Keskustelualueen säännöt

1000e kuukaudessa

sisältää hygienia tarvikkeet, siis ihan helevetisti... meille menee paljon hedelkmiä ja vihanneksia ja kun joku tomaatti maksaa reilu 4e/kg niin siihen noi rahat melkein sihahtaa.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 15:15"]

sisältää hygienia tarvikkeet, siis ihan helevetisti... meille menee paljon hedelkmiä ja vihanneksia ja kun joku tomaatti maksaa reilu 4e/kg niin siihen noi rahat melkein sihahtaa.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
2 0

Meillä 2 aikuista ja 3 teiniä

Ruokaan (+ ruokakaupasta ostettaviin wc-papereihin ja pesuaineisiin) menee noin 800 eur / kk. Kaikki syövät lounaan arkisin kodin ulkopuolella, ja työpaikkalounaiden hinta ei ole mukana tuossa summassa.

Olemme hyvätuloisia, joten emme erityisesti pyri säästämään ruokalaskussa, vaan ostamme sitä, mitä mieli tekee sieltä, missä on kätevintä käydä kaupassa. Tuosta on siis helppo säästää miettimällä vähän tarkemmin, mitä ja mistä ostaa.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 15:17"]

Ruokaan (+ ruokakaupasta ostettaviin wc-papereihin ja pesuaineisiin) menee noin 800 eur / kk. Kaikki syövät lounaan arkisin kodin ulkopuolella, ja työpaikkalounaiden hinta ei ole mukana tuossa summassa.

Olemme hyvätuloisia, joten emme erityisesti pyri säästämään ruokalaskussa, vaan ostamme sitä, mitä mieli tekee sieltä, missä on kätevintä käydä kaupassa. Tuosta on siis helppo säästää miettimällä vähän tarkemmin, mitä ja mistä ostaa.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Lisäkysymys: Miten pysytte budjetissa,

jos sellainen on käytössä? Ettei lipsu ;). Onko teillä päivä-, viikko- vai kuukausibudjetti? Yritän nyt tosissani saada vähän rahaa säästymään...ap

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 15:22"]

jos sellainen on käytössä? Ettei lipsu ;). Onko teillä päivä-, viikko- vai kuukausibudjetti? Yritän nyt tosissani saada vähän rahaa säästymään...ap

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

On silti aika vähän

Meillä nelihenkinen perhe, 1v ja 2v kahden aikuisen lisäksi ja kyllä meillä vaan menee 1500e/kk ihan perusostoksiin. Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 15:44"]

Meillä nelihenkinen perhe, 1v ja 2v kahden aikuisen lisäksi ja kyllä meillä vaan menee 1500e/kk ihan perusostoksiin. Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Äh... 5 siis 2:lle

Meillä nelihenkinen perhe, 1v ja 2v kahden aikuisen lisäksi ja kyllä meillä vaan menee 1500e/kk ihan perusostoksiin. Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)


[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 15:45"]

[quote]

Meillä nelihenkinen perhe, 1v ja 2v kahden aikuisen lisäksi ja kyllä meillä vaan menee 1500e/kk ihan perusostoksiin. Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[/quote]


[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

En nyt osaa tehdä viikko-ostoslistaa, mutta tässä jotain esimerkkejä ruuista

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)


[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:07"]

[quote]

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[/quote]



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)


[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

5-henkinen perhe täälläkin

Ruokamenot vaihtelevat paljon. Tässä kuussa mennyt ruokakauppaan 328 euroa ja ensi viikon ruuat on pitkälti hankittu. 50 euroa lisää tuohon niin riittää mainiosti ja jää ehkä ylikin. Päälle vielä herkkuja noin 20 eurolla (viikonloppukarkit). Minä olen syönyt työpaikkaruokalassa kahdesti eli noin 13 euroa siihen, lapselle ostettiin kouluun välipalakortti 10 euroa. Kerran on käyty mäkkärissä kahden lapsen kanssa (noin 15 euroa).

Tässä kuussa ruokamenot jää siihen alle 500 euron.

Viime kesänä, kun olimme kaksi viikkoa mökillä, ruokaan meni 800 euroa / kaksi viikkoa. Oltiin oman perheen kesken ja syötiin ihan perusruokia, pääasiassa muurikkapannulla laitettua.

Jos haluan säästää, mietin ruuiksi perusruokia eli pääasiassa laatikoita ja keittoja. Valitsen kaupassa edullisia vaihtoehtoja ja jätän herkut ostamatta. Tehokasta on muuten, kun laskee päässä koko ajan kauppakierroksen ajan ostoskorin hintaa. Jää moni ostos hyllyyn.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:09"]

Ruokamenot vaihtelevat paljon. Tässä kuussa mennyt ruokakauppaan 328 euroa ja ensi viikon ruuat on pitkälti hankittu. 50 euroa lisää tuohon niin riittää mainiosti ja jää ehkä ylikin. Päälle vielä herkkuja noin 20 eurolla (viikonloppukarkit). Minä olen syönyt työpaikkaruokalassa kahdesti eli noin 13 euroa siihen, lapselle ostettiin kouluun välipalakortti 10 euroa. Kerran on käyty mäkkärissä kahden lapsen kanssa (noin 15 euroa).

Tässä kuussa ruokamenot jää siihen alle 500 euron.

Viime kesänä, kun olimme kaksi viikkoa mökillä, ruokaan meni 800 euroa / kaksi viikkoa. Oltiin oman perheen kesken ja syötiin ihan perusruokia, pääasiassa muurikkapannulla laitettua.

Jos haluan säästää, mietin ruuiksi perusruokia eli pääasiassa laatikoita ja keittoja. Valitsen kaupassa edullisia vaihtoehtoja ja jätän herkut ostamatta. Tehokasta on muuten, kun laskee päässä koko ajan kauppakierroksen ajan ostoskorin hintaa. Jää moni ostos hyllyyn.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Kiitos!

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)



Mä otan tän talteen. Tajusin vasta nyt, että meillä syö kaikki kotona, eli ruokaa tehdään kaksi lämmintä päivässä. Mies ottaa töihin edellispäivän päivällistä lounaaksi. Mutta siltikin, meidän kulut on ihan hirveät... Ja ruokaa menee paljon hukkaan kun on itse syömään opettelevia.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:14"]

[quote]

[quote]

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[/quote]



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)


[/quote]


Mä otan tän talteen. Tajusin vasta nyt, että meillä syö kaikki kotona, eli ruokaa tehdään kaksi lämmintä päivässä. Mies ottaa töihin edellispäivän päivällistä lounaaksi. Mutta siltikin, meidän kulut on ihan hirveät... Ja ruokaa menee paljon hukkaan kun on itse syömään opettelevia.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

n. 700€ kk

Sisältää vaipat, vessapaperit, saippuat, hammastahnat.. kaikki tällaiset perusjutut.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:14"]

Sisältää vaipat, vessapaperit, saippuat, hammastahnat.. kaikki tällaiset perusjutut.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Ihme köyhäilyy...

meillä menee 1500-1900 euroo kuussa Prismaan mut tulee sit yli huntti bonuksiakin, NAM.
2 aikuista ja 4 teiniä espoosta.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:18"]

meillä menee 1500-1900 euroo kuussa Prismaan mut tulee sit yli huntti bonuksiakin, NAM.
2 aikuista ja 4 teiniä espoosta.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
1 0

Hmm

Meillä kaksi aikuista ja 3 lasta (4v,5v ja 9v)
ja ruokaan menee n.500e/kk
käydään aina s-marketissa tai prismassa.
Tuo summa sisältää kaiken ruoan ja hygieniatarvikkeet jne...

Joskus tulee ns. herkuteltua ja ostettua esim. olutta tai limpparia...

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:41"]

Meillä kaksi aikuista ja 3 lasta (4v,5v ja 9v)
ja ruokaan menee n.500e/kk
käydään aina s-marketissa tai prismassa.
Tuo summa sisältää kaiken ruoan ja hygieniatarvikkeet jne...

Joskus tulee ns. herkuteltua ja ostettua esim. olutta tai limpparia...

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Meillä 3 koululaista (13v, 12v ja 7v).

Ruokaan ja pesuaineisiin menee n. 700-800e/kk. Syödään hyvin ja tehdä itse, tuo summa pitää sisällään myös herkkuja jne.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 16:43"]

Ruokaan ja pesuaineisiin menee n. 700-800e/kk. Syödään hyvin ja tehdä itse, tuo summa pitää sisällään myös herkkuja jne.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

15 vastaa,

ihan perusruokaa menee, ei ikinä eineksiä eikä mitään pullia tms, olutta tai tupakoita.

Ostetaan paljon tarjouksia, pakkanen täynnä tarjouslihoja- ja kanoja, harvoin joutuu normihinnalla ostelemaan.

Kaikki leivät ja pullat tehdään itse.

No mitäs siinä muuta, syödään tosi terveellisesti, kaksi lämmintä ruokaa päivässä ja normi välipalat. Urheillaan paljon. Viikonloppuna ostetaan karkkia, menisköhän siihen sitten vielä kymppi päälle?

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:04"]

ihan perusruokaa menee, ei ikinä eineksiä eikä mitään pullia tms, olutta tai tupakoita.

Ostetaan paljon tarjouksia, pakkanen täynnä tarjouslihoja- ja kanoja, harvoin joutuu normihinnalla ostelemaan.

Kaikki leivät ja pullat tehdään itse.

No mitäs siinä muuta, syödään tosi terveellisesti, kaksi lämmintä ruokaa päivässä ja normi välipalat. Urheillaan paljon. Viikonloppuna ostetaan karkkia, menisköhän siihen sitten vielä kymppi päälle?

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

meillä 5 hlö ja n 500€/kk ruokakauppaan

työpaikkaravintolaa, nouto- ja ravintolaruokaa ei tässä mukana. Niistä sattaisi hyvin tulla toinen 500€.

Syödään peruskotiruokaa, paljon vihanneksia ja juureksia (piilotettuna ruokaan tai tikkuina ennen ruokaa) vähintään 1 hedelmä/ihminen päivässä. Kananmunat, leivät, puurot, liha usein luomua (vihannekset/hedelmät liian kalliita luomuna).

Meidän ruokalasku pienentyi huomattavasti kun nuorimmainen pääsi vaipoista ja kun aloin viikko-ostosten sijaan käymään isossa marketissa n. kerran kuussa ostamassa kaikkea mahdollista, erityisesti kuivaruokia ja kodin puhdistusaineet ja paperit. Muuten käydään ihan lähikaupoissa, lähes päivittäin. Näin ei tule ostettua turhaan pilalle menevää ruokaa ja heitettyä sitä menemään. Ja toisaalta voi katsoa mitä jääkaapista löytyy ja saisko niistä tehtyä jotain, jos käy kaupasta hakemassa vain jotain pientä lisäksi. Ja rehellisyyden nimissä pitää sanoa, että meille kelpaa myös ne -30% tuotteet eli siitäkin voi tulla hieman säästöä.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:06"]

työpaikkaravintolaa, nouto- ja ravintolaruokaa ei tässä mukana. Niistä sattaisi hyvin tulla toinen 500€.

Syödään peruskotiruokaa, paljon vihanneksia ja juureksia (piilotettuna ruokaan tai tikkuina ennen ruokaa) vähintään 1 hedelmä/ihminen päivässä. Kananmunat, leivät, puurot, liha usein luomua (vihannekset/hedelmät liian kalliita luomuna).

Meidän ruokalasku pienentyi huomattavasti kun nuorimmainen pääsi vaipoista ja kun aloin viikko-ostosten sijaan käymään isossa marketissa n. kerran kuussa ostamassa kaikkea mahdollista, erityisesti kuivaruokia ja kodin puhdistusaineet ja paperit. Muuten käydään ihan lähikaupoissa, lähes päivittäin. Näin ei tule ostettua turhaan pilalle menevää ruokaa ja heitettyä sitä menemään. Ja toisaalta voi katsoa mitä jääkaapista löytyy ja saisko niistä tehtyä jotain, jos käy kaupasta hakemassa vain jotain pientä lisäksi. Ja rehellisyyden nimissä pitää sanoa, että meille kelpaa myös ne -30% tuotteet eli siitäkin voi tulla hieman säästöä.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Okei, kiitos vastauksesta!

Mistä kaupasta saa parhaat alet? =))

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:06"]

Mistä kaupasta saa parhaat alet? =))

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

18 lisää vielä

että joitakin "paheita" on: jokunen olut/vko, karkkia, jäätelöä, mutta ei päivittäin. Ja esim. mitään vanukkaita, maustettujajogurtteja ym, turhia rasva- ja sokerivälipaloja ei osteta kuin todella harvoin.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:09"]

että joitakin "paheita" on: jokunen olut/vko, karkkia, jäätelöä, mutta ei päivittäin. Ja esim. mitään vanukkaita, maustettujajogurtteja ym, turhia rasva- ja sokerivälipaloja ei osteta kuin todella harvoin.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Hyvä, kiitos! Tätä ajatusta oikeastaan itse ajattelin

alkaa käyttämään, että kauppaan vaikka joka päivä. Muuten helposti jää kaikkea jääkaappiin pyörimään..lisää ajatuksia ja käytäntöjä! Ap

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:09"]

alkaa käyttämään, että kauppaan vaikka joka päivä. Muuten helposti jää kaikkea jääkaappiin pyörimään..lisää ajatuksia ja käytäntöjä! Ap

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Kaikista kaupoista saa hyviä liha / kana-aleja,

luet lehtiä ja tsekkaat viimesen päiväyksen alelaarit. Ei se mitään rakettitiedettä vaadi :)

Perusruokakori on aina halvin Lidlessä, se on saletti.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:10"]

luet lehtiä ja tsekkaat viimesen päiväyksen alelaarit. Ei se mitään rakettitiedettä vaadi :)

Perusruokakori on aina halvin Lidlessä, se on saletti.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

ale-tuotteista

tämä taitaa vaihdella paikkakunnittain ja ihan kauppakohtaisestikin. Asutaan Helsingissä alueella jossa paljon lähikauppoja (varmaan lähemmäs 10) meidän liikuma-alueella, mutta yksi näistä on lähellä isoa reittiliikenteen risteysaluetta, ja en tiedä johtuuko siitä vai myymäläpäälikön huonoudesta, että heillä tuntuu olevan paljon ale-tarroja, lähes aina. Kyseessä Alepa :)

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:13"]

tämä taitaa vaihdella paikkakunnittain ja ihan kauppakohtaisestikin. Asutaan Helsingissä alueella jossa paljon lähikauppoja (varmaan lähemmäs 10) meidän liikuma-alueella, mutta yksi näistä on lähellä isoa reittiliikenteen risteysaluetta, ja en tiedä johtuuko siitä vai myymäläpäälikön huonoudesta, että heillä tuntuu olevan paljon ale-tarroja, lähes aina. Kyseessä Alepa :)

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

mikä on painoindeksi

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)



tuolla määrällä vl:n ruokaa. Ymmärrän, että lapset tarvitsevat 2 kunnon ateriaa, mutta jos itse söisin joka päivä 2 tuommoista ateriaa, en mahtuisi enää ovesta sisään.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:14"]

[quote]

[quote]

Laitatko jotain viikko-ostoslistaa, meillä taitaa olla joku perustavansorttisesti pielessä? :-)

[/quote]



Arkisin:
Aamupala:
kaurapuuroa (maidon ja pakastemarjojen kanssa),
ruisleipää + levite, juustoa (yleensä kukin ottaa yhden leipäviipaleen, jonka päällä yksi viipale juustoa)
osa juo lasin appelsiinimehua tai syö hedelmän

Lounas työpaikalla / koulussa

Välipala koulusta / töistä tullessa:
Ruisleipää + levite, päällä juustoa tai kinkkua (1 viipale / leipäviipale), vihannksia tai hedelmä, lasi maitoa / piimää

Päivällinen:
Viikon ruokalista voisi olla esim.
ma makaronilaatikko
ti lohikeitto
ke tofuwok
to jauhelihakeitto
pe kanafileet aprikoosisalsalla
juomaksi maitoa / piimää
lisäksi vihanneksia (esim. porkkanoita, kurkkua ja tomaattia)

Iltapala:
Ruisleipä + levite + juusto/kinkku
juomana maitoa / piimää
Osa syö lisäksi hedelmän tai esim. porkkanan

Viikonloppuisin muuten samanlainen ruokavalio, mutta aamiaisella syödään yleensä kaurapuuron sijaan muroja tai mysliä. Viikonloppuisin syömme kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Viikonlopun lämpiminä ruokina voisi olla esim.
la
lounas: katkarapupata + basmatiriisi
päivällinen: naudanpaisti lisukkeineen
su
lounas: uunilohi (päällä smetana/kermaseos)
päivällinen: indonesilainen lihapata (porsaanlihasta, mukana runsaasti kasviksia)


[/quote]


tuolla määrällä vl:n ruokaa. Ymmärrän, että lapset tarvitsevat 2 kunnon ateriaa, mutta jos itse söisin joka päivä 2 tuommoista ateriaa, en mahtuisi enää ovesta sisään.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

No juu

Rahaa menee hemmetisti, paljon, sikana. Varmaan 1000-1500 euroa. Tässä ei ole mukana alkoholia, koska emme käytä. On joku määrä herkkuja sekä pesuaineita ja papereita.

Mutta syömme paljon, paljon vihanneksia, erilaista lihaa, tuoretta kalaa, luomua, hyviä juustoja, tuoretta leipää, heräteostoksia, leikkeleitä tiskistä, ostan kaupasta vichyä litroittain, ihan vaan koska tykkään siitä enkä soda stream -jutuista yms. jne. jne. jne. Valitsen pesuaineen sen mukaan mikä on parasta, en sen mukaan mikä on halvinta. Tykkään miellyttävästä WC-paperista enkä voisi käyttää sitä keltaista Serlaa kotona.

En osta yleensäkään sitä mikä on halvinta vain siksi että se on halvinta. Joskus ja jopa melko usein mielestäni paras on silti halvinta.

Emme todellakaan kasvata paprikoita ja tomaatteja helmikuussa lämpökomerossa, emmekä varsinkaan syö 4/4 päivänä balkanin makkaraa ja juustonakkeja, emmekä edes halutessamme pystyisi muodostamaan viittä ateriaa paketista balkaninmakkaraa ja paketista juustonakkeja 4-henkiselle perheelle. Ja 500 g paketista jauhelihaa meille tulee hikisesti yksi ruoka, ei todellakaan kolmea ruokaa edelleen 4-henkiselle perheelle, kuten tuolla yhdessä ketjussa tekee hän, jonka perheen ruokamenoihin kului viikossa alle 60 €. En voisi elää niin eikä onneksi tarvitse!

Onnea ap kuitenkin budjetin tekoon, älä ahdistu tähän ketjuun väistämättä ilmestyviin "meillä menee 500 € kk sisältäen kaiken kaupasta ostettavan, taloudessa on 3 jääkiekkoilevaa 15-vuotiasta poikaa, syömme kaiken luomuna ja ainakin 50 kg kasviksia kuluu viikossa jne. jne.



[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:23"]

Rahaa menee hemmetisti, paljon, sikana. Varmaan 1000-1500 euroa. Tässä ei ole mukana alkoholia, koska emme käytä. On joku määrä herkkuja sekä pesuaineita ja papereita.

Mutta syömme paljon, paljon vihanneksia, erilaista lihaa, tuoretta kalaa, luomua, hyviä juustoja, tuoretta leipää, heräteostoksia, leikkeleitä tiskistä, ostan kaupasta vichyä litroittain, ihan vaan koska tykkään siitä enkä soda stream -jutuista yms. jne. jne. jne. Valitsen pesuaineen sen mukaan mikä on parasta, en sen mukaan mikä on halvinta. Tykkään miellyttävästä WC-paperista enkä voisi käyttää sitä keltaista Serlaa kotona.

En osta yleensäkään sitä mikä on halvinta vain siksi että se on halvinta. Joskus ja jopa melko usein mielestäni paras on silti halvinta.

Emme todellakaan kasvata paprikoita ja tomaatteja helmikuussa lämpökomerossa, emmekä varsinkaan syö 4/4 päivänä balkanin makkaraa ja juustonakkeja, emmekä edes halutessamme pystyisi muodostamaan viittä ateriaa paketista balkaninmakkaraa ja paketista juustonakkeja 4-henkiselle perheelle. Ja 500 g paketista jauhelihaa meille tulee hikisesti yksi ruoka, ei todellakaan kolmea ruokaa edelleen 4-henkiselle perheelle, kuten tuolla yhdessä ketjussa tekee hän, jonka perheen ruokamenoihin kului viikossa alle 60 €. En voisi elää niin eikä onneksi tarvitse!

Onnea ap kuitenkin budjetin tekoon, älä ahdistu tähän ketjuun väistämättä ilmestyviin "meillä menee 500 € kk sisältäen kaiken kaupasta ostettavan, taloudessa on 3 jääkiekkoilevaa 15-vuotiasta poikaa, syömme kaiken luomuna ja ainakin 50 kg kasviksia kuluu viikossa jne. jne.



[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Kaikilla perheenjäsenillä painoindeksi on alle 25

Mikä on painoindeksi
tuolla määrällä vl:n ruokaa. Ymmärrän, että lapset tarvitsevat 2 kunnon ateriaa, mutta jos itse söisin joka päivä 2 tuommoista ateriaa, en mahtuisi enää ovesta sisään.



Teinistä kaksi on selvästi keskimääräistä hoikempia, me muut ollaan enemmän ruumiinrakenteeltamme normaaleja.

Harva lihoo mainitsemillani ruuilla. Napostelu on se, joka yleensä lihottaa. Meillä ei osteta koskaan esim. sipsejä, ja limsaakin vain silloin, kun on jotkut isommat juhlat, joihin kutsutaan vieraita. (Tällöinkin yleensä juhlista ylijääneet limsat menevät pilalle, kun niitä ei kukaan meillä juo.) Leivomme kyllä silloin tällöin ja niitä leivonnaisia syödään.

3, joka oli siis pannut tuon listan (ruokalasku kuukaudessa ilman työpaikkalounaita n. 800 eur/kk)
Huomasin vasta nyt, että alkuperäinen kysymys oli annettu kakkoselle.

[quote author="Vierailija" time="25.01.2013 klo 17:24"]

[quote]

Mikä on painoindeksi
tuolla määrällä vl:n ruokaa. Ymmärrän, että lapset tarvitsevat 2 kunnon ateriaa, mutta jos itse söisin joka päivä 2 tuommoista ateriaa, en mahtuisi enää ovesta sisään.

[/quote]



Teinistä kaksi on selvästi keskimääräistä hoikempia, me muut ollaan enemmän ruumiinrakenteeltamme normaaleja.

Harva lihoo mainitsemillani ruuilla. Napostelu on se, joka yleensä lihottaa. Meillä ei osteta koskaan esim. sipsejä, ja limsaakin vain silloin, kun on jotkut isommat juhlat, joihin kutsutaan vieraita. (Tällöinkin yleensä juhlista ylijääneet limsat menevät pilalle, kun niitä ei kukaan meillä juo.) Leivomme kyllä silloin tällöin ja niitä leivonnaisia syödään.

3, joka oli siis pannut tuon listan (ruokalasku kuukaudessa ilman työpaikkalounaita n. 800 eur/kk)
Huomasin vasta nyt, että alkuperäinen kysymys oli annettu kakkoselle.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
1 0
Aihe vapaa