S-marketin hinnat kalliita!

Vierailija

Kävin tänään katselemassa S-marketin hintoja, josko olisivat tulleet järkiinsä, kun on nyt uusi vuosi ja kaikki. Kaikkea kanssa -meinasin pudota persuksilleni kun näin että irtoperunoista pyydettiin 1 €/kg. Ostin parin viikkoa sitten Lidlin irtoperunoita, joita sain hintaan 50 senttiä/kg.

Samaten pizzat - joku Risto Ranten yksi tonnikalapizza oli 2,70 €. Lidlistä sain viime viikkona 4 x 300 g Margheritapizzaa hintaan 4 €. Ja laatu taitaa olla parempaa.

Aukioloajat ovat tosin muuttuneet - nyt voi osaa entistä kalliimmalla hinnalla entistäkin kauemmin tuotteita S-marketista, 22:00 vasta sulkeutuvat sunnuntaisin. Onneksi en maksa kaikesta tästä turhasta Lidlissä.
T. Lidl-mies

Sivut

Kommentit (28)

AV - MAMMA
Seuraa 
Liittynyt10.1.2015

Vierailija kirjoitti:
Kävin tänään katselemassa S-marketin hintoja, josko olisivat tulleet järkiinsä, kun on nyt uusi vuosi ja kaikki. Kaikkea kanssa -meinasin pudota persuksilleni kun näin että irtoperunoista pyydettiin 1 €/kg. Ostin parin viikkoa sitten Lidlin irtoperunoita, joita sain hintaan 50 senttiä/kg.

Samaten pizzat - joku Risto Ranten yksi tonnikalapizza oli 2,70 €. Lidlistä sain viime viikkona 4 x 300 g Margheritapizzaa hintaan 4 €. Ja laatu taitaa olla parempaa.

S-markettia en käytä koskaan, mutta pääasillinen ostospaikka on Prisma. Lähikauppana on K-market ja sitä tulee käytettyä aika paljon, mutta sikakallishan se on Prismaan verrattuna. Ctymarketistakin tulee haettua säännöllisesti jotain tuotteita. Lidlissäkin tulee käytyä harvakseltaan, mutta ostoskori jää siellä varsin kevyeksi, eikä ne hinnatkaan nyt paljon Prismasta poikkea. Citymarketista sanoisin että on ehkä jopa noin 20% kalliimpi kuin Prisma.

Aukioloajat ovat tosin muuttuneet - nyt voi osaa entistä kalliimmalla hinnalla entistäkin kauemmin tuotteita S-marketista, 22:00 vasta sulkeutuvat sunnuntaisin. Onneksi en maksa kaikesta tästä turhasta Lidlissä.
T. Lidl-mies

Perunan hinta on kyllä noussut Prismoissakin. Muutama vuosi sitten perunaa sai melkein aina 40-60 senttiä kilo, joskus 30 senttiä, mutta nykyään ei saa aina edes eurolla.

Vierailija

Perunanko nyt pitäisi ilmaista olla?
Uskomatonta. Kyllä kilohinta on vähintään kohtuullinen, vaikka se euron olisikin.
Käykäähän katsomassa mitä se pottu maksaa tuottajalta suoraan ostettuna! On nimittäin moninkertainen kilohinta torilla.
Eikö viljelijälle saisi jäädä mitään? Että ihan ilmaiseksi pitäisi antaa potut pois?
Uskomatonta että nuristaan jostain perunan kilohinnasta, joka on euron luokkaa!

Vierailija

Hyvä peruna maksaa lidlissä 1,19, kaks kiloa siis. 

S-market on lähinna kaljakauppa. Elintarvikkeet on kaks kertaa kalliimpia kuin prisman. Minulla ei ainakaan ole mitään syytä siel käyrä. 

Vierailija

Jep, kannattaa kyllä vertailla hintoja. Joskus on yllättävän paljon eroja tiettyjen tuotteiden hinnoissa eri kauppaketjujen tai yksittäisten kauppojen välillä.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Perunanko nyt pitäisi ilmaista olla?
Uskomatonta. Kyllä kilohinta on vähintään kohtuullinen, vaikka se euron olisikin.
Käykäähän katsomassa mitä se pottu maksaa tuottajalta suoraan ostettuna! On nimittäin moninkertainen kilohinta torilla.
Eikö viljelijälle saisi jäädä mitään? Että ihan ilmaiseksi pitäisi antaa potut pois?
Uskomatonta että nuristaan jostain perunan kilohinnasta, joka on euron luokkaa!

Tässähän ei ole kyse niinkään viljelijästä, vaan näistä isoista kauppaketjuista, välikäsistä. Olen satavarma, että viljelijän saama kilohinta potusta ei ole noussut suhteessa siihen, kun se on noussut kaupoissa...

Sitten pottu on sen verran helppo viljellä, että laittaa peltoon ja syksyllä nostaa pois. Jokainen kasvimaan pitäjäkin asian tietää. Hinnan ei siis pitäisi olla kovin korkea.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Helposti säästää monta sataa per kuukausi jos vähänkin katsoo mistä ostaa. 
 

Totta, ruokakuluihin pystyy vaikuttamaan. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Hyvä peruna maksaa lidlissä 1,19, kaks kiloa siis. 

S-market on lähinna kaljakauppa. Elintarvikkeet on kaks kertaa kalliimpia kuin prisman. Minulla ei ainakaan ole mitään syytä siel käyrä. 

Lidlin 2 kg perunapussi maksaa nykyään 1,35 €.

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat