Nuori väittää, että eurolla voi hankkia päivän ruoat.

Vierailija

Eli viikossa 7euroa ruokaan. Huolestuttaa hänen ravinnon saanti monipuolisesti. Nuori on omilleen siirtyvä, joka ilmeisesti syö nykyisin eurolla, paitsi kun tulee äidin patojen ääreen vierailulle.

Sivut

Kommentit (40)

Vierailija

No eurolla voi teoriassa hankkia päivän ruuat. Vähän dyykkaa, leipoo itse. 400g pastaa maksaa 30 senttiä, soijarouhe tosi vähän. Tomaatteja siihen vielä lisäksi niin tulee kastike pastalle.

Ei sillä, kyllä tuolla jonkinlaisia puutostiloja helposti saa aikaan ja ei varmasti ole mikään maailman ravitsevin ruokavalio.

Vierailija

Kysy mitä ostaa. Yllättävän pienillä rahoilla pärjää pakon edessä, mutta tuo kuulostaa jo mahdottomalta jos ei saa ilmaista ruokaa jostain.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Joidenkin on pakko.
 

voi saatana nyt sentään, Suomessa ei ainakaan kenenkään ole pakko pärjätä 1e per päivä! Sossusta saa tarvittaessa apua ja opiskelijat voi nostaa opintolainaa. 

Vierailija

Mut sisältyykö tohon joku ilmainen opiskelijalounas? Ei eurolla voi millään elää terveellisesti.

Paitsi joku kokkiopiskelija. Se syö koulussa/töissä ja saa vielä kotiinkin vietävää.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Makaroni, se on pääasiallisin ruoka-aine.

Se on suurinpiirtein pelkkää vehnäjauhoa-vain toisessa muodossa...

Vierailija

Omilleen siirtyvä eli asuu vielä kotona? Pistä lapsi vähäksi aikaa vastuuseen kodin ruokahuollosta. Kun lapsi saa suunnitella ruuat, hankkia tarvikkeet, tehdä ruuat ja siivota jäljet, hän pääsee hyvin jyvälle, mitä kaikkea pitää ottaa huomioon.

Vierailija

Osta kerralla kaikki, seitsemällä eurolla makaronia, porkkanoita (Lidlissä nyt 2 kg alle euron)ja munia, niistä saa runsaasti ihan hyvää ruokaa viikoksi.

Tämä vain esimerkki viikoksi, eri asia syödä joka viikko näin.

opiskelija 17

Esim s-market yleinen hinnasto :

makarooni 400g :halvimmillaan 17 senttiä 

maitorahka 250g : 40 senttiä 

pakastevihannekset 0,5kg n. euron

kotimaista kaurahiutaleet 1kg  65 senttiä

sikanautajauheliha 2 euroa / 400g

 .. että kyllähän sitä elää tuolla tavalla (varsinkin kun on pakko ) ja hintoja katselee tarkasti, mutta kovinkaan ravinnerikasta ei tosiaan ole. ylle listasin suht terveellisiä vaihtoehtoja esimerkkituotteista.

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat