![]() Maanantai 21.5.2012 - Kosti, Konsta, Konstantin
|
REKISTERÖIDY |
Keskustelut
Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä
» Aihe vapaa
Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti
Kokemuksia 5-vuotiaiden yökastelun hoidosta
Niin, kokemuksia kaipaisin 5-6 vuotiaiden lasten yökasteluhoidosta. Monenlaista eriävää mielipidettä olen kuullut asiantuntijoilta, joten olisi kiva kuulla kokemuksia elävästä elämästä. Ollaan aloittamasta kasteluhälytinhoito+minirin. En odota liikoja, mutta toisaalta ajattelen, että voihan se onnistuakin ihan nopeastikin. Yöheräily ei houkuttele, mielelläni uskoisin niitä asiantuntijoita, jotka sanoo, että "odota, anna aikaa". Toisaalta kokeilematta ei voi "voittaa".
Vastaukset
meillä auttoi Minirin
kastelu loppui, ennen kun lapsi täytti 6vHälyttimestä ei ollut mitään hyötyä. Siihen heräsi koko muu perhe, mutta ei itse kastelija.
Meillä juuri lokakuussa aloitettiin aivan samalla
hoidolla, hälytinlakanat + Minirin, lapsi 6 v. Minua tuo kastelu ei vaivannut (on suvussa ja muillakin lapsillamme ollut), mutta lapsi itse koki jokaöisen kastelun kiusalliseksi.Olin varautunut pitkään hoitoon, mutta, aivan uskomatonta, puolitoista viikkoa ja sen jälkeen ei yhtään märkää yötä! Palautimme lakanatkin neuvolaan jo kuukauden kuluttua. Miniriniä käytimme noin 6-7 viikkoa yhteensä. Hälyttimen tilalle otimme tavallisen herätyskellon, ja usein lapsi herää pari minuuttia ennen kuin yöllä kello soi. Jos ei herää, käymme herättämässä. Toiseen wc-käyntiin herää itse (aiemmin ei). Eli meillä tosi positiivinen kokemus ja ennen kaikkea lapsi on tyytyväinen!
up
Meillä hoito aloitettiin lapsen ollessa 5v2kk
samalla yhdistelmällä, eli minirin ja hälytyspatja. Patjasta ei ollut mitään iloa; koko muu perhe heräsi paitsi itse kastelija. Kaikkiaan patjaa taidettiin kokeilla kolmeen kertaan samoilla tuloksilla. Minirin auttoi useimmiten, tosin välillä oli jaksoja ettei edes tupla-annos riittänyt pitämään lasta kuivana. Mutta heti kun minirin lopetettiin, niin kastelu alkoi uudelleen.Kaikkineen aikaa meni melko tarkkaan kaksi vuotta... eli aika taisi meillä tehdä tehtävänsä. Nyt reilu 7v lapsi on ollut yökuivana (yhtä yötä lukuunottamatta) tuolta heinäkuulta saakka;) Erittäin hyvä asia tämä on siksi, että lapsi aloitti syksyllä partion ja jos yökastelua olisi vielä ollut, niin yöretkille lähteminen olisi pitänyt jättää väliin kun ei minirinin tehosta voinut aina olla varma
Meillä yökastelun hoito aloitettiin heti kun poika täytti viisi
Lastenlääkäri oli sitä mieltä, että poika on aika nuori, olisi voinut vielä odottaakin, mutta asia kiusasi lasta itseään kamalasti. Hoitona siis hälytin.Meillä lapsi on aina nukkunut tosi sikeästi ja ei ole herännyt siihenkään, kun pisu on tullut housuun, on voinut nukkua märissä lakanoissa monta tuntia. Hälyttimen käyttö on ollut aika rankkaa, koska se herättää koko perheen ja itse en herätysten jälkeen tahdo saada unta. Parin kuukauden hälyttimen käytön jälkeen jotain edistystä on tapahtunut, mutta täysin kuiva lapsi ei ole vieläkään. Alkuyöstä hän nukkuu edelleen niin sikeästi, ettei tahdo herätä hälyttimeen eikä vanhempien herättelyynkään. Aamuyön puolella hälytin toimii hyvin, pieni lirahdus jos tulee, hälyytin soi ja lapsi herää ja menee itse vessaan. Suurin pisu tulee vessaan. Aamuyöstä on alknut myös heräämään itse jo hätään ennen kuin mitään tulee. Mutta alkuyöstä nukkuu siis niin sikeästi, että ei herää mihinkään.
Lääkärin kanssa oli puhetta, että käytämme hälytintä kolme kuukautta ja sitten kokeillaan lääkitystä. Saa nähdä auttaako se kokonaan kuivaksi. Meillä miehen puolella on tätä ongelmaa suvussa, mutta kaikki ovat kuitenkin kuivaksi oppineet, joten eiköhän meidänkin poika sen jossain vaiheessa opi. Kurjinta on se, että hän itse kokee asian tosi kiusallisena.
Meillä
5-vuotiaalla yökastelijapojalla ollut nyt pari kuukautta minirin käytössä. Hälytinlakanoiden käyttöä ei pidetty vielä järkevänä, koska lapsi niin sikeäuninen ja pissasi useaan kertaan yössä, jolloin lakanat olisivat kastuneet jo alkuyöstä.Yksi minirin ei vielä vaikuttanut paljoakaan, nyt annamme 1.5-2 tablettia ja on auttanut. Käytämme lasta edelleen vessassa ennen kuin aikuiset menevät nukkumaan, ja yleensä sänky pysyy kuivana tällä systeemillä. Ennen lääkitystä vessakäynteja piti olla 2/yö ja silti sänky saattoi kastua pari kertaa yössä... Nyt lapsi on pari kertaa herännyt vessaan oma-aloitteisestikin ja toivottavasti kehitys jatkuu. Hälytinlakanoita saatamme kokeilla tulevaisuudessa. Ainoa negatiivinen asia on, että lapsen mielestä minirin maistuu tosi pahalle...
Kokemusta yökastelusta
Oma kokemus yökastelusta, lääkehoidosta ja hälyttimistä on ettei siihen auta kuin aika. Piippaavat hälyttimet pilasivat monta yötä eikä niistä ollut mitään apua. Minirin -lääkkeestä luulin alkuun olevan apua, mtta ei sitten kuitenkaan ollut pitemmän päälle. Kastelut vähenivät itsekseen ajan myötä pikkuhiljaa, mtta niitä tuli vielä pitkälle kouluikään asti.Uutta vauva.fi:ssä
Uusimmat keskustelut
- > Mikä on sopiva kylästelyaika alakouluikäiselle kaverinsa luona?
- > Ikä ja raskaus -vieläkö kerran?
- > Kuinka vanha olet? Parisuhteesi? Lapsia?
- > Kaverisynttärit kotona
- > G: Miten ihmeessä onnistuit laihtumaan vihdoin täksi kesäksi?
- > Mulla 80F-rinnat, mies kuulemma tykkää a-b-kupeista!
- > Kysymys muslimeista, eikä tarkoitus ole loukata.
Uusimmat blogikirjoitukset
- > Pyöränistuin vapauttaa
- > Unihäiriöitä
- > Imetyskeskustelu,
- > 24. Viikko
- > Sivusta sanoen: Miksi vegaaniruokavalio?
- > Saako lasta tukistaa?
- > Äideille
© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot

Los Angeles
5.66 m/s




