Ravintoloiden lastenlistat on tosi tylsät...
Ärsyttää kun tosi monessa ravintolassa lastenlistoilla on vaan joku lihapullat ja muusi tai ranskikset ja nakit... Niitähän saa kotonakin melkein joka viikko.
Sitten taas aikuisten listalla on järjettömät annokset 5.v vuotiaalle tytölle, ne on jo aikuisillekin tosi tuhteja.
Kertokaa jotain hyviä ravintoloita Helsingistä, missä olis monipuoliset lastenlistat niiden lihapullien tilalle.
Kommentit (10)
Juuri viime viikolla ravintolassa 2-vuotias pyysi koko ajan lautaseltani "herkkuja", minulla oli vuohenjuustosalaatti, hänellä nakit ja ranskalaiset. Sanoin miehelle, että seuraavaksi kyllä tilataan pojalle "aikuisten" listalta , saa jotain muuta kun niitä iänikuisia nakkeja.
Lapsi maistelee aikuisten ruokaa tai pieni oma aikuisten listalta. Lasten lista on tosiaan mauton ja usein myös oudosti liian iso niin mauttomaksi mössöksi.
jotain alkupalaa muutama kappale, niinkuin em ravintolassa on listalla. Esim kampasimpukkaa jne.
aikuisten listan annoksen lastenannoksen koossa. Esikoiseni tilaa melkein aina lohta tai filepihviä ja rakastaa uuniperunaa. Näitä taas harvemmin suoraan löytyy lasten listalta mutta aina on onnistunut pienemmän annoksen tilaaminen.
Näitä lastenlistoja kuulemma usein moititaan mutta kuitenkin just niitä ruokia sitten lapsille tilataan jos kokeillaan jotain laajempaa listaa tai vähän erikoisempia juttuja lasten listalle.
Joka päivä täältäkin saa lukea miten meidän pikku nirppanokille ei maistu mikään tavallinen ruoka, ja aikuistenkin ihmisten mielestä sipuli on eksoottinen aines. Vanhemmat päättävät lasten puolesta jo valmiiksi, että lapsi ei tykkää joistain ruuista eivätkä sitten koskaan tarjoa niitä.
Kuka syöttää muksulleen joka viikko ranskalaisia ja nakkeja?
Meillä siirryttiin aikuisten listaan kun esikoinen oli 7-vuotias, ihan siksi, ettei lastenannos enää tahtonut riittää. Ketjupaikoissa käydään harvoin, yhtenä syynä se, että siellä mennään aina sillä nakki-lihapulla-ranskanpottu-linjalla.
Joskus ällistyttää tarjoilijoiden epäuskoinen suhtautuminen meidän poikien ruokailuun. Viimeksi 12-vuotias tilasi vuohenjuustobroileria (mitä piti itsekin vähän tylsänä) ja tarjoilija kysyi, osaako poika syödä vuohenjuustoa kun se on vähän voimakkaan makuista :O
noista ei ihan oikeasti usein löydy sellaista, jota pienelle lapselle (esim. alle 3v) syöttäisin. Tietysti punaisen lihan "puute" perheen ruokavaliossa rajaa jotain, mutta vaikka sitä söisimmekin, niin en todellakaan pienelle lapselle nakkeja syöttäis.
Usein se lohi ja muusi on listalla, niin sitä on joskus tilattu.
Alle 2-vuotiaalle oon vaan joskus pistänyt osan omasta annoksestani, tilannut siis sellaista, mitä hänkin syö.
Ei kaikki pienetkään lapset tosiaan tykkää mauttomasta, jos siihen mausteettomuuteen ei ole opetettu.
tilaamme yhden aina puoliksi. Noin 9-10v ovat alkaneet sitten jo syömään ihan kokonaan aikuisten annoksia.
Olisi helppo ja nopea tehdä, tuskin maksaisikaan kamalasti? Lapsi voisi valita esim. listasta haluamansa dipattavat ja kaksi dippiä niille.
ravintolassa voi tilata pienemmän annoksen aikuisten listalta lapselle.