Keskustelualueen säännöt

Säästösiskot? Mikä näissä ruokaostoksissa meni pieleen?

Täällä niin moni väittää pärjäävänsä muutamalla eurolla viikko, kun ostokset tehdään Lidl:istä. Kertokaas nyt sitten mikä meni pieleen, kun muutaman päivän ostokset maksoivat 41,69 e. Ja kotona oli jo ruoka tälle päivälle ja huomiselle, eikä margariiniä ym. perusjuttuja tarvittu. Sämpylätkin leivoin itse kotona löytyvistä tarvikkeista.

Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78
Jäävuorisalaatti 2,00
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Ok. 45 senttiä meni hukkaan muovikassiin, kun en aamulla lähtiessä ottanut kauppakassia mukaan.

Näistä tulee sunnuntaille lohifilee muusin kanssa ja maanantaille ja tiistaille nakki-perunasoselaatikkoa (nakit ostettiin jo uudelle vuodelle). Iltapaloiksi la hampparit, su karjalanpiirakat ja ma sämpylöitä (juusto jääkaapissa).

Tiistaina pitää taas käydä kaupassa ja veikkaan ,että sama summa ei ihan riitä. Ruuat tarvitaan ke, to ja pe ja jääkaappi alkaa olla silloin tyhjä.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:25"]

Täällä niin moni väittää pärjäävänsä muutamalla eurolla viikko, kun ostokset tehdään Lidl:istä. Kertokaas nyt sitten mikä meni pieleen, kun muutaman päivän ostokset maksoivat 41,69 e. Ja kotona oli jo ruoka tälle päivälle ja huomiselle, eikä margariiniä ym. perusjuttuja tarvittu. Sämpylätkin leivoin itse kotona löytyvistä tarvikkeista.

Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78
Jäävuorisalaatti 2,00
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Ok. 45 senttiä meni hukkaan muovikassiin, kun en aamulla lähtiessä ottanut kauppakassia mukaan.

Näistä tulee sunnuntaille lohifilee muusin kanssa ja maanantaille ja tiistaille nakki-perunasoselaatikkoa (nakit ostettiin jo uudelle vuodelle). Iltapaloiksi la hampparit, su karjalanpiirakat ja ma sämpylöitä (juusto jääkaapissa).

Tiistaina pitää taas käydä kaupassa ja veikkaan ,että sama summa ei ihan riitä. Ruuat tarvitaan ke, to ja pe ja jääkaappi alkaa olla silloin tyhjä.

[/quote]
0 0
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö

noh

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 --> vaihda seiksi
Jäävuorisalaatti 2,00 --> vaihda porkkanaraasteeksi
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99 --> Appelsiineiksi
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98 --> pois, osta puurohiutaleita
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden) Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56 --> osta litra jogurttia
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79 Ok.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:32"]

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 --> vaihda seiksi
Jäävuorisalaatti 2,00 --> vaihda porkkanaraasteeksi
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99 --> Appelsiineiksi
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98 --> pois, osta puurohiutaleita
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden) Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56 --> osta litra jogurttia
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79 Ok.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
3 0

Hampurilaisten

sijaan osta vähän jauhelihaa, josta teet täyslihapihvit. Ne sitten itsetehtyjen sämpylöiden väliin, eiköhän säästy ainakin 8 e.

Noita näkkileipiä tuskin parissa päivässä syötte eli koko hintakaan ei kuulu "parin päivän ostosten hintan".

Jos ei käy cotailpiirakoiden vaihtaminen puurohiutaleisiin kuten ehdotettiin, tee ne itse. Ei maksa paljon.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:41"]

sijaan osta vähän jauhelihaa, josta teet täyslihapihvit. Ne sitten itsetehtyjen sämpylöiden väliin, eiköhän säästy ainakin 8 e.

Noita näkkileipiä tuskin parissa päivässä syötte eli koko hintakaan ei kuulu "parin päivän ostosten hintan".

Jos ei käy cotailpiirakoiden vaihtaminen puurohiutaleisiin kuten ehdotettiin, tee ne itse. Ei maksa paljon.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
2 1

Kahden euron

jäävuorisalaatti? Nuukailijalle aika kallis, vai oliko tuossa joku iso määrä? Tomaatit haen huomenna Lidlistä, romatotomaatteja puoli kiloa eurolla. :) Tuohon hintaan kurkku oli varmaan kotimaista? Ulkolainen olisi halvempi.
Tosipihi ostaa jogurttia max. euron kilo, ja vaihtaa jugurahkat siis niihin. Karjalanpiirakat on melko kalliita jos pointtina on päästä halvalla, ehkä jotain halvempaa leipää tai (itseleivottua) leivonnaista tilalle?

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:44"]

jäävuorisalaatti? Nuukailijalle aika kallis, vai oliko tuossa joku iso määrä? Tomaatit haen huomenna Lidlistä, romatotomaatteja puoli kiloa eurolla. :) Tuohon hintaan kurkku oli varmaan kotimaista? Ulkolainen olisi halvempi.
Tosipihi ostaa jogurttia max. euron kilo, ja vaihtaa jugurahkat siis niihin. Karjalanpiirakat on melko kalliita jos pointtina on päästä halvalla, ehkä jotain halvempaa leipää tai (itseleivottua) leivonnaista tilalle?

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Pisti silmään

hampurilaiset. Ei iltapalaksi sellaista vaan jotain järkevää. Ja mitä noi coctailpiirakat on, 60kpl? Tarkoititko 6? Muuta en keksi.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:45"]

hampurilaiset. Ei iltapalaksi sellaista vaan jotain järkevää. Ja mitä noi coctailpiirakat on, 60kpl? Tarkoititko 6? Muuta en keksi.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Hmm.

Lohifilee (0,7 kg) 5,78

Lohesta varmaan teet kaksi ruokaa, esim. lohikeiton, riippuu toki kuinka monta ja minkä ikäisiä syömässä.

Jäävuorisalaatti 2,00

Salaatti aivan turha ostos, tuolla 2€ saa paljon muutakin, esim. ison pussin juureksia.


Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99

Olivatko hedelmät/vihannekset tarjouksessa? kannattaa ostaa niitä mitkä ovat, ja jättää muuta kauppaan.


Peruna 2 kg 1,69

Perunoista jäänee yli, saat tehtyä niistä 2 jopa kolme lisuketta ruualle (esim. keitetyt, muusi, lohkopernat tai kermaperunat)


Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98

Jos piirakoita syötte, kannattaa ostaa pakasteena. Jos laitat munavoita tarjolle piirakoiden kanssa, on se jo melkein kunnon ruokaa. Meillä usein kasvisosekeittoa, piirakoita ja munavoita =halpaa ja täyttävää.

Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)

Hampurilaiset X 5 2,45
Hampurilaiset olisin jättänyt, ja ostanut esim. jauhelihan, jättämällä nämä (+aiemmin mainitun salaatin) pois, saisit jauhelihan, tölkin pari tomaattimurskaa ja spaghettia =yhden päivän lämpimä ruoka perheelle.

Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:46"]

Lohifilee (0,7 kg) 5,78

Lohesta varmaan teet kaksi ruokaa, esim. lohikeiton, riippuu toki kuinka monta ja minkä ikäisiä syömässä.

Jäävuorisalaatti 2,00

Salaatti aivan turha ostos, tuolla 2€ saa paljon muutakin, esim. ison pussin juureksia.


Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99

Olivatko hedelmät/vihannekset tarjouksessa? kannattaa ostaa niitä mitkä ovat, ja jättää muuta kauppaan.


Peruna 2 kg 1,69

Perunoista jäänee yli, saat tehtyä niistä 2 jopa kolme lisuketta ruualle (esim. keitetyt, muusi, lohkopernat tai kermaperunat)


Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98

Jos piirakoita syötte, kannattaa ostaa pakasteena. Jos laitat munavoita tarjolle piirakoiden kanssa, on se jo melkein kunnon ruokaa. Meillä usein kasvisosekeittoa, piirakoita ja munavoita =halpaa ja täyttävää.

Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)

Hampurilaiset X 5 2,45
Hampurilaiset olisin jättänyt, ja ostanut esim. jauhelihan, jättämällä nämä (+aiemmin mainitun salaatin) pois, saisit jauhelihan, tölkin pari tomaattimurskaa ja spaghettia =yhden päivän lämpimä ruoka perheelle.

Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
1 0

einekset maksaa

suosi kausivihanneksia/hedelmiä. Tosin eihän noissa ompuissakaa paha kilohinta

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:46"]

suosi kausivihanneksia/hedelmiä. Tosin eihän noissa ompuissakaa paha kilohinta

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

edellin jatkaa, jos hampurilaisia oli 5 X rontti 2€/kpl

niin todella tuolla rahalla saisi enemmänkin kun spaghetin.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:47"]

niin todella tuolla rahalla saisi enemmänkin kun spaghetin.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Jos vertaan meihin listaasi.


Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 Meille tulisi tuosta 2-3 ateriaa
Jäävuorisalaatti 2,00 Harvinainen ostos
Banaani 0.90 joo, mutta muut hedelmät olisi turhia eli vain yhtä kerrallaan ja suosien tarjouksia ja sesonkia
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69 Riittää meille pitkäksi aikaa, viikko likimain.
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98 Riittäisi meillä pitkään. todell apitkään.
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden) Maitoa meillä ei mene ollenkaan
Hampurilaiset X 5 2,45 ei osteta lainkaan
Jugurttirahka X4 1,56 meillä iso tönikkä kreikaklaista jugurttia toisinaan
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18 ei menekkiä meillä
Vuokkoset siteet 1,79 ei tarvetta ollenkaan.

Näin siis



[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:50"]


Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 Meille tulisi tuosta 2-3 ateriaa
Jäävuorisalaatti 2,00 Harvinainen ostos
Banaani 0.90 joo, mutta muut hedelmät olisi turhia eli vain yhtä kerrallaan ja suosien tarjouksia ja sesonkia
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69 Riittää meille pitkäksi aikaa, viikko likimain.
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98 Riittäisi meillä pitkään. todell apitkään.
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden) Maitoa meillä ei mene ollenkaan
Hampurilaiset X 5 2,45 ei osteta lainkaan
Jugurttirahka X4 1,56 meillä iso tönikkä kreikaklaista jugurttia toisinaan
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18 ei menekkiä meillä
Vuokkoset siteet 1,79 ei tarvetta ollenkaan.

Näin siis



[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 1

aika pitkälti samaa mutta.....

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 tilalle 30kpl kalapuikot

Jäävuorisalaatti 2,00 tilalle kiinankaali jos halvempaa riipuu paljon hinnasta= halvinta ;)

Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99 tilalle jotain halpaa hedelmää

Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45

Jugurttirahka X4 1,56 tekee itte marja rahkaa ja siitä useimmin riittää ainakin 2 pvlle

Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Hinnat nousi nyt vuoden alusta joten sekin nostaa vaikka väitetään muuta :/

Meillä 2 aik+3last

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:50"]

Lohifilee (0,7 kg) 5,78 tilalle 30kpl kalapuikot

Jäävuorisalaatti 2,00 tilalle kiinankaali jos halvempaa riipuu paljon hinnasta= halvinta ;)

Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99 tilalle jotain halpaa hedelmää

Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45

Jugurttirahka X4 1,56 tekee itte marja rahkaa ja siitä useimmin riittää ainakin 2 pvlle

Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Hinnat nousi nyt vuoden alusta joten sekin nostaa vaikka väitetään muuta :/

Meillä 2 aik+3last

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Siis ne viisi hampurilaista maksoi yhteensä 2,50 e

Ja lohifilee riittää tasan tarkkaan yhdelle aterialle eli uuniloheksi.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:51"]

Ja lohifilee riittää tasan tarkkaan yhdelle aterialle eli uuniloheksi.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Ja noi karjalanpiirakat ovat siis pakasteita

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:54"]

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
1 0

miten iso perhe teillä on?

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.



10 henkilöä?

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 00:59"]

[quote]

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.

[/quote]



10 henkilöä?

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
3 1

uusavuton?

Lohifilee on ok mutta muuten lista on napostelijan ruokalista. Jos pitää säästää niin ei mitään piirakoita ja hamppareita.

Jos mun pitää säästää niin ostan jauhelihaa, pakastevihaneksia ja pätkittyä spaghettia ja teen keittoa pariksi päiväksi.Hedelmien sijaan ostan porkkanoita. Ei mitään makujugurtteja vaan riisi tai mannapuuroa niiden sijaan.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:01"]

Lohifilee on ok mutta muuten lista on napostelijan ruokalista. Jos pitää säästää niin ei mitään piirakoita ja hamppareita.

Jos mun pitää säästää niin ostan jauhelihaa, pakastevihaneksia ja pätkittyä spaghettia ja teen keittoa pariksi päiväksi.Hedelmien sijaan ostan porkkanoita. Ei mitään makujugurtteja vaan riisi tai mannapuuroa niiden sijaan.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Muuta se

Ja lohifilee riittää tasan tarkkaan yhdelle aterialle eli uuniloheksi.


Kahdeksi ruuaksi. Nuukailubudjettiin tuo uunilohi istuu aika huonosti. :)

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:02"]

[quote]

Ja lohifilee riittää tasan tarkkaan yhdelle aterialle eli uuniloheksi.

[/quote]


Kahdeksi ruuaksi. Nuukailubudjettiin tuo uunilohi istuu aika huonosti. :)

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

lohi vosit tejhdä laatikon, tulee useampi annos, pariksi päiväksi riitttää

Täällä niin moni väittää pärjäävänsä muutamalla eurolla viikko, kun ostokset tehdään Lidl:istä. Kertokaas nyt sitten mikä meni pieleen, kun muutaman päivän ostokset maksoivat 41,69 e. Ja kotona oli jo ruoka tälle päivälle ja huomiselle, eikä margariiniä ym. perusjuttuja tarvittu. Sämpylätkin leivoin itse kotona löytyvistä tarvikkeista.

Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78
Jäävuorisalaatti 2,00
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Ok. 45 senttiä meni hukkaan muovikassiin, kun en aamulla lähtiessä ottanut kauppakassia mukaan.

Näistä tulee sunnuntaille lohifilee muusin kanssa ja maanantaille ja tiistaille nakki-perunasoselaatikkoa (nakit ostettiin jo uudelle vuodelle). Iltapaloiksi la hampparit, su karjalanpiirakat ja ma sämpylöitä (juusto jääkaapissa).

Tiistaina pitää taas käydä kaupassa ja veikkaan ,että sama summa ei ihan riitä. Ruuat tarvitaan ke, to ja pe ja jääkaappi alkaa olla silloin tyhjä.



hampurilaiset on turhia, lisäaineita yms, tee iahn ruispalasista lämpimiä leipiä tms
rahkajutut turhaa,sulata pakkasesta marjoaj


niin montakos syöjää on ???

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:05"]

[quote]

Täällä niin moni väittää pärjäävänsä muutamalla eurolla viikko, kun ostokset tehdään Lidl:istä. Kertokaas nyt sitten mikä meni pieleen, kun muutaman päivän ostokset maksoivat 41,69 e. Ja kotona oli jo ruoka tälle päivälle ja huomiselle, eikä margariiniä ym. perusjuttuja tarvittu. Sämpylätkin leivoin itse kotona löytyvistä tarvikkeista.

Tässä listä

Lohifilee (0,7 kg) 5,78
Jäävuorisalaatti 2,00
Banaani 0.90
Tomaatti 1,92
Kurkku 0,94
Peruna 2 kg 1,69
Kiivi 1 kg 1,99
Sipuli 500g 0,79
Omena 2kg 2,99
Moilasen Coctailpiirakka 60 kpl 5,98
Maito X9 6,39 (kassa umohtanut yhden)
Hampurilaiset X 5 2,45
Jugurttirahka X4 1,56
Kerma 0,89
Näkkileipä X2 3,18
Vuokkoset siteet 1,79

Ok. 45 senttiä meni hukkaan muovikassiin, kun en aamulla lähtiessä ottanut kauppakassia mukaan.

Näistä tulee sunnuntaille lohifilee muusin kanssa ja maanantaille ja tiistaille nakki-perunasoselaatikkoa (nakit ostettiin jo uudelle vuodelle). Iltapaloiksi la hampparit, su karjalanpiirakat ja ma sämpylöitä (juusto jääkaapissa).

Tiistaina pitää taas käydä kaupassa ja veikkaan ,että sama summa ei ihan riitä. Ruuat tarvitaan ke, to ja pe ja jääkaappi alkaa olla silloin tyhjä.

[/quote]



hampurilaiset on turhia, lisäaineita yms, tee iahn ruispalasista lämpimiä leipiä tms
rahkajutut turhaa,sulata pakkasesta marjoaj


niin montakos syöjää on ???

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

Ostamalla

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.



halvempaa leipää tilalle pääsisit alle kahden euron kilohinnalla. Tekemällä itse jopa alle euron kilohinnalla.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:10"]

[quote]

Kilohinta alle 3 euroa. Tuossa kaksi pahvilaatikollista eli yhteensä 60 kpl. Riittää meillä kolmelle iltapalalle.

[/quote]



halvempaa leipää tilalle pääsisit alle kahden euron kilohinnalla. Tekemällä itse jopa alle euron kilohinnalla.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 1

Syöjiä on viisi

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:13"]

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0

karjalanpiirakat ei ole terveellisiä, liikaa rasvaa ja

turhaa energiaa, eli ne pois
hammpparit pois
puuroja tilalle

rahka pois, tilalla uuroa, korkeintaa joskus tarjous LITRAN pönikkä jugurttia

kalasta LAATIKKOA, JA TAI KEITTOA, kalaa ei tartte syödä isoja määriä

ja näihin kyselyihin olis PAKKO laittaa monelleko henkilölle eväät on !!!!!!!!!

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:15"]

turhaa energiaa, eli ne pois
hammpparit pois
puuroja tilalle

rahka pois, tilalla uuroa, korkeintaa joskus tarjous LITRAN pönikkä jugurttia

kalasta LAATIKKOA, JA TAI KEITTOA, kalaa ei tartte syödä isoja määriä

ja näihin kyselyihin olis PAKKO laittaa monelleko henkilölle eväät on !!!!!!!!!

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 1

no, voi voi voi, jos noin on, niin miksi täällä kyselet ???

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).


[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:17"]

[quote]

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).

[/quote]


[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
4 0

voi jumalauta

mitä säästövinkkejä - "jätä vihannekset ja hedelmät kauppaan", "korvaa jogurtti puurohiutaleilla" jne. Ei hyvää päivää. Kuka perkele syö jotain pelkkää puuroa ja perunaa kaiket päivät?! Ja kuka jaksaa väsätä leipää päivittäin kun töissäkin pitäisi käydä, hoitaa lapset ja koti jne. Siinähän menee koko ilta kun väännät taikinaa, kohotat ja paistat, puhumattakaan että odottelet nälkäisenä leipien jäähtymistä joskus kahdeksan aikaan illalla...

Ap, sun listassa ei ole mikään mennyt pieleen. Raaka totuus nyt vain on, että ruoka maksaa tässä maassa maltaita, vihaneksia ja hedelmiä pitää syödä ja av-mammat keksii päästään alhaisia hintoja ja liioittelee omien kauppareissujensa säästöjä.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:18"]

mitä säästövinkkejä - "jätä vihannekset ja hedelmät kauppaan", "korvaa jogurtti puurohiutaleilla" jne. Ei hyvää päivää. Kuka perkele syö jotain pelkkää puuroa ja perunaa kaiket päivät?! Ja kuka jaksaa väsätä leipää päivittäin kun töissäkin pitäisi käydä, hoitaa lapset ja koti jne. Siinähän menee koko ilta kun väännät taikinaa, kohotat ja paistat, puhumattakaan että odottelet nälkäisenä leipien jäähtymistä joskus kahdeksan aikaan illalla...

Ap, sun listassa ei ole mikään mennyt pieleen. Raaka totuus nyt vain on, että ruoka maksaa tässä maassa maltaita, vihaneksia ja hedelmiä pitää syödä ja av-mammat keksii päästään alhaisia hintoja ja liioittelee omien kauppareissujensa säästöjä.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
14 1

Huvikseni kyselen

Eniten ihmetyttää millaista on kalakeitto, jossa lohta noin 350 g? Perunakeittoa?

Hampparit kehoitetaan jättämään, mutta lohifilee pitäisi vaihtaa kalapuikkoihin??

Tiedän kyllä, että hammparit eivät ole terveellisemmästä päästä ruokia, mutta joskus vähän helpommalla ja väliin tulee runsaasti sitä kallista jäävuorisalaattia ja kotimaaista tomaattia.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:21"]

Eniten ihmetyttää millaista on kalakeitto, jossa lohta noin 350 g? Perunakeittoa?

Hampparit kehoitetaan jättämään, mutta lohifilee pitäisi vaihtaa kalapuikkoihin??

Tiedän kyllä, että hammparit eivät ole terveellisemmästä päästä ruokia, mutta joskus vähän helpommalla ja väliin tulee runsaasti sitä kallista jäävuorisalaattia ja kotimaaista tomaattia.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
5 0

No varmaan

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).


kotimaiset kasvikset maistuvat paremmilta. Mutta ehkä sun nyt pitäis miettiä mitä haluat. Jos haluat selvitä ruokaostoksista halvalla, niin sitten täytyy vähän jaksaa nähdä vaivaa ja vähän jostain namiherkuista luopuakin.

Jos taas haluat päästä helpolla, niin sitten lämmittelet niitä hamppareita etkä jaksa pestä eväsjogurttikippoa, ja maksat siitä helppoudesta sitten vähän ekstraa. Ihan kaikkea ei voi saada, ei viikon gourmetruokia saa muutamalla eurolla. Olet varmaan aika nuori vielä. :) Sori mut vähän hymyilyttää tuo kalleudesta narina, jos ruuaksi kelpaa kuitenkin vain lasten lemppariruuat ja omat suosikit.

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:21"]

[quote]

Eli kaksi aikuista, kolme lasta. Rahka-jugurtti on maustamaton ja minulle töihin välipalaksi yksi / päivä.

Voin toki laitta lohesta ruokaa, mutta tiedän, että lapsille maistuu paremmin "selkeä", yksinkertainen ruoka, kuin esim. laatikko (uunilohi vs. lohilaatikko).

Hampurilaiset ostin illaksi. Jos päivällä syödään uunilohta ei jaksa enää illalla laittaa toista ruokaa, joten happarit saa nopeasti. Eikä 2,5 e ole minusta paha hinta.

Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.

Tomaateissa ja kurkuissa otan aina kotimaisen, koska ne yksinkertaisesti maistuvat paremmille (voin tehdä sokkotestin, niin maun kyllä tunnistaa).

[/quote]


kotimaiset kasvikset maistuvat paremmilta. Mutta ehkä sun nyt pitäis miettiä mitä haluat. Jos haluat selvitä ruokaostoksista halvalla, niin sitten täytyy vähän jaksaa nähdä vaivaa ja vähän jostain namiherkuista luopuakin.

Jos taas haluat päästä helpolla, niin sitten lämmittelet niitä hamppareita etkä jaksa pestä eväsjogurttikippoa, ja maksat siitä helppoudesta sitten vähän ekstraa. Ihan kaikkea ei voi saada, ei viikon gourmetruokia saa muutamalla eurolla. Olet varmaan aika nuori vielä. :) Sori mut vähän hymyilyttää tuo kalleudesta narina, jos ruuaksi kelpaa kuitenkin vain lasten lemppariruuat ja omat suosikit.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
5 1

eli vikaan meni:

- teillä on mielettömän suuret annoskoot
- suollatte rahaa eineksiin
- suositte kalliita vihanneksia
- olet opettanut lapset liian hyvään
- vänkäät vastaan kun sinua neuvotaan, miksi edes kysyit?
- Jugurttirahkat on nyt vain rahan tuhlausta, samoin kuin piirakat ja hampurilaiset
- jatkanko?

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:23"]

- teillä on mielettömän suuret annoskoot
- suollatte rahaa eineksiin
- suositte kalliita vihanneksia
- olet opettanut lapset liian hyvään
- vänkäät vastaan kun sinua neuvotaan, miksi edes kysyit?
- Jugurttirahkat on nyt vain rahan tuhlausta, samoin kuin piirakat ja hampurilaiset
- jatkanko?

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
4 6

Höpöä...



Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.
.


Siellä Lidlissä on juuri nyt banaanit ja luumut tarjouksessa euron kilo. Joten halvempaa olisi kyllä löytynyt, ne ei vaan tainneet frouvalle kelvata... ;)

[quote author="Vierailija" time="05.01.2013 klo 01:26"]

[quote]



Omenia 2 kg yhteensä 2,99 on aika vaikea vaihtaa halvempiin hedelmiin.
.

[/quote]


Siellä Lidlissä on juuri nyt banaanit ja luumut tarjouksessa euron kilo. Joten halvempaa olisi kyllä löytynyt, ne ei vaan tainneet frouvalle kelvata... ;)

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
2 4
Aihe vapaa
Keskustelualueen säännöt
Tähdellä merkityt ovat pakollisia kenttiä