitus, tyttö on silloin siinä kehitysvaiheessa, jossa tahtoo kokeilla ja ehkä "tarvitsee" meikin tuomaa "suojaa":Ketju viime vuoden elokuulta....
Ketju viime vuoden elokuulta....
Siis luomiväriä ilman ripiväriä
Lainaus:
Nyt on alkanut puhua ripsiväristä, mutta siihen en ole antanut lupaa. Harkitsen vielä asiaa. Miksi noin nuoren pitäisi käyttää meikkivoidetta?? Siihen en anna lupaa vielä aikoihin.
Nyt on alkanut puhua ripsiväristä, mutta siihen en ole antanut lupaa. Harkitsen vielä asiaa. Miksi noin nuoren pitäisi käyttää meikkivoidetta?? Siihen en anna lupaa vielä aikoihin.
mahtaa näyttää kamalalta!
Meillä 6lk (12v) sai laittaa ripsiväriä
vasta yläasteella (13v)annoin laittaa myös kajaalia, ja luomiväriä. Nyt sisko 12v ja viidennellä, ei ole vielä edes kysynyt saako laittaa, eikä siis vielä laita edes ripsiväriä, hyvä niin.no jos kysyt ihotautilääkriltä
niin totuus on edelleen että se meikki tukkii huokosia ja rasittaa ihoa. juuri toi kosmetologien ja muiden jotka yyvät elääkseen meikkejä väittämä että meikki suojaa ihoa on vale. näppylöitä tulee naamaan ja ne pahenevat sitä mukaa mitä enemmän niitä peittää. melkein kaikissa meikeissä on myös vaarallisia raskasmetalleja jotka eivät todellakaan ole terveellisiä iholle tai muuallekaan.kohtuus kaikessa mutta kyllä kasvava ihon olisi paras saada hengittää ja metallinhohtoiset, varsinkin sinisetvärit sisältävä raskasmetalleja
jokainen vanhempi päättää omien tietojensa pohjalta.
en ole hysteerinen mutta kemikaaleja on tullut tutuksia työni kautta ja niitä tulee ihan kaikesta nykyään..tutkimustuloksia löytyy kyllä
12v
Mä täytin just 12 ja oon vitosel. saan laittaa ripsarii mut en muuta. oon tyytyväine ;DEnpä jaksa lukea yhtään vastausta
Mutta poikani joka on viidennellä sanoi, että nyt heidän luokkalaisistaan tytöistä aika moni meikkaa. Ripsaria ja jotain huulikiiltoa lähinnä.Enpä kieltäisi.
Juu..
No mä oon ite 11 ja oon meikannu jo vuoden kouluun enkä ole ainoa koulustani.Meidän koulun vieessä on toinen ala aste(joku 1 kilsa)ja siellä melkeen kaikki tytöt meikkaa.
Uutta vauva.fi:ssä
Uusimmat keskustelut
- > Nainen, pidätkö molempia sormuksia?
- > Satutko muistamaan minut ja pitkän vuodatukseni miesystävästäni, josta sitten erosin?
- > Olisiko miehesi ottanut sinut, jos olisit palstaillut silloin yhtä paljon kuin nykyään?
- > Olisiko miehesi ottanut sinut jos olisit ollut yhtä lihava kuin nykyään?
- > Lihavat naiset!
- > halpa hotelli helsingissä?
- > oletko koskaan juossut maratoonia tai tunnetko ketään maratoonaria?
Uusimmat blogikirjoitukset
- > Pyöränistuin vapauttaa
- > Unihäiriöitä
- > Imetyskeskustelu,
- > 24. Viikko
- > Sivusta sanoen: Miksi vegaaniruokavalio?
- > Saako lasta tukistaa?
- > Äideille
© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot

Los Angeles
6.69 m/s




