![]() Maanantai 21.5.2012 - Kosti, Konsta, Konstantin
|
REKISTERÖIDY |
Keskustelut
Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä
» Aihe vapaa
Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti
Jäähypenkille laitto ei ole lapsen kasvattamista
Näin totesi eräs lastenpsykologi haastattelussa, ja ihan fiksulta kuulosti.Lapsi ei opi jäähypenkillä istuessaan taitoja, joita tarvitaan tunteiden säätelyn oppimisessa. Jäähypenkki on vain supernannystä kopioitu muka-kasvatuskeino, muoti-ilmiö.
En tunne yhtäkään lasta, joka olisi oppinut penkillä istuttamalla oikeita toimintatapoja.
Vastaukset
Mitäs ne oikeat toimintatavat on?
Kyllä jo vuosikymmeniä sitten on ollut käytössä nurkkaan laittaminen
Lainaus:
Jäähypenkki on vain supernannystä kopioitu muka-kasvatuskeino, muoti-ilmiö.
Jäähypenkki on vain supernannystä kopioitu muka-kasvatuskeino, muoti-ilmiö.
Eli tuskin kyse muoti-ilmiöstä, vain uusi sana ja paikka.
Omassa lapsuudessani tukistaminenkaan ei ollut kiellettyä eli kyllä jäähypenkki mielestäni kasvattaa enemmän kuin tukkapölly, luunappi tai piiska. Ihan aina ei pelkkä keskustelu riitä ;)
No mitä se nurkassa seisominenkaan auttoi?
Kyllähän sen jäähyllä istumisen jälkeen keskustellaan
Ainakin meillä. Ensin jäähylle sitten puhutaan. Meidän lapsille ei ainakaan mene mikään asia perille, jos on tunteet valloillaan. Ensin on pakko rauhoittua. Oli se paikka sitten penkki, nurkka, oma huone tai joku muu.Se psykologi ei ymmärrä koko jäähyn ideaa
Jäähyllä lapsi rauhoittuu, ja hän kokee sen myös rangaistukseksi jos on tahallaan tehnyt jotain kiellettyä. Jäähyn jälkeen KESKUSTELLAAN lapsen tasolla siitä, miksi hän joutui jäähylle. Se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista.No mitä sitten?
Ettei vaan omat lapsesi olisi tulevia häirikkötapauksia?Mitä niille sitten pitäisi tehdä kun turpaankaan ei saisi vetää?
Ei, mutta se voi kasvattaa aikuista
mikä voi olla tilanteen hallinnan kannalta tärkeää.No ei tietenkään ainoana keinona
Mutta kyllä minusta puolustaa paikkaansa. Meillä esim kävi niin, että olimme saunomassa lasten kanssa, 5-10 vuotiaat jäivät hetkeksi keskenään kun hoitelin välillä hetken vauvaa. Viisivuotias keksi viskoa kylmää vettä siskojensa päälle, eikä isommat saaneet häntä lopettamaan. Huikkasin, että nyt riittää jatka laivaleikkiä. Se ei kuitenkaan innostanut, joten sanoin viskojalle että tule porstuaan penkille. En nyt mitään jäähyjä siinä puhunut, mutta sitähän se tavallaan oli. Sitten mentiin yhdessä saunaan ja juteltiin ettei varmaan tunnu kivalta saada kylmää vettä päälleen jne.Ja toisaalta on haastavia lapsia
(toki aikuisen näkökulma), joiden kanssa kun tekee mieli tempaista turpaan sitä lasta tai viskata ikkunasta ulos, rakentavampaa on silti iskeä vaikka sitten nurkkaan ja huokaista syvään.Mulla itselläni menee hermo sellaisen lapsen kanssa, joka jaksaa inttää maailman tappiin, ei hoksaa oikein hyvin sosiaalisia tilanteita eikä siis myöskään sitä, miksi hänelle ollaan vihaisia, ei osaa oikein lohduttaa itseään eikä tulla ristiriitatilanteessa vastaan. Ja jonka kanssa samaa tilannetta saa toistaa n. 100 kertaa ennenkuin mitään edistystä tai oppimista on edes horisontissa. Ja juu tällaisiakin lapsia on, eikä heillä kaikilla ole diagnooseja.
Jäähy antaa tilaa rauhoittua ja miettiä
Myös aikuinen voi mennä jäähylle, jos siltä tuntuu. Meidän 2-vuotiaalla on jäähy käytössä (ei tosin penkki vaan tietty tila).Täällä myös yksi,
jonka mielestä jäähypenkki on toimiva. Ja nimenomaan jäähynä eli että lapsi saa oman paikan, jossa rauhoittua. Vasta rauhoituttuaan, alettaan juttelemaan syista, miksi jäähylle joutui. Lapsi, joka käy ylikierroksilla tai itkee uhmakohtauksessa, ei pysty "keskustelemaan" tai ottamaan vastaan ohjeita ennenkuin on rauhoittunut.Eikä vain erityisten haastavien lasten kanssa
Lainaus:
(toki aikuisen näkökulma), joiden kanssa kun tekee mieli tempaista turpaan sitä lasta tai viskata ikkunasta ulos, rakentavampaa on silti iskeä vaikka sitten nurkkaan ja huokaista syvään.
(toki aikuisen näkökulma), joiden kanssa kun tekee mieli tempaista turpaan sitä lasta tai viskata ikkunasta ulos, rakentavampaa on silti iskeä vaikka sitten nurkkaan ja huokaista syvään.
Kyllä sitä tavislastenkin kanssa tulee tilanteita, että äidinkin (ainakin minun) on ihan hyvä saada hetki vetää henkeä kun lapsi on jäähyllä. Sitten osaa selvittää asian lapselle paljon rakentavammin, kun ei enää nouse savu omista korvista.
Eihän se opikaan oikeita toiminta tapoja
mutta oppii, että jos vanhempi käskee lopettamaan tai kieltää tekemästä jotain ja lapsi ei tottele ekaa sanaa, niin jäähyllä lapsi oppii, että vanhempaan sanaa on uskottava eli sitä kieltoa.Tämä on taas sitä tunteista lässyttämistä.
"Kerttu-Olavia ahdistaa niin Kerttu-Olavi heitti tuolin ikkunasta läpi". Kattia kanssa!Kotona on yhteiset säännöt ja jos niitä ei noudateta tulee rangaistus ihan niin kuin oikeassa elämässä. Meillä 3 ja 5 vuotiaat kysyivät miksi jääkiekossa setä sai rangaistuksen? Asia selitettiin, setä löi toista mailalla ja se on kiellettyä siksi sai rangaistuksen ja joutui koppiin istumaan. Asia kävi täysin lasten järkeen.
Nämä ovat juuri niitä pullamössö mukuloiden kasvattajia joiden mukaan pitää täysin päivänselvistä asioista keskustella ja pitää palaveria. Sitten ihmetellään kun samaiset vekarat potkivat mummoja kaduilla. Silitetään vaan päätä ja sanotaan kyllä minä ymmärrän sinua ahdistaa.
Minusta se on hyvä tapa
ei rangaistuksena vaan ihan järki käteen asiana. Lapsi pois tapahtumien tuoksinasta jotta tilanne vähän taukoaa ja jotta voidaan selvittää asia- En kuitenkaan kannata mitään pitkiä aikoja jäähytellä vaan se ehtki vaan riittää että aikuinen ehtii paikalla ja aikuinenkin ehtii vähän ajatella että mitä tässä nyt kannattaisi puhua. Elämä on jotenkin ihmeen hektistä nykyään että suorassa juoksussa pitäisi kaikki asiat vaan hoitaa, älytöntä. Vedetään henkeä välillä.Meillä älytön riehuminen saadaan
katkaistua jäähyllä, jonka jälkeen jutellaan asiat halki. Lpaseni on 5v ja kyllä hänen kanssaan jäähy toimii, silloin kun sitä on tarvittu (ehkä muutaman kerran kuukaudessa).Ehkä se jäähypenkki sopii lapsille, jotka riehuvat
ja menevät pitkin seiniä, eli niitä ei saa rauhoittumaan muuten aloillensa. Jotkut lapset taas osoittavat mieltään vain huutamalla, eikä muuten fyysisesti tuhoamalla paikkoja tai muita ihmisiä, joten heitä ei tarvitse eristää penkille rauhoittumaan.Meillä käytetään jäähyä
katkaisemaan ei toivottu käyttäytyminen, jos puhe ei kolmesta varoituksesta huolimatta mene perille. En katso kellosta jäähyminuutteja, vaan pois saa tulla kun on ymmärtänyt/rauhoittunut/valmis sopimaan, tilanteesta riippuen.Hyvin on tehonnut mm. sängystä karkailuun iltaisin. Kun kuopus siirtyi pinnasängystä junnusänkyyn(2,5v), hän kävi kolmena iltana istumassa jäähyn yksin keittiössä, jonka jälkeen asia oli selvä.
Minulle on ihan sama onko jäähyllä kasvattava vaikutus vai ei, kunhan on joku konsti saada asioita oikeaan suuntaan. Pidän sitä joka tapauksessa parempana kuin luunappeja ja tukistamista omassa lapsuudessa 70-luvulla.
Hmm...
Mä käytän mm. jäähyä mutta musta se idea on siinä että jos tekee jotain kiellettyä niin siitä ei saa huomiota. Ja tarkoitan tässä kielletyllä lähinnä huonoa käytöstä muita kohtaan tai selkeää huomion hakua esim. heittelemällä tavaroita yms. JOs 3v on vaikka sylissä ollessa yllättäen lyönyt tai raapinut, nostan saman tien pois sylistä enkä huomioi häntä mitenkään ennen kuin on pyytänyt anteeksi. Monesti jos riehuminen jatkuu vien istumaan jäähylle enkä noteeraa häntä mitenkään. Toinen vaihtoehto on etä lähden itse pois johonkin toiseen huoneesen ja laitan oven kiinni. Pian sieltä tulee pieni poika pyytämään anteeksi. Selitän vielä tarvittaessa viestin ettei äiti halua olla lapsen kanssa jos hän käyttäytyy huonosti. Sovussa vain leikitään.niin, tuo jättäminen on aika voimakas keino mutta ehkä joillekin tarpeellinen?
en oikein ymmärrä. minulla on vain 1 lapsi ja juuri 3 vuotias. koskaan ei ole tehnyt mitään mistä minusta pitäisi rangaista. on kyllä todella kiltti, mutta minulla on myös ollut aikaa leikkiä ja tehdä asioita hänen kanssaan. välillä alkaa kitisemään tietenkin, mutta asiat ratkaistaan tilanne kerrallaan. pyrin rohkaisemaan positiivista käytöstä ja ongelmia ei ole ollut. lapsi on rakastava ja kiltti. välillä toivoisin että olisi villimpikin. meillä on tietyt rajat ja säännöt mutta ei turhia eitä. ruoka syödään sotkematta, kädet pestään, hampaat pestään, lelut korjataan yhdessä ym. ihan sellaista mitä tuon ikäisen pitäisikin tehdä, haluaa yleensä auttaa minua askareissa ym. tietty jännää nähdä kun 3 vuoden uhma tulee mitkä keinot silloin otetaan mutta en ikinä sulkisi ketään pimeään yksin.Kuulostaa ihan kamalalta!! :O
Lainaus:
Mä käytän mm. jäähyä mutta musta se idea on siinä että jos tekee jotain kiellettyä niin siitä ei saa huomiota. Ja tarkoitan tässä kielletyllä lähinnä huonoa käytöstä muita kohtaan tai selkeää huomion hakua esim. heittelemällä tavaroita yms. JOs 3v on vaikka sylissä ollessa yllättäen lyönyt tai raapinut, nostan saman tien pois sylistä enkä huomioi häntä mitenkään ennen kuin on pyytänyt anteeksi. Monesti jos riehuminen jatkuu vien istumaan jäähylle enkä noteeraa häntä mitenkään. Toinen vaihtoehto on etä lähden itse pois johonkin toiseen huoneesen ja laitan oven kiinni. Pian sieltä tulee pieni poika pyytämään anteeksi. Selitän vielä tarvittaessa viestin ettei äiti halua olla lapsen kanssa jos hän käyttäytyy huonosti. Sovussa vain leikitään.
Mä käytän mm. jäähyä mutta musta se idea on siinä että jos tekee jotain kiellettyä niin siitä ei saa huomiota. Ja tarkoitan tässä kielletyllä lähinnä huonoa käytöstä muita kohtaan tai selkeää huomion hakua esim. heittelemällä tavaroita yms. JOs 3v on vaikka sylissä ollessa yllättäen lyönyt tai raapinut, nostan saman tien pois sylistä enkä huomioi häntä mitenkään ennen kuin on pyytänyt anteeksi. Monesti jos riehuminen jatkuu vien istumaan jäähylle enkä noteeraa häntä mitenkään. Toinen vaihtoehto on etä lähden itse pois johonkin toiseen huoneesen ja laitan oven kiinni. Pian sieltä tulee pieni poika pyytämään anteeksi. Selitän vielä tarvittaessa viestin ettei äiti halua olla lapsen kanssa jos hän käyttäytyy huonosti. Sovussa vain leikitään.
Tosta tavasta tulee varmaan kivat traumat ja hylkäämisen pelko.
meillä 3 poikaa eikä ole koskaan tarttenut
istuttaa jäähyllä!!Uskovat kyllä kun kovasti sanotaan. Ei ole ollut MITÄÄN ongelmia. Miten jotkut perheet yleensä saavat ongelmia lasten kasvattamisesta? Maailman yksinkertaisinta hommaa. Tarpeeksi kun on auktoriteettia niin kyllä kakarat uskoo, ellei sitten ole jo alusta pitäen mennyt lapsi-vanhempi roolit sekaisin...Erilaisia lapsia
Onhan se kiva lukea kuinka jollain on lapsia joita ei ikinä tarvitse istuttaa jäähylle. Jos lapsella on vaikea temperamentti niin se puhe vaan ei mene perille. Uskon kyllä hyvin, että lapsi joka on yleisluonteeltaan rauhallinen, ns. "helppo" lapsi voi totella pelkkää puhetta mutta vaikean temperamentin omaava ei taatusti usko pelkkää puhetta. Jäähy on hyvä rangaistus- ja kasvatuskeino pienen lapsen kanssa. Kun jäähyn jälkeen keskustelee yhdessä asian ei kenellekään jää paha mieli.Meillä
kolmas lapsi menee itse jääylle rauhoittumaan.Jäähypenkki siis on ollut käytössä kaikilla, jotta saadaan tilanne rauhoitettua.
Kolmas on sitten tehnyt oman versionsa (reilu 2-vuotias), eli kun hermo menee ja itku ja huuto yltyy, eikä muuten rauhoitu, kysyn,meneekö tuolille istumaan ja rauhoittumaan? Yleensä tähän tulee nikotelen vastaus joo, ja tyttö kävelee tuolille, ja itku loppuu...
Ja puolen minuutin päästä pois, ja tilanne ohi.
Eli meillä kyllä ainakin nuorin lapsi on oppinut käyttämään tuota ihan rauhoittumiskeinona, kun omat taidot eivät vielä muutoin riitä tilanteesta ulos pääsemiseen.
Joo ei. Ei se jäähyllä istuminen mitään opeta
Lapselle pitää puhumalla opettaa ne oikeat käytöstavat.Olen samaa mieltä jos jäähylle laitto on sitä että lapsi
jätetään yksin selviämään tunteidensa kanssa. Minä olen laittanut jäähylle mutta olen koko ajan ollut vieressä ja sanoittanut lapsen tunteita ja juttu on käyty lopuksi läpi. Monasti se on mennyt niin että lopuksi on istuttu hetki sylikkäin ja siitä lähdetty iloisena ja asia loppuun asti käsiteltynä jatkamaan päivää.Minusta on jotenkin paljon luonnollisempaa näyttää tunteensa
lapselle ja olettaa että lapsi alkaa pikkuhiljaa niitä tajuta. Jos kaikista tuhmuuksista istutetaan jäähylle, tajuaako se lapsi ollenkaan nyansseja ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa? Taidan olla vaistovanhempi enkä oikein pidä tällaisista kikkakolmosista, vaikka varmasti ne puolustavat paikkaansa tietyissä tilanteissa.Teillä on jotain häikkää perheessä jos yksikään ei ole koskaan ollut jäähyn tarpeessa
Lainaus:
istuttaa jäähyllä!!Uskovat kyllä kun kovasti sanotaan. Ei ole ollut MITÄÄN ongelmia. Miten jotkut perheet yleensä saavat ongelmia lasten kasvattamisesta? Maailman yksinkertaisinta hommaa. Tarpeeksi kun on auktoriteettia niin kyllä kakarat uskoo, ellei sitten ole jo alusta pitäen mennyt lapsi-vanhempi roolit sekaisin...
istuttaa jäähyllä!!Uskovat kyllä kun kovasti sanotaan. Ei ole ollut MITÄÄN ongelmia. Miten jotkut perheet yleensä saavat ongelmia lasten kasvattamisesta? Maailman yksinkertaisinta hommaa. Tarpeeksi kun on auktoriteettia niin kyllä kakarat uskoo, ellei sitten ole jo alusta pitäen mennyt lapsi-vanhempi roolit sekaisin...
Jokin on nyt pielessä, ja olen tosissani. Nimimerkillä vastaavassa perheessä kasvanut jossa yhtä lukuunottamatta kaikki lapset ovat joutuneet opettelemaan tukahdutettujen (vihan, kiukun) tunteiden kanssa selviämistä terapiassa.
No ei kaikista tuhmuuksissta tosiaankaan istuteta jäähylle
Lainaus:
Jos kaikista tuhmuuksista istutetaan jäähylle, tajuaako se lapsi ollenkaan nyansseja ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa?
Jos kaikista tuhmuuksista istutetaan jäähylle, tajuaako se lapsi ollenkaan nyansseja ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa?
Mistä se lapsi silloin tietää ne tuhmuudet joista
joutuu jäähylle. Kamalan monimutkaista jos joistakin joutuu jäähylle ja joistakin ei.Samaa mieltä, että tarpeeksi vaan auktoriteettia niin kyllä lapset tottelee
Lainaus:
Lainaus:
istuttaa jäähyllä!!Uskovat kyllä kun kovasti sanotaan. Ei ole ollut MITÄÄN ongelmia. Miten jotkut perheet yleensä saavat ongelmia lasten kasvattamisesta? Maailman yksinkertaisinta hommaa. Tarpeeksi kun on auktoriteettia niin kyllä kakarat uskoo, ellei sitten ole jo alusta pitäen mennyt lapsi-vanhempi roolit sekaisin...
Jokin on nyt pielessä, ja olen tosissani. Nimimerkillä vastaavassa perheessä kasvanut jossa yhtä lukuunottamatta kaikki lapset ovat joutuneet opettelemaan tukahdutettujen (vihan, kiukun) tunteiden kanssa selviämistä terapiassa.istuttaa jäähyllä!!Uskovat kyllä kun kovasti sanotaan. Ei ole ollut MITÄÄN ongelmia. Miten jotkut perheet yleensä saavat ongelmia lasten kasvattamisesta? Maailman yksinkertaisinta hommaa. Tarpeeksi kun on auktoriteettia niin kyllä kakarat uskoo, ellei sitten ole jo alusta pitäen mennyt lapsi-vanhempi roolit sekaisin...
Ei ole mitään jäähyjä tarvittu meilläkään ikinä. Ihan puhumalla on kasvatettu tottelevaisia lapsia.
Sellaisesta yli menevästä tuhmuudesta joutuu jäähylle
Kun kerta kaikkiaan ei usko. Toiset tarttuu tässä vaiheessa tukkaan, meillä mennään jäähylle. Jäähystä tulee myös varoitus aina ennen. Nykyään eskari-ikää lähestyessä tarvitaan enää varoitus. En enää edes muista milloin on viimeksi oltu jäähyllä. Uhmaiässä jäähyllä käytiin ehkä pari kertaa viikossa.Näin voi luulla
Lainaus:
Ihan puhumalla on kasvatettu tottelevaisia lapsia.
Ihan puhumalla on kasvatettu tottelevaisia lapsia.
Todellisuudessa homma on todennäköisesti hoidettu syyllistämällä tai hylkäämisen uhalla tai kohtuuttoman raivarin pelolla tms., kyllä näitä keinoja löytyy omasta mielestään loistavilta kasvattajilta. Nimimerkillä loistavan kasvattajan perheessä elänytm entinen mallilapsi, nykyinen syrjäytynyt.
No ei kai kukaan ipanaa
Lainaus:
Kamalan monimutkaista jos joistakin joutuu jäähylle ja joistakin ei.
Kamalan monimutkaista jos joistakin joutuu jäähylle ja joistakin ei.
sinne jäähylle "kylmiltään" istuta? Toivottavasti. Meillä ainakin saa ensin varoituksen, että voi se jäähypenkki olla seuraava osoite, jos ei lopeta (vaikka tavaroiden paiskomista tms.) Sama koskee mitä tahansa rangaistusta. Ei kai siinä ole mitään epäselvää, jos on sanottu etukäteen, että tästä jutusta joutuu jäähylle, jos ei tottele.
Ja joo, meillä on yksi lapsi, joka on istunut jäähyllä ehkä kerran eläissään ja sit tuo keskimmäinen, joka parhaimmillaan istui rauhoittumassa monta kertaa päivässä.. Edes se jäähyilijä ei koskaan kyseenalaistanut jäähypenkkiä. Ja huutokin loppui kuin seinään, kun penkille istutettiin. Selkeä rangaistus, joka alkaa ja päättyy ja pois pääsi kun oli valmis juttelemaan ihan rauhallisesti siitä mikä meni vikaan.
Nuorin ei vielä ole siinä iässä, että rangaistuksia tarttis ees miettiä.
Kun jäähyä tarvitaan on jo tehty paljon virheitä
Jäähy ei ole lääke niihin virheisiin, jotka muodostivat ei toivotun käyttäytymisen.Monesti nuo virheet ovat silkkaa laiskuutta ja välinpitämättömyyttä lasta kohtaan. Joten kyse ei ole vaikeasta asiasta.
T:11cm mies
Meillä käytetään jäähyä
..kun uhmaikäinen ei osaa rauhoittua ja lopettaa ei-toivottua käytöstä. Esim. pikkusiskon (vauvan) potkiminen on jäähyn paikka...kasvatusta nimenomaan
minusta jäähypenkki ei ole rangaistus - se on paikka minne mennää jäähdyttelemään, kun lapsella alkaa kierrokset lyömään yli.Lapsi ei osaa vielä hillitä itseään, joten välillä varmaan jokainen lapsi joutuu ylikierroksille. Minusta vanhempien velvollisuus on opettaa pikkuhiljaa lapselleen taitoa hillitä omaa käytöstään. Ja minusta tässä "jäähypenkki" on ihan hyvä tapa -varsinkin jos on muita lapsia/ihmisiä tilanteessa, niin lapsi voi rauhoittua silleen, ettei hän loputtomasti esim. häiritse muiden leikkejä.
Kun sun vanhempasi eivät onnistuneet, ei kukaan muukaan voi onnistua?
Lainaus:
Todellisuudessa homma on todennäköisesti hoidettu syyllistämällä tai hylkäämisen uhalla tai kohtuuttoman raivarin pelolla tms., kyllä näitä keinoja löytyy omasta mielestään loistavilta kasvattajilta. Nimimerkillä loistavan kasvattajan perheessä elänytm entinen mallilapsi, nykyinen syrjäytynyt.
Lainaus:
Ihan puhumalla on kasvatettu tottelevaisia lapsia.
Ihan puhumalla on kasvatettu tottelevaisia lapsia.
Todellisuudessa homma on todennäköisesti hoidettu syyllistämällä tai hylkäämisen uhalla tai kohtuuttoman raivarin pelolla tms., kyllä näitä keinoja löytyy omasta mielestään loistavilta kasvattajilta. Nimimerkillä loistavan kasvattajan perheessä elänytm entinen mallilapsi, nykyinen syrjäytynyt.
Näin juuri
Lainaus:
Jäähyllä lapsi rauhoittuu, ja hän kokee sen myös rangaistukseksi jos on tahallaan tehnyt jotain kiellettyä. Jäähyn jälkeen KESKUSTELLAAN lapsen tasolla siitä, miksi hän joutui jäähylle. Se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista.
Jäähyllä lapsi rauhoittuu, ja hän kokee sen myös rangaistukseksi jos on tahallaan tehnyt jotain kiellettyä. Jäähyn jälkeen KESKUSTELLAAN lapsen tasolla siitä, miksi hän joutui jäähylle. Se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista.
Ja erittäin hyvää kasvattamista onkin :) Ensin lapsi saa rauhassa miettiä tekosiaan, sitten keskustellaan, sovitaan ja yleensä meillä muksut haluavat vielä pusun ja halauksen päälle.
Pelkkä keskustelu ei anna lapselle aikaa miettiä ja tajuta toiminnan vääryyttä, varsinkin, kun ympärillä on isossa perheessä muutakin hässäkkää. Eikä siinä ehdi heti aloittamaan henkeviä pohdintoja esim. lapsen kanssa, joka on lyönyt sisarustaan palikalla päähän, kun on ensin saatava se lyöty rauhoittumaan.
Mun lapsi kyl rauhoittui kummasti kun sanoin
Lainaus:
Ja erittäin hyvää kasvattamista onkin :) Ensin lapsi saa rauhassa miettiä tekosiaan, sitten keskustellaan, sovitaan ja yleensä meillä muksut haluavat vielä pusun ja halauksen päälle.
Pelkkä keskustelu ei anna lapselle aikaa miettiä ja tajuta toiminnan vääryyttä, varsinkin, kun ympärillä on isossa perheessä muutakin hässäkkää. Eikä siinä ehdi heti aloittamaan henkeviä pohdintoja esim. lapsen kanssa, joka on lyönyt sisarustaan palikalla päähän, kun on ensin saatava se lyöty rauhoittumaan.
Lainaus:
Jäähyllä lapsi rauhoittuu, ja hän kokee sen myös rangaistukseksi jos on tahallaan tehnyt jotain kiellettyä. Jäähyn jälkeen KESKUSTELLAAN lapsen tasolla siitä, miksi hän joutui jäähylle. Se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista.
Jäähyllä lapsi rauhoittuu, ja hän kokee sen myös rangaistukseksi jos on tahallaan tehnyt jotain kiellettyä. Jäähyn jälkeen KESKUSTELLAAN lapsen tasolla siitä, miksi hän joutui jäähylle. Se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista.
Ja erittäin hyvää kasvattamista onkin :) Ensin lapsi saa rauhassa miettiä tekosiaan, sitten keskustellaan, sovitaan ja yleensä meillä muksut haluavat vielä pusun ja halauksen päälle.
Pelkkä keskustelu ei anna lapselle aikaa miettiä ja tajuta toiminnan vääryyttä, varsinkin, kun ympärillä on isossa perheessä muutakin hässäkkää. Eikä siinä ehdi heti aloittamaan henkeviä pohdintoja esim. lapsen kanssa, joka on lyönyt sisarustaan palikalla päähän, kun on ensin saatava se lyöty rauhoittumaan.
että lakkaa huutamasta ja kuuntele.
Ja siten keskusteltiin asia halki.
Osalla toimii jäähy.
Jäähypenkki on yksi keino selvitä tilanteesta.Mikä olisi kasvatuksellisesti parasta on toinen asia. Varsinkin haastavimmilla lapsilla rangaistukset eivät toimi, vaan lapset tarvitsevat enemmän taitojen opettamista.
Kannattaa lukea kirja Tulistuva lapsi, niin ymmärrätte mitä psykologi tarkoitti.
Kykllä se huutokin siellä vaimenee
Lainaus:
ja menevät pitkin seiniä, eli niitä ei saa rauhoittumaan muuten aloillensa. Jotkut lapset taas osoittavat mieltään vain huutamalla, eikä muuten fyysisesti tuhoamalla paikkoja tai muita ihmisiä, joten heitä ei tarvitse eristää penkille rauhoittumaan.
ja menevät pitkin seiniä, eli niitä ei saa rauhoittumaan muuten aloillensa. Jotkut lapset taas osoittavat mieltään vain huutamalla, eikä muuten fyysisesti tuhoamalla paikkoja tai muita ihmisiä, joten heitä ei tarvitse eristää penkille rauhoittumaan.
Kenenkään ei tarvitse kuunnella suoraa huutoa joten penkille vaan jäähtymään.
kyllä lapsella
pitää olla mahdollisuus suuttua ja näyttää tunteitansa ja lapsella tulee olla paikka rauhoittua ja jossa voidaan käydä asiat läpi.itselleni ei ole sallittu lapsena negatiivisia tunteita tai niiden näyttämistä ja reagoinkin kaikkiin negatiivisiin asioihin ahdistumalla. tosin se ei minusta näy ulospäin mutta tuntuu kauhealta. en siis osaa suuttua enkä näyttää sitä. en osaa käsitellä ikäviä asioita vaan mielummin olen ajattelematta ja ahdistun.
Ei olekaan
eikä siihen mitään psykologia tarvita. Sen kuin vetää ympäri korvia niin ei tarvita jäähdypenkkiä. Näin meillä on toimittu ja toimitaan edelleen, jos tarve vaatii. Vaan ei yleensä vaadi, kun kerran on vetänyt tukasta kunnolla tai napauttanut muutaman luunapin.Ei mulla ainakaan ole kiinnostusta tai aikaa joihinkin psykologisiin jäähdypenkkeihin - jos lapsi ei muutamalla huudolla tottele niin viedään ja kovaa.
Meillä lasta varoitetaan useamman kerran
Lainaus:
joutuu jäähylle. Kamalan monimutkaista jos joistakin joutuu jäähylle ja joistakin ei.
joutuu jäähylle. Kamalan monimutkaista jos joistakin joutuu jäähylle ja joistakin ei.
jäähystä. Yleensä lasken vielä kolmeen, ja jos sekään ei riitä, sitten istutaan hetki jäähyllä.
Jäähy ei ole irrallinen rangaistus, vaan lapselle selitetään miksi hän on jäähylle joutunut, kehotetaan miettimään miksi näin kävi, ja tilanteen rauhoituttua vielä kerrotaan että olit jäähyllä siksi koska ****. Oikeastaan meillä jäähyn nimi onkin enemmän "miettimispaikka".
Ja kun tilanne on rauennut tehdään kunnolla sovinto.
up
nostanup
nostelen mielenkiinnolla.Ei meilläkään mitään jäähyä tarvita, mutta
käyttäisin toki, jos lapsi olisi riiviö. Kuuluuhan huonosta käytöksestä rangaistus saada ja jäähylle joutuminen on oikein sopiva siihen.Ja kuka väitti, ettei ole normaalia, jos lapsia ei tarvi laittaa jäähylle...? Meillä on lapsi ollut vauvasta itse rauhallisuus, luonne on vaan kauhean tasapainoinen, kärsivällinen ja kiltti. Uhmailu on meillä tarkoittanut pahimmillaan puolen minuutin kiukkupuuskaa. Päivittäin ei tarvi edes enää kieltää mistään ja ikää 5. Se on vaan tuo persoona sellainen ja me ollaan itsekin rauhallisia. Ei meillä koskaan huudeta tai uhkailla, mutta tunteita osataan näyttää kyllä. Nyt tämä toinen lapsi vaikuttaa ainakin vauvana vähän äksymmältä. Miehen sanoin: "tarviikohan tätä kasvattaakin?":)
Mikä jäähypenkki?
Eivätkö lapset enää nykyään seiso nurkassa? Ihmettelee jo kaksinumeroisilla luvuilla elävien lasten wanha äiti.Seisoin itse nurkassa ja seisotin siellä myös lapsiani. Ehkä kaksi minuuttia aina kerrallaan olivat siellä, siitä nelivuotiaasta ylöspäin aloitin. Nykyään kai on väärin sanoa, että lapsen pitäisi osata hävetä huonoa käytöstään, varmasti jotenkin psykologisesti väärin.(huom. sarkasmi...)
Mutta itse pidin tärkeänä sitä, että lapsi törkeästi käyttäydyttyään myös joutui olemaan hetken yksin ja silloin kehittyi myös häpeän tunne omasta käytöksestään. Tämän tunteen sietämisen uskon olevan hyödyllinen taito ja ohjaavan lapsen käytöstä parempaan suuntaan.
En jaksa lukea koko ketjua mutta
meillä se ainakin toimii.Pointti on että jäähypenkillä on TYLSÄÄ eikä kukaan kiinnostu vaikka siellä kuinka kiemurtelisi ja huutaisi joten on pakko rauhoittua. Meillä ei ainakaan mistään tunteista lässyttäminen auta yhtään mihinkään kun 5 vuotiaalla on raivari päällä. Sen jälkeen kun on rauhoittunut niin asiasta puhutaan.
Uutta vauva.fi:ssä
Uusimmat keskustelut
- > G: Mikset laihtunut täksikään kesäksi?
- > MIES mielipiteitä tästä kuvasta? (EI!!!!!! NAISILLE!!)
- > Perheeseen tuli vauva, miten suhtautua esikoiseen?
- > Jos lapsilisä olisikin tarveharkintainen?
- > Lihavat naiset!
- > 10 vuotta ilman avioseksiä: mikä parasta vaihtoehto?
- > Mitä tekisit tässä tilanteessa (2v lapsen nukkumaan menemisestä)
Uusimmat blogikirjoitukset
- > Pyöränistuin vapauttaa
- > Unihäiriöitä
- > Imetyskeskustelu,
- > 24. Viikko
- > Sivusta sanoen: Miksi vegaaniruokavalio?
- > Saako lasta tukistaa?
- > Äideille
© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot

Los Angeles
5.66 m/s




