Maanantai 21.5.2012 - Kosti, Konsta, Konstantin
REKISTERÖIDY
Facebook RSS

Unohditko salasanan? Sivukartta
Tilaa lehti
Ovatko rokotuskohut vaikuttaneet perheenne rokotuspäätöksiin?
#########

Keskustelut


Aiheet:
« Takaisin keskustelujen etusivulle

Näille alueille voit kirjoittaa rekisteröitymättä

Näytä:
» Seksi

Näytä viestit peräkkäin | Näytä viestipuu
Viesti

Vierailija - 22.2.2012 23:22  (1/36)

Peniksen ympärysmitta 11-11,5 cm...riittävä(kö)?

Pituutta löytyy n 17 cm ja ympärysmitta tosiaan tuo 11-11,5 cm riippuen mistä mittaa. Tyvestä 12 cm.
Selailin tuossa aikaisempia keskusteluja, jossa naiset ihailivat pitkää ja paksua.

No mitäs kun on tällainen ohuehko, ei varmaan riitä naisille?

Vastaukset

Vierailija - 22.2.2012 23:29  (2/36)

vvv

ei riitä

Vierailija - 22.2.2012 23:31  (3/36)

Kyllä mulle ainakin riittää.

Omalla miehelläni on jotain tuota luokkaa (siis paksuus) näin nopeasti arvioituna.

Vierailija - 22.2.2012 23:59  (4/36)

Onhan tuo tietysti

Melkoinen sukkapuikkohan tuo on. Nyrkkisääntöhän on, että jos penis mahtuu vähänkään vessapaperirullan sisään niin se on auttamattomasti aivan liian ohut tyydyttämään naista. HK:n sininen on jo sitä luokkaa, että se jossain tuntuu. Paksumpikin toki saa olla.

Vierailija - 23.2.2012 0:12  (5/36)

höpö höpö

Ihan riittävän paksu ja vielä vähän keskimääräistä pidempi. Kelpaisi mulle:)

Vierailija - 23.2.2012 0:21  (6/36)

Noh,riippuu naisesta ja miten te

muuten tuuutte toimeen;)!Hyvä se On!!

Vierailija - 23.2.2012 8:02  (7/36)

Riittäis.

Paksuus on suunnilleen sama, kuin miehelläni ja pituudessa jopa voitat mieheni parilla sentillä.
Kelpaisit mainiosti mulle.

Vierailija - 28.2.2012 13:01  (8/36)

Kiva kuulla

Kiva kuulla että tämänkokoinen vielä riittää joillekin...

Vierailija - 28.2.2012 16:10  (9/36)

Ympäri

Lainaus:
Melkoinen sukkapuikkohan tuo on. Nyrkkisääntöhän on, että jos penis mahtuu vähänkään vessapaperirullan sisään niin se on auttamattomasti aivan liian ohut tyydyttämään naista. HK:n sininen on jo sitä luokkaa, että se jossain tuntuu. Paksumpikin toki saa olla.


Eh, oli pakko kokeilla... Ei mitään toivoa mahtua. En ollut aikaisemmin mittaa ottanut mutta nyt piti, 19,5 ympärys melkein koko matkalta. Kelpaa kuulemma :)

Vierailija - 28.2.2012 19:02  (10/36)

Viisauden sanoja

Annapa minä enemmän elämänkokemusta omaavana vähän kertoilen. Kuten JK Paasikivi sanoi, tosiasiain myöntäminen on kaiken viisauden alku. Meille 11 cm ympärysmitan miehille se tosiasia on, että peniksemme on auttamatta ohut ja että ehkä 9 miehellä kymmenestä on paksumpi kuin meillä. Ja naismarkkinoillahan tämä tarkoittaa sitä, että uuden kumppanin kanssa ollessasi on hyvin todennäköistä, että olet tämän naisen pienimunaisin mies. Ja se on tietysti ajatuksena vähintäänkin lannistava. Sitten kun vielä muistetaan, että ympärysmitassa sentti suuntaan tai toiseen on itse asiassa aika paljon (joskus sitä yrittää lohduttaa itseään että sama kai se on 10 tai 12...) harmittaa tämä aika paljon; ei ole helppoa olla "vajavainen" tai ainakin erilainen ominaisuuden suhteen, jota pidetään miehisyyden kannalta niin merkittävänä.

Mutta - kuinka me sitten tulemme tämän asian kanssa toimeen? Erinomaisesti, kun vain olemme asian käsitelleet ja hyväksyneet ja kun muistamme, että kyllähän hyvänen aika asiat voisivat olla aika paljon huonomminkin.

Vanha väite "koolla ei ole väliä" ei varmasti päde yhden illan suhteissa, mutta takuuvarmasti suhteissa, joissa seksi on muutakin kuin senttejä tai akrobaattisia asentoja. Lisäksi meitä on niin moneksi - on olemassa naisia, joita ei voi tyydyttää 11 cm ympärysmitan peniksellä, mutta myös niitä, jotka huutavat hallelujaata Sinun rakastellessa heitä. Ja kun löydät sielunkumppanin ja oman vastinkappaleeski elämässä, menettää sentit, kilot ym. ulkokultaiset asiat totaalisesti merkityksensä.

Eli tiivistettynä viesti AP:lle: peniksesi on Sinun ja Sinulle täydellinen. Ja niin myös monelle naiselle. Ymmärrän, että asia saattaa mietyttää (itselläni asian hyväksyminen kesti n. 10 vuotta), mutta kun tajuat, että peniksiä on eri kokoisia ja eri näköisiä samalla tavalla käsiä tai jalkoja ymmärrät ettei kenties olekaan kyse niin isosta asiasta. Erilaisuus on vain rikkautta. Nauti siis peniksestäsi ja ole ylpeä siitä!!!

Yst. terv. 11 cm ympärysmitan mies, jonka vaimo saa joka yhdynnässä ainakin 5 emätinorgasmia.

Vierailija - 29.2.2012 12:02  (11/36)

Meinaatko...

Meinaatko että tuo on niin ohut että yhdeksällä kymmenestä on paksumpi kuin 11 cm?

Osaisko joku nainen sanoa mikä on suunnilleen se yleisin paksuus mitä on tullut vastaan? Leveydeltään tuo ympärysmitta 11-11,5 cm on siis n. 3,5 cm.

Vierailija - 29.2.2012 12:40  (12/36)

Yleisin paksuus on 4-4,5 cm

eli ympärysmittaa noin 13-14 cm

Lainaus:

Osaisko joku nainen sanoa mikä on suunnilleen se yleisin paksuus mitä on tullut vastaan? Leveydeltään tuo ympärysmitta 11-11,5 cm on siis n. 3,5 cm.

Vierailija - 29.2.2012 14:43  (13/36)

Ei varmasti ole.

Lainaus:
Yleisin paksuus on 4-4,5 cm eli ympärysmittaa noin 13-14 cm


Ympärysmitan keskiarvo sijoittuu jonnekin 11,5-12,5 välille.

Vierailija - 29.2.2012 14:48  (14/36)

Kelpaako tosiaan

Lainaus:
Eh, oli pakko kokeilla... Ei mitään toivoa mahtua. En ollut aikaisemmin mittaa ottanut mutta nyt piti, 19,5 ympärys melkein koko matkalta. Kelpaa kuulemma :)


Varmaan aika harvalle. Useimmalle oluttökin paksuinen on hieman liikaa

Vierailija - 29.2.2012 16:08  (15/36)

Keskiarvo

Tutkimusten mukaan keskimääräinen ympärysmitta on kai 11-13 cm. Mutta kuten joku aiempi jo tuolla sanoi, on tietysti käytännössä aivan eri asia onko se 11 vai 13.

Mutta tärkein vinkki alkuperäisen kysymyksin esittejälle (kuten kaikille muillekin tämän päivän miehille, jotka pohtivat omaa riittävyyttään) on tämä: olet täysin normaali, samoin kuin peniksesi. Ja se on hyvä!

Vierailija - 29.2.2012 17:23  (16/36)

Harmi ettet ole nyt täällä

Onnekas on naisesi kuule!

Vierailija - 29.2.2012 18:02  (17/36)

EI SE KOKO, VAAN MITEN KÄYTTÄÄ

Ei ole koolla väliä,kun osaa käyttää oikein. Usein suurella koolla varustetut kuvittelevat olevansa varsinaisia panomiehiä, vaikka unohtavatkin kaiken esileikin aiheuttaen vain kipua. Kunnolla suoritettu esileikki kiihottaa meidät naiset niin-hyvin, ettei siinä tarvita kuin vähän kitkaa. sormikin saattaa riittää.
Älä ole huolissasi koosta, kyllä se useimmille riittää ja jos maistamaan pääsevät esileikin kera pyytävät lisää. Nainen joka pitää esileikeistä.

Vierailija - 29.2.2012 18:32  (18/36)

On se hienoa,

että on saanut tähän asti olla pokkeuksetta naisen suurikaluisin mies. Noin 40 naisen kokemuksella. Ei tarvitse kokoa paljon mietiskellä :-)

Vierailija - 29.2.2012 21:41  (19/36)

taitavat suu ja sormet JA SUUTELUTAITO,KOSKETUS!!!

...ja voin todeta että loppujutuilla ei niin väliä.Mun sisään ei muuten mahtuis toi 19.5 cm, edes 2 synnytyksen jälkeen.HYI YÄK!
T. ÄITIMAMMA 39

Vierailija - 1.3.2012 13:14  (20/36)

Tuosta rauhoittavaa tietoa

Lainaus:
Meinaatko että tuo on niin ohut että yhdeksällä kymmenestä on paksumpi kuin 11 cm?


Siitä voit lukea rauhoittavaa tietoa. Täysin keskiverto olet - paitsi huomattavasti pidempi :)

http://www.huoltamo.com/?page=1633959&id=4088079

Vierailija - 1.3.2012 17:46  (21/36)

Onpa taas keskimitat

Jos EU:ssa standardileveys kondomille on 52 mm, tarkoittaa se 104 mm:n ympärysmittaa.

Eli jos kaupan vakiokortsut sopivat, kyllä silloin pysytään alle 11cm.

Erikoisliikkeistä tai netistä saa suurempiakin kortsuja, mutta haloo... Jos yhdeksällä kymmenestä on isompi kuin 11 cm, marketitkaan eivät palvele suurta yleisöä.

Vierailija - 1.3.2012 17:47  (22/36)

Onpa taas keskimitat

Jos EU:ssa standardileveys kondomille on 52 mm, tarkoittaa se 104 mm:n ympärysmittaa.

Eli jos kaupan vakiokortsut sopivat, kyllä silloin pysytään alle 11cm.

Erikoisliikkeistä tai netistä saa suurempiakin kortsuja, mutta haloo... Jos yhdeksällä kymmenestä on isompi kuin 11 cm, marketitkaan eivät palvele suurta yleisöä.

Vierailija - 2.3.2012 1:41  (23/36)

eh

Mua ainakin hirvittää aatellaki tuollaista, ku ei toistaiseksi normi tamponikaan oo menny kivutta sisään... Juu ja olen täysi-ikäinen, mutta aika nuori naisihiminen...

Vierailija - 2.3.2012 9:15  (24/36)

ööö

Lainaus:
Jos EU:ssa standardileveys kondomille on 52 mm, tarkoittaa se 104 mm:n ympärysmittaa. Eli jos kaupan vakiokortsut sopivat, kyllä silloin pysytään alle 11cm. Erikoisliikkeistä tai netistä saa suurempiakin kortsuja, mutta haloo... Jos yhdeksällä kymmenestä on isompi kuin 11 cm, marketitkaan eivät palvele suurta yleisöä.


Kannattaisi varmaan opetella laskentoa.

piiri=pii*halkaisija

=3,14*5,2cm=16,3cm

Itsellä on paksuutta aika tarkkaan se 3,5 jos seisoo normisti tai vähän heikommin, erittäin kiihottuneena 4cm. Ja tavallinen kondomi on ihan hyvä.

Vierailija - 2.3.2012 13:39  (25/36)

lissu

Lainaus:
Ei ole koolla väliä,kun osaa käyttää oikein. Usein suurella koolla varustetut kuvittelevat olevansa varsinaisia panomiehiä, vaikka unohtavatkin kaiken esileikin aiheuttaen vain kipua.


Kuinka suurella otannalla voit sanoa että kaikki isokaluiset miehet eivät osaa käyttää vehjettään?
Mitä sitten jos otetaan kaksi miestä, samantaitoisia rakastajia, toisella iso toisella pieni, kumpikohan sitten on parempi

Vierailija - 2.3.2012 15:44  (26/36)

Ei

Lainaus:
Jos EU:ssa standardileveys kondomille on 52 mm, tarkoittaa se 104 mm:n ympärysmittaa. Eli jos kaupan vakiokortsut sopivat, kyllä silloin pysytään alle 11cm. Erikoisliikkeistä tai netistä saa suurempiakin kortsuja, mutta haloo... Jos yhdeksällä kymmenestä on isompi kuin 11 cm, marketitkaan eivät palvele suurta yleisöä.


Ei voi pitää paikkaansa. Itsellä on kohdasta riippuen ympärys 10-11 cm ja kyllä normi sulttaani on auttamatta liian iso. Mutta lohduttauden sillä, että nyt Saksassa - älykkäiden insinöörien luvatussa maassa - ollaankin todettu normaalikondomien olevan liian isoja suurimmalle osalle miehistä. Siitäs saitte, pienimunaiseksi haukkujat :)

Vierailija - 2.3.2012 16:36  (27/36)

Kannattaisi varmaan laajentaa yleissivistystä

Kortsujen koko ilmoitetaan leveytenä EI halkaisijana. 52 mm leveä ei tarkoita sitä, että se on 104 mm ympärysmittaiselle optimaalisen kokoinen. Kortsun pitää puristaa vehjettä kevyesti jotta se pysyy päällä. 11 cm ympäryksellä ei varmaan pysy normikortsut päällä, se on vissi ja fakta.
Lainaus:

Kannattaisi varmaan opetella laskentoa.

piiri=pii*halkaisija

=3,14*5,2cm=16,3cm

Itsellä on paksuutta aika tarkkaan se 3,5 jos seisoo normisti tai vähän heikommin, erittäin kiihottuneena 4cm. Ja tavallinen kondomi on ihan hyvä.

Vierailija - 2.3.2012 18:24  (28/36)

Iso penis

on aina oikotie onneen ja vaurauteen,jos mies ei muuten ole tyhmä ku vasemman jalan kumisaapas.

Vierailija - 3.3.2012 2:16  (29/36)

Eheh :)

Niin, yllättävää miten moni ei osaa laskea ympärysmitan ja halkaisijan suhdetta. Ei tuohon 19,5 tarvita kuin reilun kuuden cm halkaisijaltaan mittainen vehje. Ei lähelläkään oluttölkkiä tms.
Ja huono argumentti että isokaluiset ei osaa sitten muuta kun vaan luottaa kokoon. Kuten sanottua, tyytyväisyys seksiin näkyy vastapuolen reaktioista ;)

Vierailija - 3.3.2012 7:59  (30/36)

ehe ehe

Lainaus:
Niin, yllättävää miten moni ei osaa laskea ympärysmitan ja halkaisijan suhdetta. Ei tuohon 19,5 tarvita kuin reilun kuuden cm halkaisijaltaan mittainen vehje. Ei lähelläkään oluttölkkiä tms.
Ja huono argumentti että isokaluiset ei osaa sitten muuta kun vaan luottaa kokoon. Kuten sanottua, tyytyväisyys seksiin näkyy vastapuolen reaktioista ;)

kaljatölkki on 6,5 cm halkaisijaltaan että se siitä, dorka. Synnyttäneelle 6 cm paksu voi olla ihan ok, mutta normipillu antaa kehuja jo 5 cm paksusta joka sekin on paljon keskiarvon yläpuolella.

Vierailija - 3.3.2012 16:35  (31/36)

Pikkusauvat

Lainaus:
Kortsun pitää puristaa vehjettä kevyesti jotta se pysyy päällä. 11 cm ympäryksellä ei varmaan pysy normikortsut päällä, se on vissi ja fakta.


Kortsun pitää istua oikein hyvin päällä, mutta ei sitä venytetä. Ei se löysäkään saa olla. Jos viiskakkosen saa rullaamalla päälle, on ympärysmitta korkeintaan se kortsun mittan. Siinä menee kaikki tunto, jos kortsu puristaa jatkuvasti.

Jos 11 senttinen on kapea, silloin paksut on tosi harvassa. Itse käytän 53:sta, koska 52 puristaa.

Vierailija - 4.3.2012 16:40  (32/36)

Kommentoit nyt ihan puuta heinää



Kortsun pitää istua oikein hyvin päällä, mutta ei sitä venytetä. Ei se löysäkään saa olla. Jos viiskakkosen saa rullaamalla päälle, on ympärysmitta korkeintaan se kortsun mittan. Siinä menee kaikki tunto, jos kortsu puristaa jatkuvasti.

Jos 11 senttinen on kapea, silloin paksut on tosi harvassa. Itse käytän 53:sta, koska 52 puristaa.[/i

Suosikkini on Sultan Ultra Thin. Se on ylivoimaisesti vähiten fiiliksiä vievä kumi. Leveys 52 mm eli ympärys 104 mm. Kumi pysyy melko hyvin päällä ja rullaa päälle helposti. Ei purista, koska on todella joustavaa kuten kortsut yleensäkin. Ja se vehkeeni koko on 17 cm pitkä ja keskeltä ympärys 130 mm. Terskan ympärys vähän enempi. Teoriasi on täyttä hölynpölyä.

Vierailija - 4.3.2012 21:59  (33/36)

Normikortsut pysyy...

Kyllä itellä pysyy noi 52 mm kortsut päällä, vaikkei oo ku ympärysmittaa tuon 11-11,5cm. Tyvestä on kyllä vielä tuosta vähän paksumpi. Oisko jotain 12 vähän päälle, johtuisko sitten siitä että pysyy...

Niin, on sultan conturekin pysyny...

Vierailija - 5.3.2012 15:35  (34/36)

en aina ymmärrä

Eikö miehet tämä nyt ole vähän surullista. Joka puolella samaa mantraa; koko ratkaisee -viimeksi IS viikonlopulla: naiset 67 % on sitä mieltä.

Olkoon sitten niin, mutta en ymmärrä miten naiset voi arvottaa miehiä senttien mukaan. Mun illuusiossani miehen ja naisen välinen suhde on jotain -sanotaanko syvällisempää.

No mä oon mä. Vai josko tässä tarvis alkaa muuttaa tapojaan. Millä mä voisin alkaa rankata naisia -värkin tiukkuuden mukaanko..heh.

Vierailija - 5.3.2012 16:17  (35/36)

Vastaus

Minusta ehkä paras näkökulma tähän on täälläkin joitakin kertoja esiintynyt, että pelkkään seksiin perustuvissa suhteissa koolla on todennäköisesti suurempi merkitys kuin rakkaussuhteissa. Ainakin näin oma logiikkani naisena toimii; jos seksistä on saatava nautintoa ilman läheisyyttä, kiintymystä tai rakkautta, on fyysisillä seikoilla suurempi merkitys kuin parisuhteessa, jossa jo pelkkä rakkaan lähellä oleminen on todella kiihottavaa.

Vierailija - 5.3.2012 20:03  (36/36)

Hei

Itsellä oli ennen todella kielteinen asenne kortsuihin. Ei oikeen saanut nautinto ja innostus lopahti, kun pitä ähertää kondoomia paikalleen ja puristi niin pirusti. Yleensä oli ihan kaupan perus kondoomeja. Sitten tutkittua enemmän kondoomin "anatomiaa" ja eri kokojan löysin itselle sopivan my side 64mm ja asenne kondoomeja kohtaan muuttui täysin.












© Sanoma Magazines Finland Oy - käyttöehdot
[^]